לפני ועדת הרבנים של הרבנות הראשית, הכוללת את הרב שמחה הכהן קוק, רבה של רחובות, הרב רצון ערוסי והרב שאר ישוב הכהן מחיפה, התייצב היום הרב דרוקמן יחד עם עורך דינו הרב צוריאל בובליל.

התובע מטעם היועץ המשפטי היה חובש כיפה, בוגר ישיבת גוש עציון, דני ויטמן. עם תחילת הדיון אמר הרב בובליל שלא רק הרב דוד מאיר דרוקמן עומד לדין אלא כלל ציבור הרבנים. עוד טען כי חלק בלתי נפרד מתפקידו של רב הוא להשמיע את דבר ההלכה וכשצריך להשמיע דברי תוכחה גם הנביאים השתמשו בביטויים קשים שהם חלק מהסגנון של מורי הוראה של כל הדורות.

בסוף הדיון הוחלט ששני הצדדים יגישו סיכומים עד סוף החודש ואז יתנו חברי הועדה את החלטתם.

במהלך הדיון שאל הרב קוק את התובע האם לאור 'מצעד הגאווה' יהיה מותר לרבנות הראשית להוציא הודעה לציבור להפגין ולמחות, עוד נשאל התובע ע"י הרב ערוסי האם הוא לא חושב שיעשו את רבני ישראל "רבנים מטעם" , האם הם צריכים להתיישר על פי קווי המדינה.

הרב קוק הוסיף שבעבר מימנו הקהילות את הרבנים ודרשו שיפסקו לפי בקשת משלמי המשכורות.

הרב דרוקמן עצמו סירב להגיב לידיעה, אך בעבר אמר לעיתונות החרדית "כמו שרבנים לא קובעים למשפטנים מה לעשות, הייתי מצפה שיהיה גם הפוך, תפקידו של רב בישראל זה לא מרצה והרבי מלובביץ' התבטא גם בצורה מאוד חריפה, לא פעם ולא פעמיים, על ממשלה שמוסרת שטחים לערבים ומגרשת יהודים, הייתי מצפה ממר מזוז, שמגיע ממשפחה של רבנים, שלא יכנס לתחומם של רבנים כמו שרבנים לא נכנסים לתחומם של המשפטנים בישראל ואם אקבל נזיפה זה יהיה בשבילי כמו קבלת מדליה ואשמח שנתפסתי על דברי תורה".

רבני המטה העולמי להצלת העם והארץ פרסמו בעקבות השימוע הודעת תמיכה ברב דוד דרוקמן. בתגובתם הם אומריים כי "הרב דרוקמן ייחרט בהיסטוריה כרב שעמד מול שלטון עריץ ללא חת". הרבנים: הרב גדליה אקסלרוד אב"ד חיפה, והרב שלום דב וולפא, והרב יקותיאל ראפ יו"ר המטה בארה"ב, כתבו בהודעתם כי הרב דרוקמן הוא סמל ודוגמא לרב בישראל הצריך להשמיע את דבר ה´ זו הלכה בקול תקיף.

כזכור, שרת המשפטים ציפי לבני הורתה בדצמבר 05 להעמיד את הרב דוד דרוקמן לדין משמעתי בשל התבטאויות בנוגע לתכנית ההתנתקות והגירוש. צעדה של לבני בא בעקבות בג"ץ שהגיש המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית. בעתירה נדרשה לבני להסביר מדוע אינה דורשת להעמיד לדין את הרב דרוקמן על התבטאויותיו נגד תכנית ההתנתקות.

הרב דרוקמן, רבה של קרית מוצקין. יו"ר עמותת הרבנים "פקוח נפש" אמר לכתבתנו רותי אברהם כי זו הפעם הראשונה שהשלטון מבקש ממועצת הרבנות להעמיד לדין רב על דברי הלכה. "ה'עליהום' השמאלני-הרפורמי נגדי, הוא על שהעזתי להשמיע את 'דבר ה' זו הלכה' בקשר למסירת שטחי ישוב יהודיים בארץ ישראל לגרועים שבשונאינו. בהתבטאותי הזהרתי ביחד עם עמיתי הרבנים כי עפ"י ההלכה הפסוקה ב'שולחן ערוך' (או"ח סימן שכ"ט) ההתנתקות שהיא גירוש מביש של יהודים, תביא למצב של סכנת נפשות לעם היושב בציון. התרעתי ביחד עם רבנים רבים אחרים כי כתוצאה מהחרבת ישובי גוש קטיף ומסירתם לאוייב - מטחי קאסמים יתעופפו מעל אשקלון ויגיעו עד מרכז הארץ, וכעת 'את אשר יגורנו בא לנו', זאת בנוסף על האיסור החמור לוותר על שטחי ארצנו הק' שניתנה לנו מבורא עולם לעם עולם", אמר הרב דרוקמן.

לדבריו הנושא כבר עלה לדיון בעבר על שולחנם של חברי מועצת הרבנות הראשית בראשות הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם והם "פסקו חד משמעית שאין רשות לכל גורם בעולם לרבות ממשלת ישראל לוותר על שטחים אשר ניתנו לנו מבורא עולם לעם עולם". יתירה מכך הוסיף הרב דרוקמן, אין הבדל בין מצוות ישוב ארץ ישראל לברית מילה או כל מצווה אחרת "הבה נתאר לעצמנו כי ביום מן הימים יגבר לחצם של הרפורמים ויחוקק חלילה חוק בכנסת ישראל נגד קיום מצות ברית מילה 'ביצוע פעולה כירורגית בקטין חסר ישע', האם גם אז יאסר על רבנים להשמיע דעתם ברמה בכגון דא? האם רב שיזעק וימחה, יואשם בהתערבות בעניינים 'פוליטיים'"? האם רב שיורה לשומעי לקחו ל'סרב פקודה' ולמול את בנו, יואשם ב'המרדה'? מה נשתנה 'ברית מילה' מהלכות 'פקוח נפש', 'לא תחנם' , 'ישוב ארץ ישראל'.

מדוע מותר לאנשי אקדמיה המקבלים את שכרם מן הקופה הציבורית להשמיע את עמדותיהם באין מפריע וכל זאת על יסוד 'החופש האקדמי', כנ"ל אנשי 'תרבות' שחקני תיאטרון ובדרנים למיניהם היונקים מעטיני השלטון, שלא לדבר על שדרני התקשורת הממלכתית המביעים דעתם בשיא החופשיות ואילו בשם ה"פלורליזם" יסתמו פיותיהם דוקא של רבני ישראל? שאל הרב דרוקמן.
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו