פיצוצו של מלון המלך דוד הוביל ליציאתם של הבריטים מהארץ. אלמלא הפיצוץ, הבריטים יכלו להמשיך לשלוט עוד שנים רבות. כך אומר הסופר והעיתונאי יוסף עברון, מחברו של הספר "גידי, המערכה על פינוי הבריטים מארץ ישראל". דברי עברון באים על רקע מלאת 60 שנה לפיצוץ מלון המלך דוד שבו שכן השלטון הבריטי בתקופת המנדט.  

עברון אומר בראיון לערוץ 7 כי אלמלא הפיצוץ במלון , שלטון המנדט היה נמשך עוד כמה שנים. זאת משום שהבריטים הצליחו במבצע מוצלח לנטרל את תנועות המרי וגם את ההגנה. כמה שבועות לאחר המבצע ביצע אצ"ל את הפיצוץ.  עברון מוסיף כי האשמה לפיצוץ מונחת על כתפי הבריטים עצמם. הוא מונה מספר סיבות, חלקן לדבריו השערות. הבריטים השתילו סוכן שלהם בתוך ארגון האצ"ל שכינויו היה 'ינאי'. הוטל עליו להודיע לבריטים על פעולה אפשרית של פיצוץ מלון המלך דוד. הוא הספיק לתת להם את ההודעה הראשונה על הכוונה לפוצץ אך לא הספיק למסור פרטים. זאת בשל הוראה של קצין המבצעים של האצ"ל, עמיחי פאגלין שכינויו היה 'גידי', שמי שמקבל תדרוך ופרטים על פעולה שעומדת להתבצע, לא יכול לצאת מהאולם עד גמר הפעולה. 'ינאי' ניסה לצאת באמתלות שונות כדי לדווח על הפעולה, אך לא איפשרו לו ואילו הבריטים היו שאננים כיון שלא קיבלו את האישור לפעולה.סיבה נוספת, לדבריו, היא שהבריטים עצמם גרמו להחשת הפיצוץ. לאחר שנודע להם על התכנית הם ניסו לנטרל את הפצצות שהוטמנו בכדי חלב, אלא שהפצצות היו מסודרות בצורה כזו, שאם נוגעים בהן הן מתפוצצות לפני הזמן. זה היה פטנט שעמיחי פאגלין הכניס לראשונה לכדי החלב. הפצצות סודרו בצורה כזו שאם מזיזים אותן מופעל קפיץ הגורם לפיצוצן המיידי.

הבריטים ניסו לפרק את הפצצות וכתוצאה מכך כאמור הקדימו את פעולתן. הם טענו שהם לא קיבלו את ההודעה, אלא מספר דקות לפני הפיצוץ, אך עברון אומר כי טענה זו אינה נכונה וכי הבריטים קיבלו את ההודעה בטרם מועד. לכן לדבריו הבריטים הם שנושאים באשמה בפיצוץ. עוד מתברר לדברי עברון שהבריטים אסרו לפירסם את תוצאותיהן של  ועדות חקירה שחקרו את הנושא. "גם מסמכים הנמצאים בגנזך המדינה של בריטניה על פיצוץ המלון סגורים בפני הציבור עד היום הזה, כיון שהם עלולים להביך אישים מסוימים בממשלה" אומר עברון. הוא מוסיף כי האסון היה נמנע והקורבנות יכלו להנצל אילו המזכ"ל של המנדט באותם ימים, שאו, היה מורה לפנות את המלון. במקום זאת המתין לאישורו של  'ינאי', אישור שלא הגיע, והורה לפרק את הפצצות ובכך גרם להקדמתן הפיצוץ.  בתשובה לשאלת המראיין עוזי ברוך, לטענות השמאל העושה שימוש בפיצוץ זה כדי לטעון שפיגועי מחבלי הג'יהאד או החמאס הם 'דרך לגיטימית לשחרר שטח כבוש',  אומר עברון, כי ההשוואה הזו אינה במקומה. לדבריו האצ"ל מעולם לא ניסה להרוג אזרחים, ותמיד נתן התראה מראש על פעילותו, לעומת מחבלי הג'יהאד או החמאס שרוצחים אזרחים תוך הבטחת "גן עדן" עם 72 בתולות בתמורה, למבצעי הפיגועים שייהרגו. 'הערבים הם צמאי דם ואין מקום להשוואה בין האירגונים', אומר עברון.עברון מוסיף כי אילו לא היה קם האצ"ל, הוא מסופק אם מדינת ישראל היתה קמה באותו זמן, מה גם שאת ההגנה הוציאו מכלל פעולה. לדבריו לקצין המבצעים של האצ"ל עמיחי פאגלין "שהיה כמו אגדה" וכינויו היה 'גידי' היו רעיונות לא קונבנציונאלים. לדבריו פעולה כמו זו במלון המלך דויד במושגי הלחימה המודרנית, לא היתה מצליחה, כיון שלא היו מספיקים לכך כל אנשי האצ"ל והלח"י באותה תקופה אך גידי 'גידי' הקצה לפעולה 8 נערים ללא נסיון קרבי חמושים במספר אקדחים, מול הדיוויזיה  המוטסת של הבריטים שהצליחו בתוך 10 דקות לבצע את המשימה כמעט ללא קורבנות. עמיחי פאגלין שהגה את תכנית הפעולה ניחן בשיקול דעת מחושב וזהיר ולמד את האוייב ואת דרכי חשיבתו. יריביו היו חמושים במיטב הנשק המשוכלל, אך הוא היה חמוש ב"תחבולות תעשה לך מלחמה", אומר עברון ומוסיף כי כיום  חסרים אנשים כמו "גידי".

לשמיעת הראיון