ראש הממשלה אמר אתמול לאבו מאזן בפגישתם בירושלים כי הנחה את הצבא להסיר מספר מחסומים ולהציג תכנית להסרתם של מחסומים נוספים ביו"ש, במטרה לאפשר תנועה קלה יותר לאוכלוסייה הפלסטינית שאינה מעורבת בטרור.

בשיחות עם קצינים בכירים הם לא מפסיקים להזהיר כי בעבר גררו הורדות מחסומים עליה משמעותית בפיגועים. המחסומים, אומר גורם בכיר בפיקוד המרכז, מהווים גורם משמעותי ביותר במלחמה בטרור הפלשתיני, בסיכול הפיגועים ובתפיסת מבוקשים ואמצעי הלחימה כמו חגורות נפץ.העמדה הזו משותפת הן לסגן הרמטכ"ל אלוף משה קפלינסקי, בעברו אלוף פיקוד המרכז, הן לאלוף הפיקוד הנוכחי יאיר נווה, והן לראש אגף התיכנון אלוף עידו נחושתן וראש אגף המבצעים במטכ"ל אלוף טל רוסו. צה"ל כבר הסיר בעבר מחסומים ביהודה ושומרון, בעקבות לחצים מדיניים או מחוות לפלשתינים.

גורמים צבאיים אומרים כי מספר המחסומים כיום ביו"ש הוא המינימלי הדרוש לביטחון, והסרת ולו חלק מהם במצב הנוכחי תוריד את הביטחון "מתחת לקו האדום" של הסיכונים.

בצה"ל ממשיכים לדגול בתוכנית שגובשה במינהלת "קשת צבעים" של דני תירזה, הקרויה "הכל זורם". על פי תוכנית זו, תהיה הפרדה בין צירי התנועה ליהודים ולפלשתינים, וכך ניתן יהיה להסיר מחסומים ולאפשר לפלשתינים חופש תנועה מירבי, בלי שייפגע ביטחון המתיישבים היהודיים. עם זאת, בצה"ל דורשים שלפני ביצוע תוכנית "הכל זורם" ייבנו מספר מחלפים בצמתים המחברים את צירי התנועה ליהודים עם צירי התנועה לערבים, כדי לאפשר את ההפרדה המקסימלית. תוכנית צה"ל, כולל העלויות שלה, הועברה למשרד הביטחון. בצה"ל אומרים כי לא מדובר בעלויות גבוהות.חיבור פלשתיני בין הביקעה ליו"שבמערכת הביטחון מבקשים ליצור חיבורים ראשונים בין אזורים שונים באמצעות הורדת המחסומים. כך למשל מבקשים לבדוק אפשרות לחבר בין הביקעה לגב-ההר בשומרון.

כתבנו מזכיר כי ב-7 בנומבר, פתח צה"ל את מחסום עין-בידאן המחבר את שכם עם איזור טובאס. דובר צה"ל מסר כי המחסום נפתח כחלק ממדיניות צה"ל למתן הקלות לאוכלוסיה הפלשתינית שאינה מעורבת בטרור. הורדת המחסום עדיין לא יצרה קשר ישיר בין שכם לביקעה, שכן בהמשך הכביש נמצא מחסום בקעות. מחסום בין-בידאן נסגר לפני כשבעה חודשים, אחרי ש-4 תושבי קדומים נרצחו ב-30 במרס בידי מחבל מתאבד שעלה כטרמפיסט לרכבם ופוצץ עצמו בעזרת חגורת נפץ שנשא על גופו. חגורת הנפץ הוצאה משכם דרך מעבר "עין בידאן". המעבר נסגר לאחר שהתבררו נסיבות האירוע.