הרב שלמה ברין, ר"מ בישיבת הר עציון,  מגיב ביומן ערוץ 7 לדבריו של ד"ר מיכאל בן ארי אתמול ביומן ובהם תקף את הוצאת הספר 'בסערת העקירה' שדן בסוגיות ההתייחסות של הציבור הדתי לאומי כלפי המדינה בימי העקירה.

 

לדברי הרב ברין, "ד"ר בן ארי משמיץ ולא מכיר את החומר". על דברי בן ארי לפיהם בשעה שבה עמלו הכתומים במחאה נגד העקירה קיימו תלמידי הר עציון דיון תיאולוגי ממוזג, אומר הרב ברין כי "חלק נכבד מתלמידנו השתתפו במחאה נגד העקירה, ובמקביל עלו שאלות על גבולות הדמוקרטיה, שאלות של סירוב פקודה, שאלות של דמוגרפיה ועוד. כל אלה שאלות שעמדו בליבה של הציונות הדתית וחשבנו שראוי שכגוף מחנך נדון בסוגיות הללו ונלבן אותן. אני לא מרגיש שצריך להתנצל על הדיון".

 

הרב ברין מציין כי בדיונים המדוברים ומתועדים בספר נטלו חלק גם אנשי ימין מובהקים כדוגמת "הרב זולדן, רבה של נווה דקלים, הרב דודקביץ' מיצהר, יו"ר מועצת יש"ע בנצי ליברמן, הרב חנן פורת, הרב מדן שהוא מתנגד חריף לעקירה. ובנוסף מצאנו לנכון להזמין אנשים נוספים שחושבים אחרת. לא חשבנו שנכון להעלים את מגוון הדעות מהתלמידים".

 

בדבריו מציין הרב ברין כי אחד הדיונים המרכזיים והמרתקים ביותר התקיים "בין הרב מדן לפרופ' גביזון על גבולות המחאה. מדובר בשאלה שעמדה באוויר בימי העקירה ולא ניתן להתעלם ממנה. אלו היו נושאים שהיו בלב הסערה והדיונים התקיימו באופן נוקב וסוער אל תוך הלילה. לא מדובר בדיונים פילוסופיים בלבד אלא חיבוטי נפש".

 

"בישיבה ארחנו את העקורים משירת הים. היינו להם לבית חם וקיימנו איתם את הדיון עם קצין דתי שפינה בלב שותת דם והיה דיון לא פשוט. זה חלק ממרקם החיים שלנו".

 

עוד אומר הרב ברין "רוב מוחלט של המתדיינים היו נגד העקירה והשאלות שהעקירה הציפה היא היחס לצה"ל, למוסדות המדינה, היחס בינינו לבין שאר חלקי העם, נושא האתחלתא דגאולה. מישהו פטור מהשאלות הללו? משהו יכול לקבוע שאין צורך בדיון הזה?".

 

בהתייחסו להערתו של ד"ר בן ארי אודות הסיכויים לקיומו של דיון מעמיק ואמיתי בישיבת הר עציון על עקירת ערבים אומר הרב ברין: "שאלת עקירת הערבים היא שאלה קנטרנית. אנחנו לא צריכים להביא קבלות על התייחסותנו בארץ, אהבתנו לתורה ולעם. כל שאלה שכזו היא בגדר קנטרנות".

 

באשר למציאות העקורים הקשה כעת אומר הרב ברין: "הלב כואב ושותת. אנחנו כואבים את המצב ואת החששות. אחד הרבנים אצלנו עוסק באופן יומיומי במציאת עבודה לעקורים. דעתי האישית היא שמפרשת גוש קטיף ניתן ללמוד את הלקח שהדברים נחתכים בכנסת ושם זירת המאבק יותר מאשר על הגבעות ועל הבית. אנחנו מדינה ריבונית וכשהריבון מחליט הוא מבצע".

 

לשאלת המראיין, עוזי ברוך התייחס הרב ברין גם לשאלת הסרבנות הצבאית מול פקודת עקירה ואמר כי "מבחינתנו בישיבת הר עציון יש התנגדות נחרצת לסירוב פקודה".