בתנועת הימין 'מטות ערים' מביעים חשש כי ההרכב העתידי של מפלגת הבית היהודי יכלול גם נציגים שאינם 'אנשי ארץ ישראל'. במטה מציינים כי נכון להבוקר ניתן לסמוך רק על כשליש מן המועמדים שמציגים עמדות ימניות.

אנשי המטה הביעו זעזוע, כלשונם, מדבריו של היו"ר החדש של הבית היהודי, פרופ' דני הרשקוביץ, בדבר "חופש הצבעה בנושאים מדיניים".

תנועת מטות ערים נוהגת מזה שנים, לאורך מספר מערכות בחירות, לערוך בדיקה שיטתית של העמדות המדיניות של מועמדי המפלגות השונות לכנסת, וזאת הן כשרות לציבור המצביעים הימניים על מנת לסייע להם לקבל החלטות בדרכם לקלפי, והן כקבלת התחייבות ראשונית של הח"כים לעתיד לקראת המאבקים הפוליטיים והפרלמנטריים הצפויים מול "תכניות מדיניות" כלשהן.

אל המועמדים נשלח מכתב בו הם מתבקשים לענות על השאלות הבאות:

א. האם אתה בעד או נגד מדינה פלשתינית, או שמא אין לך דיעה מגובשת בשלב  הזה?

ב. האם אתה בעד או נגד נסיגה  מחלק כלשהו ביהודה ושומרון, או שמא אין לך דיעה מגובשת בשלב  הזה?

ג. האם אתה בעד או נגד העברת סמכויות בטחוניות ביהודה ושומרון לפלשתינים, או שמא אין לך דיעה מגובשת בשלב  הזה?

ד. האם אתה בעד או נגד עקירת יישובים ומאחזים  או שמא אין לך דיעה מגובשת בשלב  הזה?

ה.האם אתה בעד או נגד מתן חופש הצבעה בנושאים הנ"ל לחברי הכנסת מטעם הבית היהודי, או שמא אין לך דיעה מגובשת בשלב  הזה?

ב"מטות ערים" ציינו בסיפוק את אותם מועמדים שהשיבו על המכתב באופן משביע רצון, כלומר: ציינו "נגד" לגבי כל אחת מהשאלות שעניינם פגיעה בארץ ישראל, כמו למשל אלכס אפשטיין, מר אהרן אטיאס, אורי בנק, דני דיין, מירו דיין, הרב הלל הורביץ, הרב אופיר כהן, עדי מינץ, אורית סטרוק, רחל סילבצקי, צחי פנטון, והרב חיים רטיג. 

במטה חוששים מכמה מועמדים שאינם משקפים את רעיון ארץ ישראל השלמה ומציינים בהודעתם את האלוף במיל' יפתח רון טל שהיה חתום אישית על אחד המסמכים הראשיים של תקופת ההתנתקות, קרי המסמך שמסדיר את ה"הכנה המנטלית" של חיילי צה"ל למשימת הגירוש הכפוי.

רונן שובל אשר חלק מן הפעילים טענו כי הוא איש "שטחים תמורת שלום" השיב למטות ערים כי הוא מתנגד למדינה פלשתינאית שהיא בסיס לחיסול ישראל, כלשונו.

"אני נגד נסיגות – שיקדמו רק את הטרור. נגד העברת סמכויות ביטחוניות לפלשתינאים – תגידי השתגענו ? נגד עקירת מאחזים – שבתתי רעב 12 ימים  נגד ההתנתקות (בתא כתום), וגם הייתי בעמונה. (אגב, אני ממש נגד אלימות אבל זה סיפור אחר).  מתן חופש הצבעה? עקרונית אין בעיה, בתנאי שכולם אנשים שפויים. אם המפלגה לא תכלול 100% אנשים שנאמנים לעקרונות א"י והעם היהודי, אז אין בכלל טעם בקיומה", תשובת שובל.

עשרות רבנים ופעילים בימין התכנסו אמש ברמות שפירא הסמוך לירושלים לדיון בהמשך דרכם במפלגת הבית היהודי. הרבנים ופעילי הימין גיבשו מסמך עקרונות אותו יציגו לוועדה הציבורית של 'הבית היהודי' ואם אלה לא יקבלו את עקרונות המסמך - יפרשו מהבית היהודי.