חאלס צביעות

הנה לכם שני צילומי מסך מתוך שידורי הערוצים המסחריים בישראל. למען האיזון הקפדנו להציג כאן גם את ערוץ 2 וגם את ערוץ 10.

תנו מבט:

עכשיו, שימו לב לעיגול הצהוב שממוקם בחלקו העליון של כל אחד מהמסכים. רואים אותו? אם במקרה אתם לא מזהים את הדבר הזה מדובר בסמל שמאותת לצופה כי התכנית אינה מיועדת לילדים מגיל 8 ומטה. לכאורה מהלך חיוני לשמירה על נשמות ילדי ישראל הרכות. ואכן, עיגול האזהרה שאתם רואים כאן מלווה כל חזרה מפרסומות לשידור טלנובלות ריקות מתוכן וגדושות בהבל, ריק, זימה ותולעה. מי שאינו סבור שמה שלא יכול לראות ילד בן שמונה אסור לצפייה גם עבור מבוגר עלול לחשוב שאכן עיגול האזהרה הוא מעשה ראוי לכל שבח.

אבל מה שמטריד במיוחד הוא מה שלא רואים בצילום וזה שעת השידור. התכניות מהן מובאים כאן שני המסכים הללו שודרו בין השעה 14:00 ל-15:30.

עכשיו תגידו לי אתם. זה נורמאלי? מדובר בשעות שבהן ילדים שבים מהגן ומבית הספר. בבתים רבים עוד לפני שזורקים 'שלום' לחלל הבית הטלוויזיה נדלקת. ברבים מהבתים ההורים בעבודה, בחלק אחר נחים בפינה כזו או אחרת של הבית. מה שבטוח הוא שכמעט בכל בתי ישראל אין בשעות הללו מבוגר שמפקח על שידורי הטלוויזיה והילדים נותרים לבד מול המסך המרצד. אז למי בדיוק מיועד העיגול הצהוב הזה בפינת המסך? הרי איש אינו באמת מאמין שילד בן 9 שידליק את "מכשיר הטמטום", כמאמר שלמה ארצי, ויגיד לעצמו "אוי, יש כאן סמל שאומר שזה לא לגיל שלי. אני אכבה"? אז למי הוא מיועד העיגול הזה? התשובה פשוטה: העיגול הזה משמש כמקווה הטהרה העצמי שלכם, אנשי התקשורת שמבקשים להרוויח מכל העולמות, גם להציג תרכיז זבל מזוקק וגם לרחוץ בניקיון כפיים מתחסד ולומר: אנחנו מזהירים, אנחנו לא יכולים לפקח על מה שקורה אצל כל אחד בבית, בעיה שלכם.

אז לכם, אנשי ערוץ 10 ואנשי ערוץ 2, יש לי משהו לומר לכם, תתקרבו, תתקרבו למסך המחשב שלכם ותקשיבו טוב טוב. אתם צבועים מהרמה הנחותה ביותר. בשעות הצהריים אתם סוללים את הדרך לפשעים שאתם מדווחים עליהם בחדשות הערב.

לא צריך להיות סוציולוג או מומחה ילדים כדי לדעת שאם מוח של ילד נטחן בטלנובלות (שהלוואי והיו ריקות מתוכן. הצרה איתן היא שיש בהן תוכן, תוכן הרסני ומחבל) הוא ירצה גם לנסות כמה מנפלאות הסדרה במציאות. ואז, אחרי שהוא ינסה את אחד מהפשעים הללו תבוא לנו בערב מיקי חיימוביץ' או יונית לוי בפנים חמורי סבר ובגבות מעוקלות כקילשון אימתני ותדווח לנו על מעלליו הנוראיים של ילד בן תשע שביצע כך וכך במהלך הפסקה בבית הספר.

אז לידיעתכם, אנשי חדשות הערב, לפני שאתם מטילים מבט מאשים ברשויות הרווחה, במנהלי בית הספר, במורים, בהורים ובעצם בכל מה שהוא לא אתם, תבדקו את הזבל שהערוצים שלכם מאכילים את הילדים, זבל שמושפרץ החוצה בסופו של דבר בעוד פשע קרימינאלי שביצעו ילדים בבני או בבנות כיתתם, במורה או בקשיש שעבר ברחוב לתומו.  

בקיצור, אם יש אשמים בתרבות הרחוב ובפשעי הינוקות של העם הזה, אז לכם, אנשי ערוץ 2 ו-10 יש עשרות אחוזים מהאחריות לכך.

 

הכותרת ופישרה

כמה מתוחכמים החבר'ה עורכי הכותרות של 'מעריב'. הנה לכם כותרת שליוותה את עמודו הראשון של העיתון ביום שישי הקודם:

לכאורה תיאור מצב תמים. נתניהו אכן ביקר בלשכתו של עופר עייני בבניין ההסתדרות. עם עובדות אין מה להתווכח. העיתון רק מדווח. הוא לכאורה עושה את תפקידו, אבל רק לכאורה. מה לעשות. אצלי מנסחי הכותרות, כמו גם עורכים וכתבים, חשודים אוטומאטית בחשד שזכו לו בעמל רב וביגיע כפיהם. בקיצור, איכשהו תבנית המשפט הזה "ביבי בבניין ההסתדרות" נשמע לי חשוד. הם הרי לא היו כותבים "נתניהו במצודת זאב", או "נתניהו בקרית שמונה", כי מבחינה עיתונאית זו לא כותרת. תיאור מקום שבו אדם מתארח לא יכול להיחשב ראוי לכותרת. בכותרת כותבים את תמצית דבריו, תמצית האירוע, ובכתבה פנימה מציינים את המיקום והסיטואציה שבה נאמרו הדברים או אירע המאורע. אז למה טרדו את מנוחתי שלושת המילים הללו שבהן בחר עורך הכותרות של 'מעריב'?

הסיבה פשוטה, הכותרת התמימה של 'מעריב' בנויה באותה תבנית מילולית של "השועל בלול התרנגולות", ספרו של אפרים קישון ז"ל. אז הנה לנו השועל נתניהו מגיע ללול התרנגולות החסודות של ההסתדרות ומי יודע מה הוא זומם...

רגע לפני שאתם מאשימים אותי בפראנויה קחו לכם קטע קצר מתוך 'ויקיפדיה' בערך 'השועל בלול התרנגולות' ומתאר בתמצית את אירועי הספר. הדברים מובאים מילה במילה ללא תוספת או הורדה. אחרי שתקראו תגידו לי אם הכותרת ב'מעריב' הייתה תמימה:

"במוקד הרומן עומד אמיץ דולניקר, עסקן מפא"יניקי-הסתדרותי טיפוסי הלוקה בבריאותו ונשלח לצורכי החלמה לכפר גלילי נידח בשם עין כמונים, מושב האחראי על כלל תצרוכת הכמון בישראל.

בכפר הנידח מגלה דולניקר לחרדתו כי לאיש מן התושבים אין תודעה פוליטית מזערית. זאת ועוד, בכפר קיימת שוויוניות מושלמת, כך ש"עדיין לא נוצרו בו הפערים החברתיים שיש לבטלם". השוחט, הספר, הסנדלר ושאר יושבי הכפר חיים להם בעוני מרוד ובשלווה מוחלטת, בלי שתעלה על דעתם המחשבה כי יש צורך בשינוי כלשהו באורחות חייהם, או כי משהו חסר להם.

דולניקר פועל בעקביות כדי לשנות מצב זה: בלשון חלקלקות מצופה בקלישאות עסקניות הוא מסית את בני הכפר זה כנגד זה ויוצר במו שהותו בכפר את הפערים החברתיים שיש לבטלם. מטרתו של דולניקר היא להפוך את הכפר הנידח למערכת שבה הוא ימשול, כמתווך היודע כיצד פני הדברים צריכים להיראות".

נו, מה אתם אומרים, השועל, נתניהו, או אותו עסקן מהסיפור, רוצה למשול בכפר השקט והשוויוני – ההסתדרות, ולשם כך הוא מפעיל את חלקלקות לשונו ותככיו הפוליטיים והכול בדרך להרוס כל חלקה טובה בעין כמונים, ההסתדרות, לול התרנגולות...

 

המחדל של נתניהו

אנחנו ממשיכים לעוד פרק קטן בענייני נתניהו, והרי לכם השאלה ששאלו אנשי מערכת 'וואלה' את גולשיהם: איזה מחדל של נתניהו גדול יותר?

ומה האופציות שניתנו לגולשים הנבונים של אתר 'וואלה'? הנה לכם שתי דעות שתוכלו לבחור ביניהן: "רועי כ"ץ טוען שהחבירה לחרדים בתקופה של משבר היא מתכון לאסון, אודי הירש טוען שהחבירה לימין היא שגיאה חמורה. מה אתם חושבים?", שואלים אנשי מערכת 'וואלה'.

כי זה מה שיכול להיות מחדל בארצנו, או חבירה לימין או חבירה לדתיים. אין מחדלים אחרים. זה הרי ברור.

אגב, בסיומו של דיון ארוך בין שני הפולמסנים הצעירים מערכת 'וואלה' מתמצתת את השאלה בשני ריבועים שאתם, הגולשים, מוזמנים ללחוץ עליהם כדי להביע את דעתכם – ריבוע אחד - 'כניעה לחרדים' והריבוע השני – 'כניעה לימין'.

עכשיו לא נותר אלא לבחור.

אז מכיוון ששאלתם, אנשי 'וואלה', ולא יכולתי להביע את דעתי באף אחד משני הריבועים הללו, כי מה לעשות, אני חלק מהרוב במדינה הזו, רוב שחושב שלא זה ולא זה הם מחדלים של נתניהו, אנצל את הבימה הזו כדי לכתוב לכם מהו המחדל הגדול האמיתי של נתניהו:

המחדל הגדול של נתניהו הוא שהוא קורא אתכם, אנשי 'וואלה' ו'הארץ' (אותה מערכת, למי שלא יודע) ומשוכנע שאתם בעמדותיכם השמאליות הקיצוניות מייצגים יותר מ-16 המנדטים של העבודה ומר"צ.

המחדל הגדול של נתניהו הוא שמשום מה הוא עדיין רואה בכם קובעי טעם טוב ומנהיגי הרוח של העם הזה, כאלה שמומלץ לו להתיישר על פי עמדותיהם ההזויות והקיצוניות.

אתם יודעים מה, זה לא המחדל של נתניהו בלבד. זה המחדל של כולנו. בינתיים המחדל הזה עלה לנו בתהליכים מדיניים הרי אסון שהביאו למאות קורבנות בנפש (כן, כן, גם פלשתינים, אם שאלתם, רבותי ב'הארץ' וב'וואלה'). 

(ותודה ליוסי דגן על שהפנה את תשומת ליבי למשאל הגאוני של 'וואלה')

הערות והצעות ניתן לשלוח ל [email protected]

לגליונות האחרונים:

לגיליון מס' 31 של 'ציטוטים'

לגיליון מס' 30 של 'ציטוטים'