כבוד אחרון לאלוף שלמה שמיר ז"ל

רבים חלקו כבוד אחרון לאלוף במיל' שלמה שמיר שהלך לעולמו. שמיר הובא למנוחות בטקס צבאי מלא. מובא כאן הראיון האחרון עימו בערוץ 7.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח באייר תשס"ט

רבים חלקו אתמול (חמישי) כבוד אחרון לאלוף במיל' שלמה שמיר שהלך ביום שלישי לעולמו. שמיר, בן 94 במותו, היה חבר בפורום המטה הכללי הראשון של צה"ל, ושירת כמפקד חיל הים, מפקד חיל האוויר וכמפקדה הראשון של חטיבה.

שמיר הובא למנוחות בטקס צבאי מלא שכלל שישה קצינים בדרגת אלוף.

אלוף במיל' שלמה שמיר התראיין לפני כחודשיים בערוץ 7 אודות חטיבה 7, "בימים של טרום הקמת המדינה הבריטים היו בארץ והם מנעו מאתנו להתכונן למלחמה שעשויה לפרוץ ובאמת כשהוכרזה המדינה פלשו מדינות ערב לארץ, הקשר עם ירושלים נותק והייתה סכנה מוחשית שהערבים יכבשו את ירושלי. דוד בן גוריון הטיל עלי את המשימה לעשות הכל כדי להחזיר את הקשר עם ירושלים, אבדן ירושלים משמעותו היה אבדן המדינה, היינו צריכים להקים חטיבה מהר וככה קמה חטיבה 7, כדי לחבר את ירושלים".

האלוף במיל' שלמה שמיר היה עוד קודם לכן מפקד הבריגדה מטעם ההגנה בצבא הבריטי בתקופת מלחמת העולם השניה וככזה צבר נסיון רב, "הקרב של פתיחת דרך בורמה כדרך האלטרנטיבית לירושלים היתה נקודה קריטית ומבחינתי זהו המבצע הגדול של חיי, היינו במצב של חוסר אונים, ללא נשק, בלי אוירונים ואפילו ללא נעליים, באותו קרב אבדו עשרות לוחמים שנפלו בקרב, תולדות אותו הקרב מתוארים בספר ירושלים בכל מחיר".