"שריפת העיר - אינה דרך התורה"

בציבור החרדי מגנים את האלימות והשחתת הרכוש בימים האחרונים בירושלים אך מוחים על הענישה הקולקטיבית עליה החליטה העירייה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד בתמוז תשס"ט

מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, אהרון פרנקו, מבקר את ההפגנות האלימות של החרדים ברחובותיה של ירושלים, "לא שמעתי צעקה מרבנים או נכבדים להפסיק את המהומות. אין גורם שפוי בקהילה החרדית שקם וקורא נגד התופעה הזאת. מישהו צריך להתעורר כי בסוף מישהו ייפגע".

פרנקו אמר כי שוטריו נערכים להתחדשות המהומות לקראת סוף השבוע לא רק בגלל הפרשה של האם החרדית החשודה בהתעללות אלא גם מחאה על פתיחת חניון קרתא בשבת.

בתוך כך משטרת ירושלים צפויה לבקש להאריך את מעצרה של האם החשודה בהרעבת בנה, אף שבית המשפט קבע השבוע כי אין מקום להארכה נוספת. פרנקו אמר כי הראיות בתיק החקירה נגד האם החשודה בהתעללות בבנה "חותכות וחד-משמעיות", "יכולנו לשחרר את האישה כבר לפני השבוע, אך מנעה זאת ההתעקשות היא מצד המשפחה ומצד עורך דינה, המתנגד לבקשה להסתכלות".

מפקד מחוז ירושלים הוסיף: "ביממה האחרונה אנחנו רואים הסלמה באלימות החרדים, גם כלפי העוברים והשבים, וגם כלפי רכוש ותשתית הנמצאת בשכונות החרדים. המשטרה הייתה ערוכה בכל האירועים בכוחות גדולים על מנת להפסיק את ההתפרעויות".

במהלך המהומות וההתפרעויות בשכונות החרדיות בירושלים נפגעו תשעה מעובדי עיריית ירושלים וכן נגרם נזק לציוד העירייה ולציוד פרטי של עובדי העירייה. שני כלי רכב ושלושה רכבים פרטיים של עובדי עירייה נפגעו מאבנים. 

קרוב ל-70 רמזורים הושחתו בשכונות שמואל הנביא, כיכר השבת, מאה שערים ובר אילן וכן הושחתה מצלמת בקרת התנועה של העירייה וארון הבקרה. הנזקים שנגרמו לרמזורים נאמדים בסכום של למעלה מ- 200 אלף ₪ . 

מתחילת השבוע עד היום הוצתו כ-230 מיכלי אשפה ו-24 מכולות. חלק מהפחים יצאו מכלל שימוש וחלקם ניתן לתיקון והשבה לשימוש חוזר. הנזק נאמד בכ- 350 אלף ₪.  ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הורה להפסיק את שירותי העירייה באזור השכונות גאולה ומאה שערים במטרה למנוע את סיכון חיי עובדי העירייה באזור ולאור האיומים והפגיעה ברכוש העירייה. השירותים לא יינתנו עד אשר יתאפשר מתן שירות ללא סיכון חיי אדם.

"עיריית ירושלים מצרה על הפגיעה הנכפית על תושבי האזור שאינם קשורים לאירועים המתרחשים כעת באזור זה, ומקווה לחדש את השירות לתושבים בהקדם. העירייה שבה ומדגישה שאין מדובר בענישה קולקטיבית אלא במניעת  סיכון חיי עובדיה", נמסר מהעירייה.

זילברשלג: לשחרר האם החשודה
הערכת הנזק מההפגנות: 200 אלף ש"ח