"מפקד מפוכח, אמיתי ומקצועי"

תא"ל תמיר מסיים את שרותו בצה"ל לאחר שנים ארוכות של מלחמה בטרור ביו"ש וקרב פנים מול פנים בלבנון. האם נכונה החלטתו של הרמטכ"ל?

תגיות: צ'יקו תמיר
עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ד באדר תש"ע

תא"ל ציקו תמיר
תא"ל ציקו תמיר
האלוף במילואים, משה קפלינסקי, חלק שבחים במהלך משפטו של תא"ל משה (צ'יקו) תמיר, "אני מכיר אותו 25 שנה וייקח לי פרק זמן של חודשים לספר עליו. כשאני מדבר על מנהיגות, אני מדבר על צ'יקו. מדובר במפקד מפוכח, אמיתי ומקצועי. גם אני מאמין בוודאות גבוהה כי מה שקרה לא אופייני לו, בדיוק כמו שציין הרמטכ"ל במכתבו".

קפלינסקי הוסיף, "אף אחד לא יודע מה עובר על מפקד אוגדה מבצעית כשהוא צריך לנהל באופן שוטף את המבצע הבא, כשהוא לא יוצא בשבתות ולא רואה את המשפחה. כמה ייסורים יש לו וכמה צער יש לו על הנתינה למשפחה. תמיר הוא סוג המפקד שהייתי רוצה שיפקד על הבנים שלנו ועל כולנו".

תמיר, ממפקדי השדה הבולטים של צה"ל בעשור האחרון, היה בלבנון במשך רוב שנות הלחימה; מסגן מפקד בגולני ב-85' ועד למפקד חטיבה מרחבי בגבול הצפון בנסיגה.
 
הפרשן הצבאי עמוס הראל כותב כי ספרו של תמיר "מלחמה ללא אות", שהוציא בשנים האחרונות, הוא ניסיון ראשון לנתח את תפקודו של הצבא, שיצא מהמערכה כשזנבו בין רגליו. "בכתיבה מרתקת, המצטיינת בכנות מרשימה, מתאר תמיר את התגלגלות הלחימה, מהתקריות הראשונות מול אויב שיעי בלתי מוכר, חיזבאללה, דרך מבצעי 'דין וחשבון' ו'ענבי זעם', מות חברו ומפקדו תא"ל ארז גרשטיין ועד הנסיגה".
 
תמיר כותב על המלחמה בלבנון, בשנים שלפני הנסיגה כי זה היה "כישלון מערכתי, שהביא את צה"ל לנסיגה חד-צדדית חפוזה וללא כל הסדר ביטחוני או מדיני עם לבנון".
 
במהלך תפקידו כמפקד "אגוז" קיבל תמיר את צל"ש אלוף פצ"ן על הישגי יחידתו בלחימה בלבנון. בשנת 2002 הוביל צ'יקו את החטיבה בלחימה במבצעי "חומת מגן" ו"דרך נחושה" - תקופת לחימה משמעותית מאוד בלחימה בטרור הפלשתיני באיו"ש.
 
גם הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, מציין בהחלטתו הערב (ראשון) כי התלבט קשות האם בשל מעידה חד פעמית עליו לסיים את שרותו של קצין מוערך שעמד בהצלחה מול "שירות קשה ותובעני, לרוב בראש הטור ובשדות הקרב, במשך שנים ארוכות של לחימה בגבול הצפון והדרום". 
 
לא ברור האם הרמטכ"ל קיבל החלטתו לבדו, חרף השבחים שחלק עליו אך לפני מספר חודשים, או שקצינים בכירים במטכ"ל הם שלחצו על אשכנזי להראות לתמיר את הדרך הביתה.