סטודנט דתי - איפה תלמד? על מכללת הרצוג

"גזעם נטוע בבית המדרש ונופם נחשף לאקדמיה והכל על טהרת הקודש", הגדיר ראש המכללה את המרצים ליהדות במכללה. כתבה רביעית.

ישי קרוב , י"ב בסיון תשע"א

סטודנט דתי - איפה תלמד? על מכללת הרצוג-ערוץ 7
מכללת הרצוג
מתוך אתר המכללה

אנחנו ממשיכים בסדרת הכתבות על השירותים ניתנים במוסדות אקדמאים לסטודנט הדתי. האם והיכן יש תפילות, כשרות, הרצאות ושיעורים ביהדות ואיפה יש בית מדרש.

לאחר שסקרנו את אוניברסיטאות תל אביב, בר אילן ואת מכון לנדר, הפעם נתמקד במכללת 'הרצוג' שבגוש עציון.

על פי אתר המכללה, "מכללת יעקב הרצוג נפתחה בשנת תשל''ג עבור תלמידי ישיבת הר עציון, אשר נוסדה בשלהי שנת תשכ''ח. במהלך השנים הצטרפו אליה תלמידים מישיבות נוספות. כמו כן פועלים במסגרת המכללה גופים שונים נוספים: מרכז הדרכה בתנ''ך (המכין חומר הדרכה דידקטי ומארגן ימי עיון סביב נושאים מקראיים), ספרייה ומרכזיה פדגוגית (המעמידה לרשות התלמיד למעלה משבעים אלף ספרים וחומר עזר דידקטי עשיר - כתוב, אורקולי וממוחשב) והוצאת תבונות המהווה מסגרת לפרסומי המכללה".

בראיון לערוץ 7 סיפר ראש מכללת 'הרצוג' בגוש עציון, הרב פרופסור יצחק קראוס, "המכללה נמצאת בגוש עציון ויש לה שני קמפוסים - האחד באלון שבות סמוך לישיבת 'הר עציון' והשני הוא לנשים ונמצא במגדל עוז סמוך למדרשה במקום".

"לומדים אצלנו תנ"ך, תושב"ע, מחשבת ישראל, ספרות, לשון עברית, ארץ ישראל, הסטוריה, חינוך מיוחד והשנה הוספנו גם אנגלית".

הרב קראוס הסביר כי הרחבת מעגל המקצועות נובע משתי סיבות - אידיאולוגית ופרקטית, "גילינו שיש מקום להכשיר מורים למערכת, גם בתחומים כלליים כי חשובה האמירה האמונית מתוך תורה גם בנושאים הללו. יש אצלנו תכנית 'ספרא' המיועדת לרמי"ם בישיבות תיכוניות הבאים להשתלם אצלנו גם בספרות".

"אך גם מסיבה פרקטית - מקצועות הקודש רוויים ולרמי"ם אין מספיק שעות ואם הוא ילמד מקצוע נוסף יוכל להשלים את שעותיו למשרה מלאה".

"המרצים שמעבירים את שיעורי הקודש הם אלו שגדלו בבית המדרש", מדגיש הרב קראוס, "ביניהם הרב יעקב מידן והרב יואל בן נון. כאלו שגדלו בעולם הישיבות ופנו גם לאקדמיה - גזעם נטוע בבית המדרש ונופם נחשף לאקדמיה והכל על טהרת הקודש, מתוך תפיסות שורשיות של תורה מן השמים".

הרב קראוס ציין כי הסמיכות לישיבת הר עציון נותנת את האפשרות לאכול ארוחות צהרים בכשרות מהודרת ולהתפלל 3 תפילות במניין, זאת בנוסף למנייני המנחה המתקיימים בקמפוס במהלך ההפסקות.

הסטודנטים במכללה מגיעים מכל רחבי הארץ - מהגולן בצפון ועד ירוחם שבדרום, "סטודנטים מגיעים אלינו מכל הארץ ויש הסעות מסודרות אשר ידוע עמידתן בזמנים. הסעה אחת יוצאת ב-5:00 בבוקר מרמת הגולן ועוצרת בעפולה, חדרה, נתניה ובני ברק. הסעה שניה יוצאת מירוחם ועוברת בבאר שבע ואשדוד".

"אנחנו דואגים שלסטודנט יהיו את כל התנאים על מנת שהוא יוכל לשבת וללמוד ולא יצטרך לחפש קפיטריה. לכן, אנחנו נותנים לכל סטודנט ארוחת צהרים חמה בחדר האוכל של הישיבה וזאת בתוספת סכום סמלי בלבד, בשכר הלימוד. כמובן האוכל ממטבח הישיבה כשר בכשרות מהדרין ללא כל חשש. יש פתרונות גם לצמחונים", הדגיש הרב קראוס.

"דבר נוסף", ציין הרב קראוס, "שבשני הקמפוסים ישנן פינות קפה מפוארות ומסודרות במשך 24 שעות ביממה וכל סטודנט יכול לשתות כאוות נפשו".

לסיכום
מכללת 'הרצוג' בגוש עציון היא מכללה דתית, אשר מעבר למקצועות הרגילים, אותם לומדים בשאר המכללות, יש מגוון מקצועות לימוד.

כל המרצים למקצועות הקודש באים מתוך בית המדרש, והתורה קודמת אצלם לאקדמיה. תנאי הלימוד ברמה גבוהה מאוד וכל סטודנט יכול לאכול ארוחת צהרים חמה וכשרה למהדרין, להנות מפינת קפה ולהתפלל שלוש תפילות במניין.

גם דרכי ההגעה פשוטות, מכיון שישנן הסעות שיוצאות בזמן מכל רחבי הארץ ומגיעות בזמן למכללה.