חגיגת זיופי שמן הזית בעיצומה

ערב חנוכה, עם הבהלה לשמן זית גוברת גם בהלת זייפני השמנים הממהרים לעשות רווחים קלים. משרד הבריאות, הבד"ץ והרבנות מזהירים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בכסלו תשע"ב

לא הכול שמן זית...
לא הכול שמן זית...
פלאש 90

כמדי שנה, עם התקרב חג החנוכה מתגלים ניסיונותיהם של זייפנים לנצל את גל הקניות ההמוניות ולמכור שמנים מזויפים. 

משרד הבריאות פרסם בסוף חודש נובמבר רשימת 16 שמני זית שבדיקת הרכבם מראה שהם אינם שמן זית ביניהם: 100% טבע, שמן זית בשילוב זיתים מזן סורי, "שמן זית מובחר, בטעם של פעם, ממולא ומשווק ע"י י.ש.א., "שמן זית טהור, מיוצר ע"י שיווק שמן וזיתים ועוד ועוד. את הרשימה המלאה ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

במשרד הבריאות מספרים כי בעלי החברות החשודות בזיוף מצויים בעיצומם של שלבי חקירה, ונשקלים אמצעים שינקטו נגדם.

הרבנות הראשית פרסמה גם היא אזהרה לציבור מפני שמן זית מזויף וציינה לא פחות מ-60 סוגים של שמני זית שנמצאו מזויפים ובעלי כשרות מזויפת בשנים האחרונות.

הממונה על אכיפת חוק ההונאה בכשרות ברבנות הראשית לישראל, הרב רפי יוחאי, הסביר לפני מספר שבועות, בראיון לערוץ 7 על שמני הזית שמשווקים לקראת חנוכה, "הפיתוי לזייף את השמן הוא גדול", ציין הרב יוחאי, "מחיר ליטר שמן סויה הוא כחמישה ש"ח ליצרן ואילו שמן זית עולה כ-40 ש"ח. לכן יש יצרנים שמערבבים עם השמן זית שמנים נוספים כגון שמן סויה. הערבוב נעשה על ידי כך שהיצרן לוקח במקרה הטוב, עד 15% שמן זית, ומערבב אותו עם שמן סויה ולפעמים אין כלל שמן זית".

בד"ץ העדה החרדית מפרסם גם הוא את שמן הזית שכבר זוהה כזיוף ערב חג החנוכה תשע"ב. לאחר שבשנה שעברה זויפו באופן מתוחכם ביותר עשרות אלפי בקבוקי שמן זית של חברת "יבנה" ואותרו ע"י אנשי הבד"ץ והמשטרה, השנה הגיע תורו של שמן זית קצת פחות ממותג. בקבוקי זכוכית שעליהם מודפס: "שמן זית כתית טהור מעולה, יבואן סי. פוד מזון אורגני בע"מ טירת יהודה" נמכרים בשווקים ברחבי הארץ וזוהו כזיוף של שמן זית. ערוץ 7 ניסה גם הוא להתחקות אחר היצרן המדובר, אך עד כה עלה כי אין בנמצא מפעל העונה לשם זה.

בבד"ץ מספרים כי המזייף הגדיל לעשות ואף הוסיף חותמת של בד"ץ העדה החרדית על התווית, בכדי להסיר חשש מלב הקונים. בדיקה של בד"ץ העדה החרדית העלתה שלא רק שכמובן אין הכשר שלהם לבקבוקי שמן הזית, אלא שאין מדובר כלל בשמן זית. אלא ככל הנראה שמן מסוג אחר שעדיין לא ברור מה מקורו.

כחלק מההתמודדות עם תעשיית הזיופים פרסמו בד"ץ העדה החרדית וגורמי כשרות נוספים הנחיות לציבור לזיהוי שמן זית מזויף:

דבר ראשון המחיר. מחיר נמוך מדי צריך להדליק נורות אזהרה. תהליך הייצור של שמן זית הוא יקר מאוד, לא סביר שליטר שמן זית למאכל יימכר בפחות מ - 20 ₪ לליטר. המחיר הממוצע לצרכן עומד על 45-50 ש"ח לבקבוק, הוזלה בסדר גודל כזה היא לא סבירה בעליל, ועשויה להעלות חשד לזיוף.

מומלץ לקנות את שמן הזית במקומות מסודרים. כלומר בסופרים הגדולים, שם הסיכוי שתתבצע קנייה של שמן זית ממשווק לא מוכר אינו גדול, ואף אינו עולה על הדעת. לעומת זאת בחנויות הקטנות, ובשוק, הסיכויים שבעל עסק יתפתה לקנות סחורה זולה ממשווק לא מוכר גבוה יותר.

צבעו של שמן הזית יהיה שונה במעט, פחות ירוק ויותר צהבהב.

ולבסוף, יש עוד כמה בדיקות, אבל אותן תוכלו לבצע רק לאחר הקנייה:

הטעם הוא אחר. הרבה פחות מריר ויותר מיימי. אלא שרבים משתמשים בשמן זית למאור כך שישנו סיכוי שאם למרות הכול הגיע לביתכם שמן זית מזויף, ייתכן ולא תדעו על כך לעולם.

שמן זית לא יבעבע או יקציף בטיגון במחבת, ולא יוציא עשן או ריחות רעים

כמו כן ניתן לקחת דוגמית משמן הזית, ולהכניס למקרר, אם הוא אינו הופך צמיגי יותר, הדבר מעלה את החשד לזיוף.

ניתן לחמם דוגמית משמן הזית, אם לאחר החימום הריח אינו של זיתים אלא ריח ניטראלי ולא מורגש, ככל הנראה מדובר בזיוף.

ושימו לב גם לחיתוך הבלתי מדויק של התווית, חיתוך שכזה, כמו גם ההדבקה של התוויות על הבקבוקים בחוסר סדר, יכולה גם היא להצביע על זיוף.

למסמך המלא