אולפנת רעות חטיבת רני קשיים ואהבה
אולפנת רעות חטיבת רני קשיים ואהבה

אולפנת רעות חטיבת רני קשיים ואהבה "הבנות מגיעות לכאן כי הן יודעות שהן יכולות לעבור שינוי ביחס שלהן לעצמן וביכולת שלהן להצליח"

, כ"ג בטבת תשע"ב

האם רמה תורנית גבוהה ורמה לימודית גבוהה פחות יכולות להתמזג בנערה אחת? האם נערה כזאת תזכה לקבל מענה חינוכי? לדעת הנהלת אולפנת רעות, התשובה היא כן. לצורך כך מינו את הרב אילן אלפונטה שיהפוך תובנה זו למעשה ואכן הוא הקים חטיבה שתפקידה לתת להן מענה לימודי וערכי, כזה שיפתח את כוחות הנפש שלהן ויצמיח אותן למקום גבוה מכל הבחינות.

 הדרך להקמת החטיבה לא היתה קלה, אבל הצוות החינוכי לא מתכוון לוותר. את הכאב והתסכול של בנות עם קשיי למידה הם מכירים היטב, מהבית. בהתייעצות עם הנהלת האולפנה ובי ו זמת מ נ ה ל ת האולפנה ש ו ש  ס ל ו מ ו ן ה ו ח ל ט להרים את הרמה התורנית של התלמידות. מלבד עבודה עם הבנות, הכוללת שיעורים, השתתפות משפחתית בסעודות השבת של המקום, כולל שירה ושיחות, וליווי חינוכי תמידי, הם החליטו להביא חיזוק מבחוץ, כזה שיענה על תפישה אידיאולוגית נוספת שבה הרב אילן מחזיק.

או הכל או כלום בתחילה הצליח הרב אילן לגבש 25 בנות ממקומות שונים בשומרון. היו אלה נערות שלא למדו שנה-שנתיים, כאלה שהיו להן קשיי למידה אך הגיעו מבתים תורניים. כשהתקבל אישור להקים במקום חטיבת ביניים, הרב אילן היה אחראי על גיוס הבנות והיה רב המקום. כאחראי על הבאת הבנות, יחד עם נורית אחראית רישום, הם הסתובבו בכל רחבי הארץ, מהר חברון ובאר שבע ועד נצרת עלית לאתר בנות בסגנון זה. אבל הבנות לא החזיקו מעמד.

המשבר הגדול היה כשאת החטיבה נטשו 15 בנות שגויסו במאמץ.בישיבת ההנהלה הוחלט, לפנות לאוכלוסייה הכי טובה מבחינה תורנית ולתת לה את המענה הלימודי. ההנהלה החליטה לתת לרב אילן לנהל את החטיבה החדשה. עוד הוחלט לפנות לבנות האזור כיוון שאין פנימיה לבנות כיתה ז’ ו ח’. הוא דיבר עם יועצות ומנהלות הממ”דים בפתח תקווה והביא מחנכות תורניות רציניות. ב”ה מ 13 בנות של כיתה ז’ הגיעה החטיבה בשנתה השלישית ל 155 בנות כיתה ז’ עד כיתה ט’.

הבנות שלומדות ב’רני’ הן בעלות רקע של קשיים לימודיים, חלקן מאובחנות, אחרות לא. יש מערך שלם של יועצת, מורה להוראה מתקנת והקבצות קטנות, בנות שירות ומערך של חוגים ושיעורי עזר בחינם עם סטודנטיות, פרישה שלמה שתפקידה לתת להן מענה. והן מתחילות לראות הצלחות. “עד עכשיו דרשו מהבנות להיות חכמות מאוד, אבל לא לכולן יש אותה דעת. כאן אנחנו מאמינים שאין דבר שאי אפשר לתקן, והבנות מגיעות לכאן כי הן יודעות שהן יכולות לעבור שינוי ביחס שלהן לעצמן וביכולת שלהן להצליח”, מדגיש הרב אילן אלפונטה.