מדרשית נועם כפר סבא ללמוד וללמד
מדרשית נועם כפר סבא ללמוד וללמד

בלב הארץ, דקותיים מצומת רעננה ההומה, ממוקמת קריה ירוקה ומטופחת - מדרשית נעֹם כפר סבא

, כ"ג בטבת תשע"ב

בלב הארץ, דקותיים מצומת רעננה ההומה, ממוקמת קריה ירוקה ומטופחת - מדרשית נעֹם כפר סבא.

420 התלמידים הלומדים כיום במדרשיה ומגיעים יום יום בהסעות, כמו גם חבריהם הלנים במקום, עוברים מעולם גועש וסוער לעולם של שקט ושלווה המאפשר לימוד, התעמקות וחיי חברה עשירים ובטוחים.

נפגשנו עם ראש הישיבה, הרב צבי אזרחי, בין שיחה אישית עם תלמיד לישיבת רמי”ם,לראיון קצר. הרב יושב על כיסא בעל מסורת עתיקת יומין, אבל דווקא ארצה להתחיל עם החידושים.

חדש מותר מן התורה? “החידוש הגדול של השנים האחרונות מתבטא בשלושה תחומים. ראשית: איחוד קמפוסים - המדרשיה וחטיבת הביניים שלה הן כיום ישיבה תיכונית שש שנתית הנמצאת בקריה החינוכית כפר סבא. ראינו חשיבות באיחוד הזה, הן בנגישותה לציבור והן ברצון לאפשר לתלמיד להגיע למקום לטווח ארוך וללא צורך להחליף שוב מוסד לימודי. שנית, פנימייה חווייתית - הפנימיה, לעומת העבר, אינה חובה. בכיתה י”ב, כמו בכיתה ז’, יכול התלמיד לשוב לביתו מדי ערב. עם זאת, אנו מאמינים כי בניית אישיות מקיפה, מתמודדת ובוגרת תיעשה בצורה טובה יותר כאשר שטף החיים אינו מופסק מדי מספר שעות ביציאה מהישיבה. ההוכחה הטובה ביותר לשילוב זה היא שהחבר’ה, על אף שאין זו חובה, אוהבים ושמחים להישאר בפנימייה. שלישית, מצוינות אקדמית - על בסיס הקומה התורנית אנו בונים תחום זה כאשר בין שאר מגמות ובגרויות פתחנו יחד עם בית החולים מאיר הסמוך לנו מגמת רפואה (15 יח”ל) והנדסת תוכנה (10) יח”ל.

היכן בא לידי ביטוי הייחוד של המדרשיה? “אין צורך בתשובתי, נתבונן יחד על בוגרי המדרשיה - ראשי ישיבות, שרים בממשלה, קצינים בכירים, מדענים ופרופסורים רבים אשר יעידו שכאן הכל התחיל ומהם נלמד ונמשיך. את המצוינות בכל - בתורה, במדע ובחברה לא כסלוגן אלא כדרך חיים - אשר באה יחד עם אהבת ישראל, הנחיל ראש הישיבה הרב יגל זצ”ל במשך כ 60- שנים ומכאן מגוון התלמידים הבאים מכל שכבות הציבור, מרכז ופריפריה, המאפשר ייחודיות נדירה וצמיחה אישית נפלאה”.

ובכל זאת, המדרשיה זה לא מה שהיה פעם... “להיפך, המדרשיה חוזרת להיות מה שהיתה פעם ובגדול. אין זה סוד, עברנו שנים לא פשוטות, ויכולנו להן. התעצמנו, יצאנו לדרך חדשה, וכיום צוות הרמי”ם המגוון, צוות ההדרכה המסור, כמו גם המורים והצוות הלוגיסטי בניהולו של המנכ”ל שמואל בר לבב, מנציחים את דרכו של מייסד המדרשיה לפני 67 שנה, מר ישראל סדן ז”ל, עם הרבה אהבה ומסירות לתלמידים שלנו, בית מדרש שוקק חיים, חיי חברה עשירים, גיבוש וחברותא וכל היתרונות הידועים של המדרשיה שלא נס ליחם, אלא הועצם בכל החידושים שמנינו לעיל. ולסיום, אין אדם לומד אלא היכן שליבו חפץ. אני חושב שראוי שתלמיד יתנסה בישיבה טרם החלטתו ללמוד בה לאורך שנים. אני קורא לאבות ולאמהות ליצור קבוצות קטנות של חברים ולשלוח אותם ליום לימוד מלא בישיבה. באמצעות חוויה בלתי אמצעית זו, יוכל התלמיד לקבל החלטה מושכלת יותר והוריו יוכלו להיות רגועים יותר.להתראות במדרשיה.

אני קורא לבוגרינו - סבים לנכדים ואבות לבנים - להמשיך יחד איתנו לעוד 67 שנים של מצוינות, כי כאן הכל התחיל, וממשיך - יחד איתכם”.