אולפנת חלוצה: חלוציות והתקדמות
אולפנת חלוצה: חלוציות והתקדמות

אולפנת חלוצה חלוציות והתקדמות באולפנא אווירה משפחתית הבאה לידי ביטוי בקשר האישי

, כ"ג בטבת תשע"ב

אולפנת חלוצה נוסדה בשנת התשס”ז, עוד בשנה הראשונה של המפונים מעצמונה שבאו לאתר הקרוואנים הזמני ביתד. קבוצה זו, ביחד עם קבוצה מנצרים שהתיישבו ביבול, שמו להם למטרה להקים את ישובי הקבע נווה ובני נצרים בחולות חלוצה. מתוך ראיה ארוכת טווח והבנת הפוטנציאל הטמון בחולות האלה שגודלן כגודל גוש דן ויותר, ראו אנשי נווה כי יהיה צורך במוסד חינוכי לבנות ברמה תורנית גבוהה- לשם כך נוסדה אולפנת “חלוצה”.

אל האולפנא באות בנות מרקע שונה ומגוון אך המכנה המשותף של כולן הוא הרצון להתקדם ולצמוח ביחד עם חבורה של בנות ששאיפת כולן דומה בה. תהליך הצמיחה וההתקדמות משולב מלימודי קודש שחלקם בתכנית הלימודים וחלקם בחוגי רשות ושעות לימוד מדרשה, מפעילויות לא פורמאליות רבות ומגוונות, משיחות אישיות וקשר חם עם המחנכת, המדריכה ואנשי צוות נוספים. באולפנא אווירה משפחתית הבאה לידי ביטוי בקשר האישי בין בנות מכל הכיתות וקשר משמעותי עם הצוות החינוכי. המחנכות, המדריכות ואם הבית בקשר מתמיד עם הבנות וכן הצוות המקצועי מתקבל אצל הבנות ככתובת לאוזן קשבת ומקור חום ואהבה. לאולפנא שני מחזורים של בוגרות אשר חלקן פזורות ברחבי הארץ בשנה של נתינה לעם ישראל, וחלקן כבר ממשיכות ללימודי התואר הראשון שלהן בתחומים ערכיים ונצרכים למדינה. הבוגרות באשר הן, מרבות לשמור על קשר עם האולפנא ואחת עם השנייה. בקיץ התש”ע עברה האולפנא ליישוב נווה שבחולות חלוצה. בשנה הנוכחית זכינו לחנוך את בניין הלימודים ובחודשים הקרובים צפויה חנוכת בית נוספת- של מבנה פנימייה מרווח ויפה.

דגשים חינוכיים:

# דרך ארץ - להיות בתנועה מתמדת של עבודה על המידות  והתקדמות בשאיפה להיות טוב וישר, כל זאת מתוך שמחת חיים,

סבלנות ועין טובה.

# אהבת תורה – ללמוד ולהרגיש שהתורה רלוונטית בכל תחום בחיים ולרצות לשאוב מבאר המים החיים דרך גדולי תורה.

# לפתח ולייסד את האמונה ועל יסוד זה לבנות את חכמת האמונה הנדרשת, בייחוד בדורנו בכל ההתמודדויות והאתגרים המוצבים בפני הנוער.

# חיים של מסירות נפש מתוך הקשבה פנימית לצרכי עם ישראל והשעה. להיות מוכנות להרתם למשימות למען עם ישראל וארצו. לימודי קודש: מתוך רצון לבנות אצל הבנות את היחס הנכון אל הקודש ולא מתוך חובת לימוד וידיעת תורה של “והגית בו יומם ולילה”, נעשית חשיבה על התכנים המתאימים, על הכמות הנכונה של לימודי הקודש, וכן דגש על איכותם של השיעורים - כך שיבנו אצל הבנות את הקשר הפנימי לתורה.

לימוד החול: הבנות לומדות ע”פ תוכנית הלימודים המקובלת, תוך מתן אפשרות לבגרות מוגברת או רגילה בהתאם לכישוריה של הבת.

באולפנה ישנן שתי מגמות ביולוגיה ועיצוב גרפי.

ימי הלימודים הם ראשון-חמישי עם כשש שבתות אולפנא במהלך השנה.

אולפנת חלוצה חלוציות והתקדמות באולפנא אווירה משפחתית הבאה לידי ביטוי בקשר האישי בין בנות מכל הכיתות וקשר משמעותי עם הצוות החינוכי. המחנכות, המדריכות ואם הבית בקשר מתמיד עם הבנות וכן הצוות המקצועי מתקבל אצל הבנות ככתובת לאוזן קשבת ומקור חום ואהבה מגמת האולפנא היא: לגדל את הבנות לדרך ארץ אהבת תורה מתוך שמחת חיים