ישיבה לצעירים ירושלים
ישיבה לצעירים ירושלים

מבין בוגרי הישיבה יש שנודעו במסירות נפש למען עם ישראל, ובהם: אל”מ דרור וינברג הי”ד, שמואל מאיר ז”ל.

, כ"ג בטבת תשע"ב

ישיבה לצעירים ירושלים-ערוץ 7
לוגו
אתר הישיבה

ישיבת ירושלים ישל”צ לצעירים היא אחת מהישיבות התורניות התיכוניות הראשונות והחשובות שקמו לציבור הדתי לאומי. הישיבה הוקמה בשנת תשכ”ד על ידי הרב יעקב פילבר, הרב צפניה דרורי והרב יוסף ברמסון שליט”א, מחשובי תלמידיו של הרב צבי יהודה, ביוזמתו של מרן הרב אברהם שפירא זצ”ל. הרב פילבר כיהן כראש הישיבה מיום הקמתה ועד שנת תשל”ט. הרב איתן איזמן שימש אף הוא כראש הישיבה, ומשנת תש”מ ועד היום עומד בראשה הרב ירחמיאל ויס שליט”א.

דרכה החינוכית של הישיבה היתה בהשראת משנתו החינוכית של מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ”ל ועל פי הדרכתו הישירה של בנו ממשיכו הרב צבי יהודה זצ”ל.

בתחילת דרכה של הישיבה היו בה ארבע כיתות קטנות, ט’-י”ב, אולם עם הזמן הביקוש הלך וגדל וכיום לומדים בישיבה 320 תלמידים בתשע כיתות לימוד, ובהן גם כיתה קטנה שבה לומדים תלמידים עם קשיי למידה. כדי להישאר באווירה המשפחתית הנעימה, איננו מעוניינים להגדיל את הישיבה מעבר לשתי כיתות במחזור.

מה הם המקצועות והמגמות בישיבה? בישיבה לומדים לימודי קודש ברמה ישיבתית גבוהה לקראת בגרות מלאה, כולל התאמת תוכניות לימודיות לתלמידים על פי רצונם וכישוריהם. התלמידים ניגשים לבגרות ברמה גבוהה ביותר: 5 י”ל בתלמוד, 5 י”ל בתנ”ך, 5 י”ל במחשבת ישראל, 5 י”ל במתמטיקה, 7 י”ל באנגלית  ובמגמות השונות: 5 י”ל בפיזיקה, 5 י”ל בביולוגיה, 5 י”ל במדעי המחשב, 5 י”ל בגאוגרפיה, 5 י”ל בהיסטוריה, יש אפשרות למגמת מוסיקה ועוד על פי כישרונותהתלמידים. כמו כן ניגשים התלמידיםלבגרות במקצועות החובה הנוספים כמו ספרות, תע”י, הבעה עברית וכו’.

אילו תלמידים מתאימים למסגרת הישיבתית הזו?

בחור ותלמיד הרוצה לראות עצמו שייך לעבודת קודש בונה-לאומית, החדור אידיאליות לאומית-תורנית, המוכן לשאת בשקידה ובעול תורה ודרך-ארץ יחד עם כל תלמידי הישיבה, יתקבל בשמחה ובברכת חברים מיוחדת. כיצד נרשמים לישיבה הישיבה מציעה להרשם אליה במישרין. גם מי שלא נבחן בבחינה האחידה של המנהל לחינוך דתי יכול להרשם. ניתן לפנות לגב’ ציונה מדי יום בין השעות 08:30 עד 13:30 בטלפון 02-6524556 . תלמיד המעוניין לשבות בישיבה ולחוש באוירה המיוחדת או לחילופין להתארח בימי היכרות באמצע השבוע יוכל לבקש להתארח.

אתרוג’ בישיבה יש אווירה מאוד מיוחדת. למרות הדרישות הלימודיות בקודש ובחול האווירה בישיבה רגועה ונעימה. ישנן תוכניות תגבור בקודש הייחודיות לישיבה, כדוגמת תוכנית ‘אתרוג’ (ראשי תיבות: אל תביאני רגל גאווה).  בתוכנית זו קבוצת תלמידים גדולה בחרה לתגבר את מערכת הלימודים אחר הצהריים בלימודי גמרא בהיקף ובעמקות, כך שמלבד שיעורי הגמרא בעיון עם הר”מים בבוקר ממשיכים התלמידים ומסיימים את המסכת תוך עיון בעומק הפשט בסוגיות.

‘ישבה”ז’ תוכנית לימודית ייחודית מופעלת בישיבה מדי קיץ מיד בסיום הלימודים. בתוכנית זו, שנקראת ‘ישבה”ז’ (ישיבת בין הזמנים)תלמידי השמינית בישיבתנו, אשר בדרך כלל מחכים בכיליון עיניים ליום הסיום, מפעילים תוכנית לימודי המשך מיוחדים, ולוקחים אחריות על כלל תלמידי הישיבה המעוניינים להמשיך ללמוד לימודי קודש כמו בישיבות הגבוהות - עד תשעה באב. מציאות זו יוצרת חיבור מיוחד במינו בין הישיבה לבוגריה, אשר מהווים דוגמה אישית בכך שהם קשורים לישיבה ולערכיה, נשארים עוד זמן בישיבה, נושאים בעול ולוקחים אחריות על מהלך לימודים נוסף של כמעט שלושה שבועות, כולל שבת נוספת בישיבה. מפאת זאת אין מי שיכול לסרב לבקשתם לבוא ולתת שיעורים במסגרת הישבה”ז. כך ניתן לראות בתוכנית לימודים זו את כל גדולי הרבנים וראשי הישיבות מעבירים בהתנדבות שיעורים לתלמידים, שוויתרו מרצונם על חלק מחופשת הקיץ על מנת לממש את אשר הפנימו במהלך לימודיהם בישיבה, את הערך והחשיבות של לימודהתורה, ומבצעים זאת הלכה למעשה.

 בוגרים - אחד הדברים המביאים מוסד להיות נכבד ומעולה הוא היכן מוצאים את בוגריו לאחר שנים ולאלו תפקידי השפעה בתחומים השונים הם מגיעים.בוגרי הישיבה נמצאים דרך כלל במקומות אידיאליסטיים, במקום שבו עם ישראל זקוק להם. הרצון לתת ולהתמסר לתורה ולעם ולארץ ישראל הוא המכוון אותם בעיסוקיהם ובנתיבות חייהם.

מבין בוגרי הישיבה יש שנודעו במסירות נפש ובמפעל חיים למען עם ישראל, ובהם: אל”מ דרור וינברג הי”ד, מח”ט יהודה שנהרג במהלך קרב “הסימטה” בציר המתפללים בחברון; שמואל מאיר ז”ל, סגן ראש עיריית ירושלים שנהרג בתאונת דרכים; אלוף משנה מרדכי כהנא, מפקד החטיבה

 לא מעטים מבוגרי הישיבה לדורותיהם עוסקים בתחומי הרבנות,כר”מים וכראשי ישיבות: הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת ‘מרכז הרב’ ובנו של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ”ל, בוגר המחזור הראשון של ישל”צ; הרב שמואל אליהו, בנו של הרב מרדכי אליהו זצ”ל ורב העיר צפת; הרב ישראל אריאל  רב בישיבת ‘עוד יוסף חי’; הרב מרדכי אלון, לשעבר ראש ישיבת חורב והכותל וראש תנועת מבראשית; הרב משה בלייכר, ראש ישיבת ‘שבי חברון’; הרב פרופ’ נריה גוטל, ראש מכללת ‘אורות’ באלקנה; הרב אחיקם גץ, ר”מ בישיבת אלון מורה; הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה ורב היישוב; הרב אהרן פילבר, ר”מ בישיבת השומרון בקרני שומרון; הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן; הרב שמואל כהנא שפירא, בנו של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב יעקב אידלס, ראש ישיבת חיצים, הרב שמעון שוהם, ראש הישיבה הקטנה תורת החיים, הרב אברהם יעקב שרייבר, ראש ישיבת בני עקיבא כפר הרא”ה. ועוד רבים אולם עם הזמן הביקוש הלך וגדל וכיום לומדים בישיבה 320 תלמידים בתשע כיתות לימוד,ובהן גם כיתה מקדמת אחת .ראש הישיבה: הרב ירחמיאל וייס שליט”א