כפר הנוער הדתי לבנות איילת השחר

שאדם צריך לעמוד על שתי רגליו: האחת - הבגרות שלו כאדם הבטוח בעצמו וביכולתו, רחב אופקים ובעל אמונה, והשנייה - תעודת הבגרות

, כ"ד בטבת תשע"ב

כפר הנוער הדתי לבנות ‘איילת השחר’ נוסד בשנת 2002 על ידי עמותת מדרשת הגולן בשיתוף משרד החינוך, המינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער, ומנוהל על ידי ורדית ציטרון.

במתחם הפנימייה 25 חדרים נוחים וממוזגים. צוות הפנימייה אחראי על האווירה החינוכית והחברתית. לאחר שעות הלימודים מתקיימות פעילויות חברתיות כמו חוגים, הרצאות, טיולים, התנדבות ביישובים מסביב ועוד. צוות הפנימייה מחנך לצרכנות נכונה, לסדר וניקיון ולניהול זמן. כפר הנוער הוקם במטרה להעניק מסגרת נכונה ומקדמת עבור בנות שיש להן קשיים לימודיים. המסגרת הוקמה עבור תלמידות אשר אינן מצליחות להתקדם בתוך המסגרת הגדולה של בית הספר ונבלעות בתוך המערכת.

כתוצאה מכך הן אינן לומדות ואינן מצליחות להשיג את תעודת הבגרות המהווה כרטיס כניסה משמעותי לחברה ולעולם העבודה בישראל. באופן אישי במקביל ללימודים נחשפות הנערות ללימודי העשרה חוץ לימודיים בתחומים מגוונים, כגון: תזונה, צרכנות, איכות הסביבה ואמנות. כמו כן מתקיימות הרצאות חודשיות בנושאים מגוונים ושיעורי רשות מיוחדים המועברים על ידי אנשי הכפר המתמקדים בהיסטוריה של מדינת ישראל והקניית ערכים, דרך ארץ ומידות טובות ולימוד תורה.

מדי שנה מתחנכות בכפר בתנאי פנימייה כ 90- נערות בכיתות ט’-י”ב מכל רחבי הארץ,ישראליות ועולות מאתיופיה. הן לומדות לקראת בגרות עיונית מלאה ואיכותית. הבנות לומדות בקבוצות למידה קטנות, וכיתת האם הגדולה ביותר מונה 20 בנות בלבד. לכל כיתה מחנכת, שתי מדריכות חברתיות, מדריכה בוגרת ועובדת סוציאלית. כל כיתה מחולקת לשלוש רמות על מנת ליצור התאמה מרבית בין חומר הלימוד ליכולותיה וצרכיה של התלמידה. חלוקת הכיתה לקבוצות קטנות והתאמת רמת הלימוד לתלמידה משפרתמשמעותית את הישגיה ולא פחות חשוב מכך – את האמונה בעצמה וביכולות שלה. היום יש כ 90%- הצלחה בבגרויות, הרבה יותר מהממוצע הארצי. באילת השחר ישנו צוות עם מסירות נפש גדולה מאוד, העובד בתחושה של שליחות וקשר אישי עם כל תלמידה. כל אחד מאנשי הצוות מעניק לכל תלמידה כלים משמעותיים לקידומה. כמוסד חינוכי היפה הוא ההזדהות של הבנות עם הערכים שבית הספר מנחיל. כפר הנוער הוא מקום שקולט עלייה ויש אינטגרציה מדהימה בין העולות לישראליות.

מה הם המקצועות והמגמות בכפר הנוער? הלימודים כאן הם לתעודת בגרות מלאה ואיכותית. המגמות: מדעי החקלאות בהתמחות סוסים - 5 יחידות. גרפיקה - 3 יחידות, קולנוע ותקשורת - 5 יחידות. הסרטים של מגמת הקולנוע שלנו זוכים מדי שנה בפרסים רבים במקומות הראשונים בפסטיבלים ידועים, כמו פסטיבל הסרטים בחיפה, פסטיבל ירושלים ועוד.

מה מייחד אתכם? הייחוד שלנו הוא העבודה האישית, האווירה המשפחתית, המענה לכל אחת ואחת באופן אישי על ידי תוכנית לימודית מותאמת ולימוד בקבוצות קטנות מאוד ותוכנית רגשית מותאמת. אילו תלמידות מתאימות למסגרת שלכם?הבנות שמתאימות לנו הן בנות שלא הצליחו במסגרות גדולות ורוצות הזדמנות שנייה לחיים. בנות שיש בהן רצון ללמוד ולהתפתח מבחינה לימודית ומבחינה אישית, בנות שרוצות לפרוץ ולהצליח! בת כזאת, ברור שתקבל את כל המענה והכלים כדי לממש את הרצון הזה.

מהו ה”אני מאמין” שלכם? הסיסמא של כפר הנוער לבנות איילת השחר ביונתן אשר ברמת הגולן היא: לגדול כמו במשפחה ולגעת בהצלחה! התפישה החינוכית בכפר הנוער היא שהאדם צריך לעמוד על שתי רגליו: רגל ראשונה היא הבגרות שלו כאדם הבטוח בעצמו וביכולתו, רחב אופקים ובעל אמונה, ורגל שנייה והיא תעודת הבגרות הפותחת בפניו הזדמנויות ואפשרויות רבות. על מנת להטמיע תפיסה חינוכית זו בקרב הבנות וללמדן לקחת אחריות על עצמן, על החלטותיהן, לחזק את ביטחונן העצמי ואמונתן, עובד בכפר סביב השעון צוות גדול ומסור העושה ימים כלילות. ואכן, מי שמגיע בשעות הערב נדהם לראות את היחסים החמים השוררים בין הבנות בכפר למדריכות ונשות הצוות. אי אפשר שלא להבחין בשמחה של הבנות ובאהבתן הכנה למקום.

אנשי החינוך בכפר מונים כ 40- איש ומאמינים כי תמיכה לימודית אינה מספיקה. התמיכה הרגשית, היחס האישי, האהבה שמקיפה את הבנות והחינוך לערכים הם מאבני היסוד של המקום. כפר הנוער הדתי לבנות איילת השחר השחר העולה התפישה החינוכית היא שאדם צריך לעמוד על שתי רגליו: האחת - הבגרות שלו כאדם הבטוח בעצמו וביכולתו, רחב אופקים ובעל אמונה, והשנייה - תעודת הבגרות הפותחת בפניו הזדמנויות ואפשרויות רבות