ישיבת בני חיל ירושלים

"מטרתנו למצות את הפוטנציאל הקוגניטיבי והרגשי של התלמידים, ולבנות אצל התלמיד דימוי עצמי חיובי, באווירה ובמסגרת ישיבתית".

, כ"ד בטבת תשע"ב

ישיבת ‘בני-חיל’ ירושלים זוכה זו השנה השמונה עשרה ברציפות לשמש בית גידול חם ויוצר לעשרות תלמידים מתבגרים, המאובחנים כבעלי לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז והיפר אקטיביות  (A.D.H.D).

הפסיכולוג ד”ר שמחה צ’סנר, נשיא הישיבה ומייסדה, מנווט את ספינת הדגל הזאת ביד אמן, ומצליח להעלות חיוכים רחבים על פניהם של תלמידים בעלי סטיגמות חברתיות, הפורצים דרך אל עולם ההזדמנויות כשווים בין שווים. בצוות החינוכי נמנים גם ראש הישיבה הרב צורי פרחאן, מנהל התיכון ראובן בן חיים והמנכ”ל שמעון וולף שעושים עבודתם נאמנה.

מימוש היכולות תלמידים הסובלים מהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות מתקשים לממש את הפוטנציאל שלהם בכיתות רגילות, ורבים מהם סובלים גם ממגוון ליקויי למידה נוספים. הישגיהם הנמוכים של מתבגרים אלה בבית הספר עלולים לפגוע בהערכה העצמית שלהם, והם עלולים לנשור ממסגרות חינוכיות, ובחברה הדתית גם להתנתק ממחויבויות דתיות.מטרת ישיבת בני חיל לאפשר לתלמיד לממש את מלוא יכולותיו באווירה תורנית.

חלק מהתלמידים עברו כבר בתי ספר אחדים, והגיעו לישיבת בני חיל לאחר שלא השתלבו במסגרות קיימות. המסגרת הלימודית בישיבה כוללת תוכנית לימודים מלאה לתלמידי כיתות ז’ עד י”ב. מספר התלמידים בכל כיתה נמוך, כדי לאפשר התייחסות מלאה לצרכים המיוחדים של התלמידים. מחנך הכיתה נוכח במקום בכל שעות הלימודים ומסייע למקד את תשומת לב הנערים בחומר הנלמד. צוות החינוך המיוחד הכולל מורים להוראה מתקנת עובד עם התלמידים באופן פרטני, מסייע להם בהבנת החומר הלימודי ומדריך אותם כיצד להתגבר על ליקויי הלמידה השונים. ישיבה עם הרבה סיפוק הכישרון הפסיכו-דידקטי להביא תלמידים ממורמרים ומאוכזבים מתהומות הייאוש והתסכול אל פסגת החוויה של גילוי האני ויכולותיו – הוא ממעשי החסד המופלאים ביותר. במהלך מסלול לימודים מותאם, אנו עומדים על הישגים לימודיים וחברתיים משמעותיים, המביאים את בוגרינו ליישור קו עם עמיתיהם, ולא עוד, אלא למיצוי כישרונותיהם האישיים והייחודיים. עד כדי כך, שלבסוף אנו מוצאים את בוגרינו במכינות ישיבתיות, בקצונה, באקדמיה, בעסקים, כבעלי משפחות וכאזרחים מבוססים ותורמים.

מה התלמיד מקבל אצלכם שאין במקום אחר? ישיבת בני-חיל ירושלים נמצאת בשאיפה מתמדת לתת לתלמיד את המרב שבמיטב במהלך מסלול הלימודים. מתנאים חומריים נאותים, אביזרים לימודיים איכותיים ומתקדמים, אולמות וכיתות מצוידים היטב, ועד לסגל הוראה רגיש, קשוב, משכיל ודעתני מן השורה הראשונה. אין לנו האפשרות לוותר, לא על מוטיב עיצוב הסביבה הלומדת ולא על התפיסה להשראה מרחבית. הקמח והתורה היו גם אצלנו ובעיקר אצלנו לאחד. הפשרנות הרווחת בעולם החינוכי, מתוקף תכתיבים פורמליים, בקביעת התנאים החומריים, דוגמת אכלוס יתר של כיתת הלימוד - אינה יכולה להתקבל על הדעת בחסות השקפה מקצועית בונה ומפצה. בין שאר היתרונות האסטרטגיים שלנו, יש אצלנו גם בית מדרש פעיל שמתקיימות בו תפילות במניין, נקראות בו פרשיות ואף נערכים בו סדרי-לימוד - כלי חווייתי המחזיק ברכה של חיבור אמיץלרוח ישראל סבא.

בישיבה יש חדר כושר אשר מעניק אפשרות לתלמידים להפוך את האנרגיה שלהם לחיובית, דבר שממתן אותם מאוד. בכלל, החינוך החברתי הוא מורחב, והישיבה מקיימת הרבה טיולים. ישנו גם מטבח טיפולי, שבו התלמידים מבשלים עם הדרכה צמודה, הנותן כלים לתלמידים כגון: תכנון מוקדם, זהירות ועבודת צוות. בישיבה ישנה מגמת ספורט רוחני אשר בה לומדים אומנויות לחימה, וכל זה במסגרת מערכת השעות, בעיקר בחטיבה הצעירה. הספורט הרוחני תורם רבות לתלמידים, שכן הם לומדים תוך כדי תנועה כללים חשובים לחיים, כמו הוצאת אנרגיה נכונה, הגינות בתחרות, חוקים, דחיית סיפוקים ועוד.

איך מגיעים למיצוי? אנו פוגשים בתלמידנו כחיילים, כמפקדים, כפרחי- אוניברסיטאות, כאזרחים, כאנשי המחר של עולם הרוח, המשק והכלכלה, המרימים תרומה אנושית לחברה בעשייה וביצירה. מטרת הישיבה למצות את הפוטנציאל הקוגניטיבי והרגשי של התלמידים, ולבנות אצל התלמיד דימוי עצמי חיובי, באווירה ובמסגרת ישיבתית. התלמידים המעוניינים בכך, יכולים ללמוד את מקצועות הקודש באופן מוגבר ומעמיק. הלימודים בישיבה הם לקראת תעודת בגרות. הקו המוביל של הגישה החינוכית הוא היחס האישי והטיפוח של כל תלמיד, בהתאם ליכולותיו וצרכיו. בנוסף ללימודים הרגילים, מתקיימים בישיבה שיעורי העשרה בתחומים: נגרות, כדורגל וטיפול בבעלי חיים בשיתוף גן החיות התנכ”י בירושלים, וטיפול באומנות. רוב התלמידים ניגשים לפחות לשתי מגמות בגרות: פסיכולוגיה וארץ ישראל. כחלק מהתהליך החינוכי והטיפולי שעוברים הילדים ומשפחותיהם מתקיימות סדנאות להורי התלמידים במשך שנת הלימודים המועברות ע”י יועצות בית הספר: שולי טייץ ומרים רוזנבאום אשר מקנות כלים מעשיים לחיי היום יום.

ישיבת בני חיל ירושלים עושים חיל מטרת הישיבה למצות את הפוטנציאל הקוגניטיבי והרגשי של התלמידים, ולבנות אצל התלמיד דימוי עצמי חיובי, באווירה ובמסגרת ישיבתית