"לקדם תמ"א 38 גם בהסכמה של 51% מהדיירים"

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ רוני בר און, אומר כי צריך להקים קרן שתסייע למשפחות קשיי יום בתחילת חיזוק המבנים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ב

"לקדם תמ"א 38 גם בהסכמה של 51% מהדיירים"-ערוץ 7
מינה את עצמו. ח"כ רוני בר און
פלאש 90

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, עקבה היום (שני) אחרי היערכות משרדי הממשלה לרעידות אדמה, לאור שני דו"חות מבקר המדינה בעניין. בישיבה התגלה כי מתעכב עדיין חיזוקם של מבני בתי החולים בצפון, וכן כי טרם נסגר ולו מפעל אחד לחומרים מסוכנים - שלא עמד בדרישות.

יו"ר הוועדה ח"כ רוני בר – און (קדימה) קרא לשר השיכון אריאל אטיאס, שהשתתף בישיבה, לקדם יישום תכנית תמ"א 38 גם במבנים בהם רק 51% מהדיירים הסכימו לכך. אטיאס תומך בהצעה, אך הדגיש כי הדבר מתעכב בגלל התנגדות נמרצת של משרד המשפטים. יו"ר הוועדה בר – און קרא אף להקמת קרן ממשלתית שתסייע למשפחות קשות-יום ותלווה אותן בתחילת ההליך.

השר אטיאס ציין, כי למשרדו הוקצו 90 מיליון ₪ לחיזוק מבנים, ועבודות הביצוע יחלו כבר בשנת 2012. "ב 37 ישובים אנו מבצעים שיקום שכונות, והגדלנו את הסכום כדי שיתאפשר גם לחזק את המבנים. אנו עדיין שואפים שיישום התוכנית יצריך 51% מהדיירים, ולא רק 66% כפי הנדרש כיום, ומציעים שכל ההכנסות מתמ"א 38 יופנו כולן לבניה כזו בפריפריה", אמר.

השר בני בגין שב והדגיש, כי "רעידת אדמה שעלולה לבוא רק בעוד 20 אלף שנה לא מעניינת אותי, ואם נתכונן אליה לא יהיה תקציב לבריאות, ביטחון וחינוך. אנו נערכים לרעידה שצפויה לחזור כל אלף שנה, ו-140 מיליון ₪ מקציבה הממשלה כל שנה בהיערכות לכך". בגין אף הוסיף כי לדעתו הסיכון במפעל האמוניה במפרץ חיפה - איננו כה גבוה כפי שיש כאלו המתארים.

סמנכ"ל משרד הבריאות יהודה רון, סיפר בישיבה כי תכנון וחיזוק בתי החולים "זיו" בצפת, "פוריה" בטבריה ורמב"ם ובני-ציון בחיפה הוא מסובך ומורכב, כיוון שיש לאפשר את פעילות כל המחלקות באופן שוטף – גם בזמן החיזוק. לדבריו, בחלק מבתי-החולים, טרם הוצאו מכרזים לתכנון. הוא הוסיף כי שירותי בריאות כללית קיבלו ממשרד הבריאות 10 מיליון ₪ מדי שנה והם יוסיפו 10 מיליון ₪ מצדם - לחיזוק המבנים שברשותם. עמיר אלון, נציג המשרד להגנת הסביבה, סיפר על התנאים הנדרשים למיגון מפני רעידות-אדמה בכל מפעל המייצר או משתמש ברעלים ובחומרים מסוכנים, אך הודה כי טרם נסגר מפעל – שלא עמד בדרישות אלו.

ח"כ דב חנין (חד"ש) דאג מהנזק העלול להיגרם ממפעלים במפרץ חיפה, ללא רישיון עסק, וציין גם כי בבית שאן, טבריה וקריית שמונה – הנמצאות ברמת סיכון גבוהה לרעידה – אין עדיין תכנית מעשית של הממשלה לחיזוק הדיור הציבורי הרב, למרות שהממשלה היא הבעלים שלו. הד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי להיערכות לרעידת אדמה במשרד ראש הממשלה, הוסיף כי במקרים רבים הקבלן איננו מעוניין להתחיל בבנייה – ולו רק דייר אחד מתנגד. לדבריו, נערכה רשימה מועדפת של 4500 מבנים לחיזוק, ומאות הבניינים הראשונים שיחוזקו יהיו מבני חינוך ובריאות.

בעז ענר, המנה למנכ"ל מבקר המדינה הדגיש כי "ברור שרעידת אדמה צפויה, מדינה מודרנית צריכה להיות ערוכה, וחיזוק תשתיות יועיל גם למלחמה. יותר מעשר שנים בוזבזו, ויכולנו כבר להיות היום במצב טוב יותר".