'קבלת הדו"ח - יום חג לישראל'

שר התחבורה לערוץ 7: יום קבלת דו"ח השופט לוי הוא יום חג. זו אמירה ערכית כלפי העולם, זו אמירה פוליטית וגם בסיס לפעילות בשטח.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בחשון תשע"ג

אמירה ערכית ופוליטי. השר כץ
אמירה ערכית ופוליטי. השר כץ
פלאש 90

שר התחבורה ישראל כץ מברך על החלטת ראש הממשלה לאמץ את דו"ח השופט אדמונד לוי, ובראיון לערוץ 7 הוא דוחה את טענותיו של שר הביטחון על השלכותיו המדיניות הקשות של הדו"ח ועל פזילה של שרי הליכוד לעבר ה"פייגלינים", כהגדרתו.

"אימוץ הדו"ח הוא חשוב ביותר גם מבחינה אידיאולוגית עקרונית כמסר לציבור בישראל ולעולם שמותר ליהודים לגור בכל מקום בארץ ישראל וביהודה ושומרון בפרט". בנוסף, מדגיש השר כץ, לדו"ח השופט לוי השלכות מעשיות. הוא מזכיר בהקשר זה את סירובו של שר הביטחון לאפשר הפקעת אדמות לצורך הרחבת כביש 60 "כי הכללים שנקבעו לא תואמים את המציאות בשטח. אימוץ הדו"ח יאפשר את הדברים לצד פתרון בנושא הדיור, תעסוקה ותשתיות. ברק לא תומך בזה כי הוא לא מסכים אידיאולוגית, אבל ראש הממשלה והליכוד חושבים אחרת כי נבחרנו על סמך הקו של פיתוח ההתיישבות. לכן אין דבר טבעי יותר מכך שהממשלה תאמץ את הדו"ח שגובש בידי טובי המשפטנים".

בדבריו מזכיר ומציין השר כץ כי השמאל הישראלי יודע להגדיר את השופט לוי כ'סתם אדמונד לוי' כאשר הוא מנפיק דו"ח שאינו תואם את עמדותיו, ובמקביל להלל ולשבח כל משפטן שפוסק לטובתם כ'ירום הודו'.

"אני שמח מאוד שאתמול הגיע האישור הסופי שהדו"ח עומד לעלות. זהו יום חג להתיישבות", מוסיף כץ ומבהיר כי קבלת הדו"ח נחלקת לשני חלקים מרכזיים. החלק העיקרי שבו האמירה העקרונית, וחלק זה יתקבל, ואילו ברמה המעשית ישנם פרטים בדו"ח, כפי שיש בכל דו"ח ודו"ח, חלקים המצריכים הקמת צוותי עבודה שייבחנו את הדרך ליישומם.

"חיכינו שנים לשינוי המדיניות שטליה ששון התוותה כאן והמערכות השונות אימצו כנורמות במהלך השנים. השינוי יאפשר התייחסות לכל תושב כלכל יהודי. דינו של ילד בעופרה כאל ילד בתל אביב. זו אמנם עדיין לא החלת ריבונות שגם זמנה יגיע, אבל זה מסר עקרוני שאומר שהמקום הזה שייך לנו. הוא לא היה ואינו שייך לאף אחד אחר וזכותנו להתיישב בו".

באשר לחשש ממתקפה בינלאומית מדינית על ממשלת ישראל, מתקפה ממנה התריע ומזהיר שר הביטחון, אומר השר כץ כי דברי ברק נובעים מאמונתו האידיאולוגית. "אין ספק שיהיה עימות כי זו הכרעה מאוד חשובה שלא היתה כמוה הרבה זמן, אבל אנחנו ערוכים לכך".

כץ מוסיף ורומז לכך שהיערכות זו גרמה לכך שהדברים ייעשו בצורה נוחה לישראל, כולל העיתוי. "מה שחשוב הוא שיש כאן הכרעה וקראתי משום כך ליחימוביץ' ולפיד לתמוך בהחלטה הזו. הם הרי טוענים שהם לא ימין ולא שמאל...".

עוד מוסיף ומציין כץ כי פעילותם של אלפי ועשרות אלפים בתוך הליכוד לקידום מהלך שכזה היא בין האחראים לכך שההחלטה נפלה כפי שהיא נפלה, ולטעמו טוב שכך שכן הוא "מעדיף לוביסטים למען ארץ ישראל מאשר לוביסטים למען יבוא רכב", הוא אומר ומציין את חשיבות קיומו של לחץ נגדי לקריאות הפוכות שאותן שומעים השרים וראש הממשלה.

"יש כאן הכרעה שבה הליכוד אומר שהוא בימין. קיבלנו מנדט מהימין ואנחנו בימין".

בהמשך דבריו מתייחס השר כץ לדיון הצפוי ביום ראשון בממשלה אודות התכנית להסדרת מעמד הבדואים בנגב. נזכיר כי השרים קיבלו דו"ח בן כמאה עמודים עליו הם אמורים להצביע ביום ראשון ובלחץ הבחירות ספק אם יוכלו ללמוד את פרטיו. כץ מציין כי הוא עצמו היה מהיוזמים את הטיפול הממשלתי בסוגיית הבדואים, בראותו אותה חמורה לא פחות מכל בעיה ביטחונית אחרת, ומשום כך הוא מברך על עצם קיומו של הדיון וקיומו של הדו"ח.

עם זאת הוא מציין כי בפעם הראשונה בה הובא הדו"ח להצבעת השרים התנגד להעברתו בשל אמות מידה בלתי סבירות. לדבריו לא מקובל שקרקע שהופקעה עוד בידי מפא"י הפקעה שאושרה בידי בית המשפט ויש שפלשו אליה - יזכו למעמד של בעלים בה. כעת הוא מתכוון לבחון את החומר שיוצג בפני השרים והתיקונים שנעשו בו, במידה והתיקונים הללו יהיו מקובלים יתמוך ובמידה ולא יסתייג.