מפעל 'משנה תורה'  ממשיך את מפעל הביאור של הי"ד החזקה לרמב"ם.

לאחר שיצא הכרך הראשון עם הספרים: קנין, נזקים (כלשון ההוצאה ומה שמוכר בשאר ההוצאות כספר 'נזיקין'), שופטים ומשפטים רואה בימים אלו אור כרך נוסף מהסדרה - ספר זרעים, נשים, קדושה והפלאה.

בכנס השנתי לחזון הרמב"ם שיתקיים מחר (רביעי) באוניברסיטת בר אילן יושק הכרך השני בסדרה ולקראת הכנס סיפר הרב יוחאי מקבילי ממפעל 'משנה תורה' לערוץ 7 כי המסר הוא ש"התורה פשוטה".

"תחילה הוצאנו את נוסח הרמב"ם בכרך אחד כדי לשדר שאפשר לתפוס ביד אחת, או אם תרצה בי"ד אחת את כל התורה שבעל פה", סיפר הרב מקבילי, "הסדרה הזו אמורה למנות ארבעה כרכים בלבד. זה משדר את מה שהרמב"ם רצה להשיג בחזונו: התורה שלנו גדולה, אבל כל אחד יכול לתפוס את עיקריה".

"אפשר לתפוס את החזון הגדול של התורה, לא רק של כאן ועכשיו הלכות שבת, תפילה וכו', אלא את המבנים הגדולים של ההלכה הנוגעים בהנהגת האומה: מצוות התלויות בארץ, המקדש והמשפט העברי".

הרב מקבילי הוסיף כי כשאדם יכול לתפוס את התמונה הכללית הזו, הוא יודע לאן לשאוף, "אבל כשרק מתעסקים עם מה שיש כאן ועכשיו, ולא משנה אם זה משנה ברורה, שולחן ערוך, נדמה שמבחינת ההלכה הגענו לתמצית. וזה רחוק מן האמת".

ביאור דברי הרמב"ם מיועד לקהל רחב, "שפה קצרה וקולעת, מדויקת ועם זאת לא מעמיסה את הדיון התלמודי", מסביר הרב מקבילי, "הביאור נאמן לבאר את הרמב"ם על פי שיטתו שלו מתוך שאר ספריו, לא על פי רש"י ותוספות, כפי שנהגו לא מעט לבארו וכך נוצרו קושיות".

"הביאור בכרך הזה במיוחד כולל המחשה רבה באיורים, כגון להכרת מבנה הבהמה והעוף כולל תמונות צבעוניות, להכרת סוגי עבודות האדמה בספר זרעים והבנת הלכות כלאיים. להכרת הצומח הוספנו עמודי צבע רבים".

הסדרה יוצאת בשיתוף פעולה עם ישיבת "אור וישועה"; ישיבת "תורת החיים"; ת"ח מישיבות נוספות כגון "ישיבת עתניאל", "ישיבת קרני שומרון" ועוד; "מכון משפטי ארץ" בספרי המשפט והשלטון, נזקים, קניין, משפטים ושופטים; "מכון המקדש" בספרים עבודה, קרבנות וטהרה; מכון מש"ה בספר קדושה; "מכון התורה והארץ" בספר זרעים ועוד.

הרב מקבילי סיפר כי הספרים הצליחו להניע מהלך ששותף לו ארגון הרמב"ם היומי, כך שכ-5,500 תלמידים לומדים כעת את הרמב"ם מתוך מהדורת כיס שמחולקת להם חינם, וכ-3,000 מנויים בוגרים לומדים רמב"ם באופן הזה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו