מושך זמן? ארז וינר
מושך זמן? ארז וינר פלאש 90

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הדיח היום (ראשון) את אלוף משנה ארז וינר מצה"ל.

גנץ הודיע לוינר על הדחתו בפגישה שהתקיימה ביניהם ביום רביעי האחרון. בפגישה אמר גנץ לוינר כי הוא רואה בחומרה את ממצאי הדו"ח ועל כן לא יוכל להמשיך את שירותו בצה"ל.

וינר כתב לרמטכ"ל הערב "אומר נא כבר עתה: איני מקבל את הקביעות ואת המסקנות בדו"ח המבקר בענייני. בדו"ח נפלו פגמים קשים; בתהליך, בעובדות שנקבעו, באלה שלא נקבעו - ובמסקנות שהוסקו".

"סברתי, כי נכון היה שתאפשר לי לפרוס בפניך, או בפני כל גורם מטעמך, את עמדתי. וכי את ההחלטה לגבי - שהינה כה קשה ומשמעותית - תקבל רק לאחר שתבחן בפתיחות את טענותי. אולם כזאת - כך הבהרת לי - לא ייעשה. מנוי וגמור עמך שלא לשמוע אותי ולהוציאני משורות צה"ל בהליך מזורז".

"מאחר שצה"ל יקר ללבי", הוסיף וינר, "החלטתי, בלב כבד ולאחר התלבטות קשה, להעמיד את טובת הצבא והמפקדים היקרים לי, לפני טובתי האישית. הנגזרת מכך היא, שלא אאבק בהחלטתך, שגויה ובלתי צודקת ככל שתהא. וכפי שציינתי מספר פעמים בעבר: "האמת תורה דרכה..." ובע"ה אמצא את הכלים הנאותים ואת הבמה הראויה כדי לתת פומבי לאמת, החייבת לצאת לאור".

לחבריו כתב וינר, "לפני זמן קצר, הגשתי לרמטכ"ל מכתב, בו בקשתי להודיע, כי לא אאבק בהחלטתו לסיים את שרותי בצה"ל. הריני עושה זאת בלב כבד ובתחושת החמצה גדולה, על שנכפתה עלי פרישה בטרם מיציתי את תרומתי לצה"ל. מלווה אותי תחושת תסכול עמוקה, מכך שהרמטכ"ל גיבש החלטתו, מבלי שהוא - או גורם מטעמו- שמעו את גרסתי או את עמדתי אף לא פעם אחת, למרות פניותי ובקשותי".

"היתה לי זכות גדולה לשרת בצבא ההגנה לישראל לצד אנשים ערכיים, מוכשרים, מקצועיים, 'מלח הארץ', המקדישים חייהם למען עם ישראל וארץ ישראל. אצלנו, המדינה קודמת ל'אני'. כך היה תמיד ואני תקווה ואמונה שכך יהיה לעולם".

"משיחות עם חלקכם במהלך התקופה הקשה שעברה עלי ובדגש על השבוע החולף", כתב וינר, "למדתי כי גם אתם סבורים שדו"ח זה, בלשון המעטה, אינו מדוייק ולא מספק תשובות לשאלות המתבקשות. בכוונתי להוציא את האמת לאור, מפני שחשיפת האמת חיונית למען בטחון המדינה, למען צה"ל  וגם למען משפחתי ולמעני".

"צר לי על כך, שהשליחות עליה חונכתי - ועליה מחונכים ילדי, מסתיימת מוקדם מהצפוי. כאמור, בשל כך שנקלעתי לשדה מוקשים פוליטי, שאינו קשור לעשיה הצבאית - ושאין לי כל חפץ בו".

דובר צה"ל סרב להתייחס להדחה וציין כי עתידו של אל"מ ארז וינר יידון בערוצים הפיקודיים בתוך כותלי הצבא ולא באמצעות כלי התקשורת.

בדו"ח, שפורסם בשבוע שעבר, ניתן ביטוי למערכת יחסים עכורה ובלתי אפשרית בין שר הביטחון אהוד ברק ובין הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, ובעיקר בין האנשים המרכזיים אשר פעלו בלשכותיהם של השניים.

מערכת היחסים העכורה, במהלכה היה ברור לכל אחת מן הלשכות כי בלשכה השניה נרקמת נגדם מזימה מתוכננת, תוכנית סדורה לפגיעה בהם ולהפלתם, היא הרקע לפרשה הידועה בשם "מסמך הרפז".