יונק החרקים שמפחית הדברה ומוסיף כשרות

'יונק החרקים' שפותח בידי חסלט ומכון וולקני ונועד להורדת כמות החרקים בירקות עלים מסייע להורדת רמת השימוש בחומרי הדברה ב 85%.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בשבט תשע"ג

היונק שמכשיר ומנקה
היונק שמכשיר ומנקה
חסלט

הרצון להפחית את רמת השימוש בחומרי הדברה בגידולי שדה הביאה חוקרים ובהם גם אנשי 'חסלט' להשקיע משאבים בפיתוח אמצעים טכנולוגיים שיסייעו להורדת כמות ההדברה מחד, ולהורדת חרקים ומזיקים מאידך.

לפני כ-3 שנים פנה שגב לב רן, המנהל המקצועי בחוות חסלט באזור מיתר, למכון וולקני בהצעה: פיתוח משותף של יונק חרקים. הרעיון הבסיסי היה פשוט להדהים. מעין שואב אבק שישאב את החרקים מירקות העלים ויקל על הניסיון להרחיק את החרקים מהיבול.

במכון וולקני הרימו את הכפפה. האחראי על הפיתוח מטעם המכון הוא רפי רגב, ויחד בדקו מה צריכה להיות מהירות השאיבה ופרמטרים נוספים כדי להוריד במקסימום את כמות החרקים ומצד שני שלא לפגוע ביבול.

לאחר שלוש שנים פותח יונק החרקים כפי שהוא מוכר היום ובמכון וולקני ממשיכים לפתח את המכשיר למטרות נוספות ולחקלאות שאינה דווקא חקלאות ירקות עלים. במהלך המחקר התברר שיונק החרקים מצליח להסיר מירקות העלים את עש הטבק, פסוק, עכבישים ציקדות והחשוב מכולם – הטריפס שהוא אחד המזיקים החמורים בירקות עלים ובצמחי תבלין.

רפי רגב, הנדסאי מחקר במכון וולקני, ומי שעומד בראש הפיתוח מטעמם מציין כי "מדובר בפיתוח מתגלגל וללא ספק פיתוח חשוב עבור חקלאות יהודית ואף עבור חקלאות ירוקה, הפיתוח יש בכוחו להוריד את כמויות חומרי ההדברה שהחקלאים משתמשים בהם. לא רק במבנים בהם מגדלים ירקות עלים ללא תולעים אלא עבור כל צמחי התבלין בארץ".

אליעזר ברט מנכ"ל חסלט מסביר את המניעים שהובילו לקידומו של הפרויקט: "אנחנו עושים כמיטב יכולתנו בכדי שהתוצרת שאנחנו משווקים תהיה נקייה מחרקים וכמובן משאריות חומרי הדברה, על כן אנחנו מוצאים לנכון להשקיע בשיתופי פעולה עם מכוני מחקר, ביניהם מכון וולקני, בכדי לקדם פיתוחים שעשויים לסייע לשדה החקלאות בכלל והחקלאות היהודית בפרט".