תשובה ציונית. נפתלי בנט
תשובה ציונית. נפתלי בנטפלאש 90

זעם גדול בישיבות הגבוהות ובישיבות ההסדר על סיעת הבית היהודי והעומדים בראשה על רקע הקיצוץ המתוכנן.

"לא נוכל לשלם משכורות", אומר בכיר באיגוד הישיבות לערוץ 7, "הקיצוץ הזה ימוטט ישיבות בתוך תקופה קצרה. אם בנט ובן דהן לא יפעלו לביטול הקיצוץ הגדול אנחנו נראה בתוך תקופה קצרה".

הבכיר ציין בצער, "נפתלי בנט יוצא בהצהרות כלכליות בלי סוף, אך שכח כי עליו לתת דין וחשבון כלכלי לאלה שבחרו בו וסייעו לו להגיע לאן שהגיע. הציבור שלו דורש תשובות ומצפה להן".

גורם נוסף בישיבות הגבוהות ציין בשיחה עם ערוץ 7 כי הדאגה הכלכלית של ראשי הישיבות היא לכל עולם התורה, "האחריות שלנו היא הן לישיבות הדתיות לאומיות והן לישיבות החרדיות".

בישיבות מציינים כי מאז תחילת שנת הכספים מקבלות הישיבות תמיכה שוטפת המקוצצת ב 20% מהתקציב הרגיל עקב אי אישור תקציב 2013. בחודש מאי קוצצה התמיכה ב 20% נוספים ועמדה רק על 60% מהתקציב הרגיל. כבר עתה ישנן ישיבות רבות שאינן מצליחות לשלם לספקים ומשכורות באופן שוטף.

איתן עוזרי, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, כתב בשבוע שעבר לסיעת הבית היהודי, כי "איננו יכולים להרשות לעצמנו את הפגיעה העצומה בעולם התורה בכלל ואת קריסתו הכלכלית של מפעל ישיבות ההסדר זוכת פרס ישראל".

מנגד טוענים בסביבתו של בנט כי הסיעה פועלת "מתחת לפני השטח" כדי לבטל את הקיצוץ או לפחות להקטינו. "הבית היהודי רואה חשיבות עצומה בחיזוק עולם התורה בכלל והישיבות הציוניות בפרט. לצערנו מאז ומתמיד מגיש האוצר טיוטת תקציב לכנסת הכוללת קיצוץ בעולם הישיבות אך היא נדחית בדיוניה בוועדת הכספים והמליאה. כעת עם העברת התקציב לאישור בכנסת יפעל הבית היהודי בכל כוחו על מנת לשמר את מעמד עולם התורה, הן החרדי והן הציוני דתי. בכל מקרה ישמר מעמדן הכלכלי של הישיבות הציוניות דתיות מתוקף הסכם קואליציוני מפורש המונע פגיעה בעולם התורה הציוני דתי", נמסר מלשכתו של השר בנט.

גורם באיגוד ישיבות ההסדר מסר הבוקר לערוץ 7 כי לאור התקדמות מסויימת נדחתה פגישת החירום שתוכננה למחר בשכונת בית וגן בירושלים.