'הנעשה לדתיים ולחרדים – בושה בכל קנה מידה'

ראש מועצת רמת נגב תוקף את התבטאויות לפיד נגד הציבור החרדי והדתי: אם כך היו מתייחסים ליהודים בעולם היינו עומדים על הרגליים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ג

חרדים חיילים
חרדים חיילים
צילום: פלאש 90

ראש מועצת רמת נגב, שמוליק ריפמן, נאם אתמול (ראשון) בפורום הסגנים שהתכנס בירושלים והטיח דברים קשים נגד ההתנהלות כלפי הציבור הדתי והחרדי.

לדבריו "מה שעשתה החברה הישראלית לדתיים ולחרדים הוא בושה בכל קנה מידה בינלאומי. אם במדינה אחרת היו מתייחסים כך ליהודים ולילדים של יהודים, כל עם ישראל היה עומד על הרגליים. בואו נוריד פרופיל בעניין הזה".

ביומן ערוץ 7 הרחיב ריפמן, איש מפלגת העבודה בשיוכו הפוליטית, את דבריו שזכו לתשואות רמות במהלך הכינוס. לדבריו הוא חש את הדברים בחודשים האחרונים, בעיקר מאז כינונה של הממשלה וכניסתו של יאיר לפיד אליה שמפגין עמדה קיצונית מול החרדים והדתיים.

ריפמן מזכיר את התנצחותו הקשה של לפיד מעל בימת הכנסת עם חברי הכנסת החרדים בדרישה שייקחו אחריות על הילדים שהם יולדים. לדבריו התבטאויות אלה הן חמורות ומהוות הקצנה פוליטית שכל תכליתה היא המשך דרכו הפוליטית של לפיד בעתיד.

לטעמו של ריפמן יש לכלול תחת המטרייה של השוויון בנטל מגוון רחב של נושאים. הוא מציין כי בדיקה שערך גילתה שביחידת העלית 8200 משרתים כשישים חרדים, והדברים מעידים על יכולת ורצון להשתלב בחברה הישראלית ללא כותרות וללא התלהמות.

"לא מקובלים הסגנון והפגיעה החוזרת במגזר החרדי והמגזר הדתי. זה כואב", אומר ריפמן ומוסיף כי "כעם יהודי יש לנו צרות רבות בתוך הארץ ומחוץ לארץ, ובעניין התקציב, האמן לי שעברתי הרבה תקציבים. התקציב הנוכחי עבר יחסית בקלות".

לדבריו, סדר היום הלאומי של מדינת ישראל צריך לעסוק בכבוד האדם וביהדות "אנחנו לא עוסקים מספיק ביהדות. אנחנו מטשטשים את היהדות", וציונות "שגם בה אנחנו לא עוסקים", ומורשת שלדבריו יש להתחבר אליה דרך הרגליים, בסיורים חינוכיים ברחבי הארץ.

באשר להתנהלותו של יאיר לפיד, אומר ריפמן, כי גם לפיד עצמו יודע שהחיים ימשכו כבעבר וכל ההתבטאויות האחרונות לא נועדו אלא להיות מהלך פוליטי לקראת ההמשך, כהגדרתו. "השינוי לא יהיה דרמטי ולכן ההתבטאויות הללו מיותרות. לכן אני אומר - תורידו את הפרופיל".

"אני אומר את הדברים בכל מקום במועצה אצלנו, בפגישות עם שרים ועוד. צריך לשנות את השיח, לדבר על יהדות ציונות ומורשת. אם נקדיש לזה שעה או שעתיים ביום יש לנו סיכוי להצליח. לא נצליח אם נברח למקומות המוכרים של מאבקים, אגו ותכניות טלוויזיה מסוימות".