תם עידן 'חוק טל'

שר האוצר, יאיר לפיד, כינס (שלישי) מסיבת עיתונאים בה פנה ישירות לציבור החרדי במסרי פיוס לאחר השלמת הניסוח של חוק השווין בנטל.

"אני רוצה לפנות אל אשר שהוא בן 28 ויש לו חמישה ילדים והם גרים בדירה זעירה וצפופה בירושלים ומידי פעם הוא עושה הפסקה והולך בגרביים כדי לא להעיר את הילדים. הוא שואל את עצמו שאלה שכל אדם שואל את עצמו, איך אני יכול לסדר להם חיים טובים יותר משלי?"

לפיד ביקש לדבר גם אל חיים מבני ברק, "שהוא בן 16, בן טוב, ילד טוב, מוכשר במתמטיקה ויש לו אח גדול יותר ממנו אבל חיים טוב יותר במתמטיקה והוא לא מבין למה הקדוש ברוך הוא נתן את היכולת הזו אם הוא לא יכול להשתמש בה".

שר האוצר, שמוביל את רפורמת הגיוס החדשה ביקש לדבר על מעלת לימוד התורה. "לימוד תורה זה דבר נפלא. מחדד את המוח ומלמד אותנו להבדיל בין אמת לשקר ובין שחור ללבן".

הוא ביקש מהצעירים החרדים לא להתרגש, כלשונו, מ"ההפחדה" שמופנית אליהם. "מה שקורה פה באמת אינו התקפה על עולם התורה, מה שקורה באמת אינו ניסיון לערער את יסודות עולמכם". 

"ציבור כל-כך גדול לא יכול לעמוד מן הצד ולהגיד שהמדינה היא לא בעייה של עצמו. אם סוריה מתפוררת ואלפי מחבלים של אל-קעידא מסתובבים, אנחנו זקוקים גם לכם שם עם נשק ביד, מגינים על חיינו ועל חייכם. אם איראן מפתחת פצצה גרעינית זה קורה גם לכם אם מחר תפרוץ כאן אינתיפאדה שלישית זה קורה גם לכם".

לדברי לפיד, המחבלים לא מפרידים בין "יהודים יותר ליהודים פחות" וקרא לציבור החרדי "אנו זקוקים לכם. אנו באותה הסירה ואיננו יכולים לשאת אתכם על הגב".

רוב חברי ועדת פרי אישרו הבוקר הטלת סנקציות פליליות על משתמטים משירות צבאי. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון הצביע נגד הטלת הסנקציות, כמו גם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. השר עמיר פרץ נמנע.

מסיבת העיתונאים, הבוקר
מסיבת העיתונאים, הבוקר

שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי (יש עתיד), שעמד בראש הוועדה לשוויון בנטל, אמר במסיבת העיתונאים "תם עידן 'חוק טל'- חובת הגיוס תחול מעתה גם על החברה החרדית. החל מאוגוסט הקרוב ייקבעו יעדי גיוס ברורים, כמותיים, המלווים באכיפה - דבר שלא היה קיים עד היום. בפעם הראשונה מאז קום המדינה, יוצבו גבולות ברורים לתופעת ההשתמטות".

"עם כניסת החוק לתוקף כל צעיר חרדי המועמד לגיוס יהיה חייב לפי חוק, להתייצב בבקו"ם ולצורך כך יקים צה"ל מרכזים מיוחדים לקליטת חרדים", הכריז פרי.

פרי הדגיש כי ההישג הדרמטי של הוועדה, מקבל משנה תוקף "בזכות ההתעקשות שלנו לא לנסח עוד חוק ערטילאי- הוראת שעה התלושה מחוק שירות הביטחון, ללא שיניים וללא אכיפה. ההתעקשות שלנו לבצע תיקוני חקיקה בתוך חוק שירות הביטחון, כך שאותו חוק יחול על כל אזרחי ישראל- החילוניים והחרדים כאחד.

שר המדע והטכנולוגיה התייחס לויכוח סביב הטלת סנקציות פליליות על משתמטים. "בימים האחרונים היינו עדים לנסיונות לעקר את החוק – וכאן ברצוני להדגיש: חובת הגיוס הינה עמוד התווך של החוק, והיא תחול באופן אוטומטי בעת אי העמידה ביעדים. כל ניסיון למנוע את החלת חובת הגיוס יתקל בהתנגדות בלתי מתפשרת מצידנו".
 
"הרפורמה החדשה קובעת יעדים ברורים  לקהילה החרדית, זאת מתוך רצון כן ואמיתי לשלבם בהדרגה במערך שירות המדינה וכוח העבודה, בעזרת תמריצים חיובים ושליליים. כמו כן, יוגברו אמצעי הפיקוח והבקרה על העמידה ביעדים. במידה ולא תהא עמידה ביעדים-  יחול עליהם חוק שירות הבטחון וחובת השירות עם פטור למכסת 1,800 מתמידים", אמר.
 
לדבריו, משמעות אי עמידה ביעדים מצד החברה החרדית תביא לכך "שמעמד העריק החרדי יהיה בדיוק כמו מעמדו של העריק החילוני – חוק אחד לכולם".