הצלב האדום: לא נטענו לכבוד מחבלים

הצלב האדום דוחה את הטענות שהתבססו על תקשורת ברש"פ ולפיהן נטעו אנשיו בשיתוף אנשי הסהר האדום עצים לכבודם של מחבלים ותיקים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ג

יוחמרו העונשים לכורת. יער
יוחמרו העונשים לכורת. יער
פלאש 90

בארגון הצלב האדום דוחים את טענות ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' ולפיהן השתתפו אנשי הארגון בנטיעת עצים משותפת לסהר האדום לכבודם של מחבלים, "אסירים ותיקים", בלשון אנשי הרש"פ.

בצלב האדום אומרים היום לערוץ 7 כי "הוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) הוא ארגון נייטרלי, עצמאי וחסר פניות. במהלך 150 השנה האחרונות אנו פועלים בנחישות לקיים את עקרונות היסוד הללו הממשיכים להדריך אותנו בעבודתנו ההומאניטארית ברחבי העולם. יש להדגיש כי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום לא נכח במהלך טקס נטיעת העצים שדווח ע"י האתר".

עוד קובעים בצלב האדום כי "לאורך השנים ה-ICRC מספק תמיכה, כולל סיוע פיננסי לשתי האגודות הלאומיות, הסהר האדום הפלסטיני ומגן דוד אדום עבור פעילותם ההומניטרית. הסמכות להגדיר את סדר העדיפויות והפעילויות ולגייס כסף בהתאם לכך נשאר בסמכות האגודה הלאומית".

תגובתם זו של אנשי הצלב האדום באה כאמור בעקבות דיווח של ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' שדיווח כי בטקס לרגל יום השנה ה-150 של הצלב האדום והסהר האדום הפלסטיני, נטעו שני הארגונים 150 עצים על שמות "אסירים ותיקים" פלסטינים.

על פי הדיווח הפלשתיני שעליו הסתמכו אנשי 'מבט' ג'יאורג'יו פראריו, נציג הפדרציה הבינלאומית של אגודות הצלב והסהר האדום, השתתף בטקס שנקרא "כבודי הוא חירותי," לכבוד המחבלים "הוותיקים."

יצוין כי על דבר האירוע נכתב ב'אל-חיאת אל-ג'דידה' תחת הכותרת "150 עצים עם שמות של אסירים ניטעו בג'נין": "הצלב האדום הבינלאומי והסהר האדום הפלסטיני נטעו אתמול, בשיתוף עם המועצה הכפרית זבובא שבמערב ג'נין, 150 עצי פרי הנושאים את שמותיהם של האסירים הוותיקים היושבים בבתי הכלא של הכיבוש. הצלב האדום והסהר האדום ערכו טקס תחת הכותרת 'כבודי הוא חירותי' בכפר זבובא, לרגל 150 שנה להקמתם. [בטקס] ניטעו עצי פרי בכניסה לכפר, שעליו הוקמה חומת הסיפוח וההתרחבות הגזענית, אשר בלעה אלפי דונמים".

דברים אלה המאששים לכאורה את טענת אנשי 'מבט' נדחים כאמור על ידי אנשי הצלב האדום הטוענים כי נציג מטעמם לא היה נוכח באירוע. האם מדובר בהתפארות שווא של הפלשתינים? אולי.