אריאל: סנקציות עלולות להרחיק חרדים מגיוס

ח"כ אורי אריאל מבהיר, בנוגע למסקנות ועדת פרי: החוק צריך לעבור לממשלה ולאחר מכן לכנסת ועוד ייתכנו שינויים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"א בסיון תשע"ג

אריאל: סנקציות עלולות להרחיק חרדים מגיוס-ערוץ 7
אורי אריאל
צילום: פלאש 90

ועדת פרי סיימה אתמול (ד') את דיוניה בחוק גיוס החרדים. לאחר דיון סוער הכריעה הוועדה בעד הצעת פשרה, לפיה במידה ויעדי גיוס החרדים לא יושגו יחול חוק שירות ביטחון על כל החרדים.

משמעות החלת החוק היא הגדרת כל חרדי שלא יתגייס כמשתמט, על כל הסנקציות הכרוכות בכך, כולל מאסר.

אולם בניגוד להצעת השר פרי, אשר ביקשה לשלול במפורש את סמכותו של שר הביטחון להימנע מהטלת סנקציות, בסעיף הסופי שאושר סמכותו של השר נותרה בעינה.

בהצעה הסופית שאושרה נקבעה גם המכסה הסופית של תלמידי הישיבות הגבוהות הציוניות, אשר יזכו למעמד של 'מתמידים', והיא תעמוד על 300.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, אשר הצביע לבדו נגד סעיף הסנקציות הפליליות במסקנות ועדת פרי בדיון שהתרחש אתמול (ד'), מביע בראיון ל'בשבע' חשש מהשלכותיו של הסעיף. "בישיבת הוועדה הבעתי את החשש שהסעיף הזה לא יקרב את החרדים לגיוס ואף ירחיק אותם מכך. אני מקווה מאוד שבהמשך הדברים האלו יסתדרו. החוק צריך לעבור לממשלה ולאחר מכן לכנסת ועוד ייתכנו שינויים".

אריאל מביע תקווה כי הוועדה המיוחדת שמונתה לטפל בחוק בראשותה של יו"ר סיעת הבית היהודי, איילת שקד, אכן תצליח לבצע את השינויים הנדרשים בחוק, ובראש ובראשונה הסרת סעיף הסנקציות. "הוועדה עוד יכולה וצריכה לבצע שורת תיקונים שזה החשוב בהם. אנחנו נדון בנושא הזה בישיבת הסיעה ואני אקרא לחבריי לתמוך בשינויים הנדרשים".

לדברי אריאל, בנושא אחד הייתה דווקא התקדמות גדולה במתווה החדש, וזאת בסוגיית התמריצים לגיוס. "במתווה שגובש בהחלט ישנן תשובות לתמרוץ ההתגייסות והכניסה למעגל העבודה. הוקצו סכומים משמעותיים גם לצבא שצריך להיערך ולהקים יחידות מיוחדות לצורך כך, וגם למשרד הכלכלה לטובת פתיחת קורסי הכשרה מקצועית במגוון מקצועות ובפריסה רחבה. קיימת הבנה שחלק גדול מהכישלון של חוק טל נובע מכך שלא ניתנו הכלים הנדרשים על מנת לבצע את השינוי, וכעת נעשה צעד גדול בכיוון הזה".

השר אריאל סבור כי לא נסתם הגולל על האפשרות של הידברות עם הציבור החרדי והגעה להסכמות גם בנושא זה. "ההידברות קיימת כל הזמן ואני מאמין שניתן גם להגיע להסכמות. אני מקווה שבזמן הקרוב נצליח להתקדם גם בכיוון הזה".