שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ' צילום: פלאש 90

"אנא הישאר", קראו חברי ועדת הכספים, מהקואליציה ומהאופוזיציה, הבוקר (ב'), לנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בעת שזה הגיע לועדה לסכם קדנציה של 8 שנים בבנק ישראל.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר לפישר: "יש בך חכמה ושכל, אך גם יכולת להתעקש על האמת שלך ועל מה שנכון לעשות. הייתי שמח לקבל ממך סקירה של אמצע קדנציה, אך כנראה שאתה באמת עוזב".

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, פתח באיחולי הצלחה ליו"ר ועדת הכספים, סלומינסקי ובירך את יו"ר הוועדה לשעבר, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וליו"ר הכנסת לשעבר, רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) על הסיוע בקידום חוק בנק ישראל החדש. כן הודה ליו"ר האופוזיציה, שהיתה שותפה בקידום החוק".

פישר סיכם: "צלחנו את המשבר בצורה טובה, כי כבר לפניו היתה צמיחה, מאזן התשלומים היה בעודף והבנקים היו חזקים. המשק היה חזק והצלחנו לעבור את המשבר עם מיתון קטן ובתקופה קצרה מאוד. הורדנו את יחס החוב-תוצר מ- 93.9 ב- 2005 ל- 73.1 ב- 2012. האבטלה ירדה ובסוף 2012 שיעור התעסוקה עומד על 74%. כל עוד המשק יותר חזק, יש נטייה למטבע להתחזק וזה מה שקרה אצלנו. ביתרות המט"ח; מ- 27.8 מיליארד ₪ ב- 2005 ל- 75.9 מיליארד ₪ ב- 2012. תחזית הצמיחה של בנק ישראל ל- 2013 עומדת על 3.8% וללא תרומת ההכנסות מגז; 2.8%. ההשפעות החיוביות מהכנסות הגז אנחנו נראה מ- 2014 ובאינטנסיביות ב- 2017-2018 ואנו מעריכים שהכי גבוה יהיה ב- 2025". בעניין אתגרי העתיד אמר: "אסור לתת לגירעון לצאת משליטה ולכן יהיה צורך לנקוט בצעדים כואבים. בין 2000 ל- 2012 היינו רוב הזמן בצמיחה מרשימה יותר מאשר ברוב המדינות המפותחות. אם נמשיך לשמור על יציבות, נמשיך לצמוח. באבטלה ב- 2011 היינו מתחת לממוצע מדינות ה- OECD. מבחינת הגירעון; היינו במסלול טוב של ירידה בגירעון מ- 5.1% ב- 2009 ל- 3.8% ב- 2010 ול- 3.3% ב- 2011 ועכשיו עלינו ל- 4.3% ב- 2012".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה): "הייתי מצפה בסקירה הרטרואקטיבית לשמוע על הדברים הפחות נעימים; תוצרים של המדיניות הפיסקאלית: אי השוויון בישראל, על שכר העבודה, רמת העוני בקרב העניים העובדים. חלק מחוק בנק ישראל, גם המאבק באי-השוויון". יחימוביץ' רמזה לכך, שתפקידו של הנגיד לשמש גם יועץ כלכלי לממשלה.

עוד אמרה יחימוביץ', כי "אתה מנהיג כלכלי, לא היססת לנהוג בצעדים לא קונבנציונאליים ולא הלכת שולל אחרי גורמים שונים, לרבות גורמים חזקים במשק, ניהלת מאבק בלתי מתפשר לטובת ממשל תאגידי בבנקים, שבא לידי ביטוי בפרשה של דנקנר וגם קידמת את חוק בנק ישראל שמתאים לבנק מרכזי מודרני. כהונתך היתה אחראית ומוצלחת ומבין כל הקפיטליסטים, אתה הקפיטליסט הכי החביב עלי".

ח"כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) אמר לפישר, "עמדת מול מי שניסו לכופף כלכלה לפוליטיקה ויכולת להם. הוכחת מנהיגות והתחשבות ברחשי לב הציבור. לא התנהלת כזרוע של הממשלה אלא כנגיד המייצג את הציבור. עמדת מול גורמים שהצורך הפוליטי, שלהם היה לכופף את הכלכלה לפוליטיקה ויכולת להם, בזכות המקצוענות והמומחיות שלך, ובעיקר בזכות האמון שהציבור רוחש לך, גם אלו שחשו פגועים מהמדיניות שהנהגת. אני מקווה שתיקח חופש ותחזור. אתה ראוי למלא תפקידים רבים".

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) ציין, כי "העובדה שאתה פופולרי בקרב כל המפלגות זה דבר ייחודי. יחד עם זאת, האם אנחנו מדברים על אותה מדינה? שר האוצר אומר שהמצב קטסטרופלי, לכן זה מעיד שהגזירות של שר האוצר הן פוליטיות ולא מוצדקות. בד"כ אנחנו רוצים להשתוות ל- OECD אך האם הפערים בחברה הישראלית, עונים על ציפיות מדינות הארגון? לא סוד שבשנים האחרונות הרבה חרדים יצאו לשוק העבודה, איך זה יכול להיות שזה לא משתקף בצמצום הפערים בחברה הישראלית?".

ח"כ אראל מרגלית (העבודה), הוסיף, "הבאת מנהיגות כלכלית ברמה אחרת. מנקודת ראות הסקטור העסקי, הפרצוף המדיני של ישראל מאוד התדרדר, אך אתה סייעת להציב פרצוף כלכלי מיטבי בעולם. יחד עם זאת, יש סקטורים שלמים שאין לגביהם תכנון כלכלי, בעיקר בנוגע לאיך ליצור להם ניעות כלכלית וחברתית. גם שוק הנדל"ן הישראלי חסר תכנית עם מעט דמיון ליצירת דיור בר השגה. הייתי שמח שההצלחות המוניטריות, יגיעו לכל המגזרים והענפים של החברה הישראלית".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) אמר, כי "מצר מאוד על-כך שאתה לא נשאר. באת לכאן בצו 8 ל- 8 שנים ולא יותר והייתי משאיר אותך ליותר".

ח"כ רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו) הצטרף למברכים ואמר, כי "הובלת את הספינה הכלכלית של ישראל בצורה הטובה ביותר. ההחלטות שלך לא היו רק קפיטליסטיות אלא גם סוציאליסטיות והשמירה על ערך המטבע סייעה לתעשייה ולייצוא וזה היבט סוציאלי ממדרגה ראשונה, זה סייע לשמר מקומות תעסוקה".

ח"כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו), איחלה לקרנית פלוג, "שתחליף את פישר ותהיה לנגידה הראשונה של ישראל". לפישר אמרה "הצלחת עמוד בכל האתגרים שניצבו לפניך וכאמור, בישראל תמיד יש אתגרים".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה): "מצטרפת לברכות, אך כחדשה במשכן, קשה לי לשמוע על 10 שנים נהדרות אך באותה מידה יש עקומה שהתפתחה במקביל, של גידול בעוני בצורה כל-כך דרמטי וגם הקשיים היומיומיים של מי שלא ירדו אל מתחת לקו העוני. אני מודאגת, אם המשק כל-כך ישגשג, יותר ויותר ישראלים ידרדרו".

הנגיד פישר התייחס לאתגרי העתיד ואמר, כי "לטפל בעוני, לטפח את ההון האנושי הישראלי, לטפל בביורוקרטיה, במיוחד בתחום הדיור וסיוע לעסקים, לטפל הריכוזיות ולהגביר את התחרות, להגדיל את הפריון בעבודה, מחירי הדיור, הוצאות הביטחון והמצב הגיאו-פוליטי. רמות העוני הגדולות בקרב הערבים כ-20% מהאוכלוסייה והחרדים כ-10%. יש צורך לשנות את התרבות הכלכלית שלהם. אצל החרדים רק 40% מהגברים בגיל העבודה עובדים ואצל הערבים רק 20% מהנשים עובדות ורמת השכלה והחינוך נמוכה בממוצע ויש גם אפליה נגדם בשוק העבודה. רמות החינוך וההשכלה בשתי האוכלוסיות הללו נמוכות". עוד: "בעניין החזקות ריאליות ופיננסיות, יש להכיר בכך שזהו משק מאוד קטן ומעט מאוד  אנשים יכולים להיות בעלי שליטה במשק. ההפרדה צריכה להיעשות במידתיות ובאיטיות ולא באופן מיידי".

בסיכום קרא פישר "לפעול להוריד את שיעור ההוצאות על הביטחון מהתוצר, שהן הגבוהות בכל המדינות המפותחות ומרוב המדינות בעולם. זהו הגורם הגדול והמשמעותי ביותר בתקציב".

המשנה לנגיד, קרנית פלוג, השיבה בעניין העניים בשוק העבודה: "זה נכון שתמיד יישארו אלו שמשתכרים מעט. יש גידול בהשכלה בכל ענפי המשק ולא כולם בעלי השכלה. אחד הכלים מס הכנסה שלילי, כי תמיד יהיו אנשים שבשוק העבודה ישתכרו שכר נמוך יחסי. יש לחפש דרכים להגיע להסכמים עם שכנינו על-מנת להוריד את הנטל הכלכלי על הביטחון".