אובססיית 'תג מחיר': טיילו הותקפו ונעצרו

טיול האופניים של שני תלמידי ישיבה הסתבך כשהותקפו בידי המון ערבי, והסתיים במעצר לילי בחשד לקשירת קשר לביצוע 'תג מחיר'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ג

בארגון 'חננו' מספרים את סיפורם של שני נערים קטינים מישיבה בצפון שיצאו לטיול אופניים בסביבות הישיבה, טיול תמים שהסתבך כשהם הותקפו בידי קבוצת ערבים, הסתיים בלילה שלם במעצר. הבוקר (ד') שוחררו השניים בתחנת המשטרה.

לדברי אנשי 'חננו' "נדמה כי הלחץ הפוליטי על המשטרה סביב סוגיית פעולות הפגיעה ברכוש המכונות 'תג מחיר', מותח פעם אחר פעם את גבולות התנהלותה של המשטרה מול נערים צעירים".

האירוע החל אמש כאשר שני נערים, תלמידי ישיבה מכפר חסידים, יצאו לטיול באופניים חשמליות באזור הישיבה. מעט לפני השעה שמונה בערב בכניסה לכפר איבטין שעל הכביש בו נסעו, עצרו את השניים קבוצת ערבים שהגיעו בשתי מכוניות. בהמשך התקהלו במקום עשרות ערבים שהכו את הנערים ושברו את אופניהם. לדברי הנערים, ערבים יותר מבוגרים שהיו במקום מנעו מהערבים הצעירים לפגוע בהם בצורה יותר קשה. הערבים, שחנקו בעטו ודחפו את הנערים, טענו באוזניהם כי הם הגיעו למקום על מנת לשרוף את המסגד בכפר.
 
הנערים, התקשרו למוקד 100 של המשטרה והתלוננו על התקיפה, רק כעבור חצי שעה וחמישה טלפונים מצד הנערים, הגיעו ניידות משטרת זבולון למקום. להפתעת הנערים, השוטרים פינו את הנערים בניידת לתחנת המשטרה. כוחות משטרה נוספים שהיו במקום, תשאלו את הערבים התוקפים, אך איש מהם לא נעצר.
 
הנערים נלקחו לתחנת המשטרה, שם שהו בנפרד עד השעה 2 בלילה, זאת ללא שנאמר להם מדוע הם עצורים. בשעה 2:00 הגיעו לתחנה חוקרי שב"כ שתשאלו את הנערים במשך 45 דקות למעשיהם באזור הכפר. הנערים הבינו מדברי אנשי השב"כ כי הם חשודים בקשירת קשר לביצוע פשע כי מידיהם נודף ריח של בנזין. לדרישתם של העצורים לדבר עם עו"ד של עמותת 'חננו' - הגיב החוקר בקללות גסות ומשפילות שהוטחו בנערים.

ב'חננו' מציינים כי זמן קצר לאחר המעצר, ניסה עו"ד עדי קידר, נציג 'חננו', לשוחח עם העצורים ביוזמתו, יוזמה שנתקלה בקיר סירוב מצד חוקרי המשטרה.

לאחר ששוחחו העצורים עם עו"ד קידר נחקרו במשך מספר שעות. בבוקר הודיעו להם שוטרי התחנה שהם ישחררו בתנאיי שיחתמו על מעצר בית של מספר ימים והרחקה מכל כפר באזור למשך כחודש. הנערים נאלצו לקבל את התנאים ושחררו לביתם.
הוריהם של הנערים, שהגיעו לתחנה על מנת לשהות עם ילדיהם, היו ממש נסערים.

"אני ממש נדהמת מהתנהלות המשטרה. הנערים שהגיעו למצוקה ולסכנה מוחשית, ראו במשטרה כתובת להצלה ותחת זאת הפך טיול תמים  לסיטואציה בה הילדים הם העבריינים, באזיקים ובתנאי מעצר, אפילו ללא אפשרות של הורים להיכנס לחקירה בטענה שמדובר בסיווג בטחוני", אמרה אחת האמהות והוסיפה, "זו פשוט שערוריה, התבלבלו כאן היוצרות מי הפושע ומי הקורבן, ממש לא יאמן שזה קורה בארצנו הקטנטונת".
 
בעמותת 'חננו' שטפלה בנערים מגנים בחריפות את המשטרה, "טירוף המערכות של הדרג הפוליטי והמשטרתי סביב נושא 'תג מחיר' איבד כל פרופורציה. הרדיפה שמנהלים הגורמים האמורים בצירוף מסע השיסוי התקשורתי, הופכים נתקף לתוקף וקרבן לפושע. משמעות המדיניות של המשטרה שמחד מתעלמת מנסיונות רצח יומיומיים של ערבים ומאידך פועלת בזרוע תקיפה נגד ילדים שספק גדול אם חשודים בהשחתת רכוש, מובילה לאנרכיה בשטח שגבתה ותגבה מחיר של דם יהודי".