מיליון ש"ח להורים שעוברם נפטר עקב רשלנות

בית החולים רמב"ם בחיפה יפצה זוג הורים במיליון ש"ח עקב פטירת עוברם ברחם האם, בגין התרשלות בית החולים בטיפול בה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ג' בתמוז תשע"ג

מיליון ש"ח להורים שעוברם נפטר עקב רשלנות-ערוץ 7
הכניסה לבי"ח רמב"ם. ארכיון
פלאש 90
שופטת בית משפט השלום בחיפה, נסרין עדוי, חייבה את מדינת ישראל, כבעלים של בית החולים רמב"ם בעיר, לפצות זוג הורים בסך כולל של 910,000 ש"ח בצירוף סך 216,000 ש"ח הוצאות משפט, בשל נזקים שנגרמו להם עקב פטירת עוברם ברחם האם, בגין התרשלות בית החולים בטיפול בה.

על פי פסק הדין, האם שוחררה מבית החולים בטרם עת, שעה שמעקב ראוי אחריה, לו היתה ממשיכה להיות מאושפזת יכול היה להציל את חיי העובר.

האם הגיע לבית החולים בשבוע 25 להריונה בעקבות צירים מוקדמים ושוחררה לאחר שמונה ימים. בשבוע 31 התאשפזה שוב בעקבות תלונות על גרד בלתי פוסק בגופה וירידה בתנועות ואובחנה כסובלת מתסמונת המכונה "כולסטזיס של היריון". משמעות התסמונת הפרעה בהפרשת נוזלי המרה מהכבד אשר מופיעה כתוצאה ועל רקע ההיריון ומתבטאת בתחושת גרד עזה בגוף האישה ההרה ובעליה ברמת חומצות המרה בדם ובערכי אנזימי הכבד וכרוכה בסיכון עוברי.

בתאריך 30.5.10, החליט הצוות הרפואי בביה"ח רמב"ם לשחרר את התובעת מאשפוז, עקב ירידה בתחושות הגרד וירידה ברמת אנזימי הכבד בדמה. ניטור עוברי אשר בוצע לה בבוקר השחרור היה תקין ובמכתב השחרור מבית החולים היא הונחתה להמשיך בטיפול התרופתי, לעקוב אחר תנועות עובר ולשוב לבית החולים במקרה של ירידת מים/דימום/צירים.

ביום 1.6.2010 בשעות הבוקר, פנתה התובעת מיוזמתה למרפאת קופ"ח כללית באזור מגוריה לאחר שלא חשה תנועות עובר; בבדיקת אולטרא סאונד שנערכה לה במרפאה לא נצפה דופק עוברי והיא התבשרה, לדאבון הלב, כי העוברית שברחמה נפטרה. בביה"ח רמב"ם אושרה האבחנה והתובעת יולדה לאחר יומיים של צירי לידה כשהעוברית ללא רוח חיים.

השופטת עדוי ציינה כי אין מחלוקת כי העוברית נפטרה כתוצאה מתסמונת הכולסטזיס בה לקתה התובעת וכי  הוכח כי במקרים של כולסטזיס ישנו סיכון מוגבר למוות עוברי תוך רחמי, וכי ישנה סבירות גבוהה (כ- 30%) להתרחשות מצוקה עוברית הקודמת למות העובר.

השופטת קבעה כי ביה"ח פגע באוטונומיה של ההורים ע"י הפרת חובת הגילוי אודות הסיכונים המוגברים למוות תוך רחמי של העובר בעת השחרור, עת ידע עליהם, וכי גרם ברשלנותו להורים לנזק הבלתי ממוני – דהיינו "התחושות השליליות" -סבל רב, עצב, זעזוע ותסכול עמוקים, כעס עז ועוגמת נפש קשה כתוצאה ממות העובר .