סטנלי פישר
סטנלי פישר צילום: פלאש90'

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, יסיים בעוד ימים ספורים את כהונתו, שנתיים לפני תום הקדנציה הרשמית.

שנות כהונתו של פישר נחשבות בעיני רבים בישראל ובעולם כמוצלחות במיוחד מה שמקשה על ראש הממשלה ושר האוצר את מלאכת איתור המחליף הראוי להיכנס לנעליו של פישר.

המועמדת המובילה לכאורה לתפקיד היא סגניתו של פישר, הד"ר קרנית פלוג, כלכלנית מוערכת שביצעה שורה של תפקידים בבנק ישראל, בקרן המטבע הבינלאומית ובבנק האינטר אמריקני לפיתוח.

בפלוג תומך הנגיד פישר אשר סימן אותה עוד בשלב מוקדם יחסית בכהונתו כיורשת המועדפת עליו בתפקיד זה. תומך נוסף בפלוג הוא יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן, כלכלן מוערך ולשעבר בכיר בקרן המטבע, אשר הכיר את פלוג עוד בשנים שעשו שניהם בקרן המטבע בניו יורק.

ראש הממשלה נתניהו לעומת זאת, חושש למנות את פלוג אשר להערכתו נעדרת את המעמד האקדמי והכלכלי הנדרש ממי שאמור לכהן בתפקיד נגיד הבנק.

נתניהו ואנשיו פנו באחרונה לשורה של דמויות מובילות בעולם הכלכלי בהצעה לכהן בתפקיד, אך עד עתה לא נחלו מאמציהם הצלחה.

שני שמות שהוזכרו בהקשר זה כמועמדים אפשריים מבחינתו של ראש הממשלה הם ראשי המועצה הלאומית לכלכלה הנוכחי והקודם, הפרופסורים מנואל טרכטנברג ויוג'ין קנדל. על פי דיווחים שונים, השניים הודיעו לנתניהו כי אינם מעוניינים בתפקיד.

בעיתון "ישראל היום" דווח, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ על פרופ' אלחנן הלפמן לקבל עליו את תפקיד נגיד בנק ישראל, על אף שהלפמן הבהיר כי אינו מעוניין בתפקיד. הלפמן הוא הכלכלן הישראלי המצוטט ביותר בעולם. הוא עומד בראש הפקולטה לכלכלה של הרווארד, ושמו אף הוזכר כמועמד לפרס נובל לכלכלה.