ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי ניסים לב

סגנית שר התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי, קוראת להתחיל במהלכים להחלת הריבונות על יהודה ושומרון, גם במחיר איזרוחם של הפלשתינים.

לדבריה, מדובר במחיר שיש לשלם אותו תמורת הפסקת הסטטוס קוו המכרסם בלגיטימיות הבינלאומית של אחיזתנו ביהודה ושומרון.

ביומן ערוץ 7 פורסת סגנית השר את תפיסת עולמה, ובראשית הדברים מעניקה את הקרדיט על הרעיון לאורי אליצור הקובע כי בניגוד לתפיסתם של חלק מאנשי הימין בישראל לא ניתן עוד להמשיך את הסטטוס קוו, ומצב הביניים הקיים ביהודה ושומרון לא יוכל עוד להימשך, שכן הלחץ הבינלאומי על ישראל הולך וגובר באין מענה אחר לחזון שתי המדינות.

"יש החושבים שהדרך היא לחלק את הארץ. אנחנו לא שייכים לקבוצה הזו. לכן צריך להבין שיש מחיר לכל בחירה ואם לא מאמצים את תכנית הסיפוח אנחנו משלמים בלחצים על מדינת ישראל ובחרמות על יהודה ושומרון. מהצד שלנו אנשי ארץ ישראל אנחנו משדרים שיו"ש בסטטוס מעורפל, ולכן החלת הריבונות חשבה מאוד בעיניי".

חוטובלי מוסיפה ומספרת כי בשנה האחרונה לחייו קיים הרב חנן פורת קבוצות לימוד ודיון בביתו, ובמסגרתם ניגשה היא עצמה ושאלה אותו מה לטעמו הפתרון לטווח ארוך עבור יהודה ושומרון. הרב פורת ז"ל הראה לה את הרמב"ן על כיבושי יהושע ושלוש האגרות ששלח יהושע לעמי הארץ ובהן שלוש אפשרויות: להילחם, לברוח או להשלים. ברוח זו לדבריה יש לנהוג גם עם ערביי יו"ש ולבחון איתם מי ירצה להשלים ולאפשר לו אזרחות בעתיד.

האזרחות המדוברת תינתן לאותם שיקבלו על עצמם את מעמד המיעוט במדינה יהודית שאינה מפקירה את זהותה הלאומית והיהודית. ערבים שיעמדו בדרישה זו ולא ישאפו להקמת מדינה בתוך מדינה יזכו באזרחות. להערכתה מספרם של הערבים בקרב אזרחי ישראל יעלה לכשלושים אחוזים, מספר עימו ניתן להתמודד דמוגרפית מבלי להפוך את ישראל למדינה דו לאומית.

לטעמה של חוטובלי המציאות בה הימין הישראלי אינו מציג מענה ברור לשאלת עתיד יו"ש על מורכבותה גורמת לכך שיותר ויותר נסחפים אחר המנטרה הכושלת של שתי המדינות. "כשנכריז באופן ברור שאין אלו שטחים למיקוח ואנחנו הולכים להחיל עליהם את הריבונות נבוא בפני הציבור ונאמר בקול ברור וצלול שזה שלנו לתמיד ואנחנו מוכנים לשלם מחיר דמוגרפי לטובת העניין הזה".

חברת הכנסת חוטובלי מדגישה בדבריה כי בשלב הראשון יש להתחיל במהלך בשטחי C ובכך להציג בפני העולם כולו אמירה לפיה ישראל הולכת לקראת מהלך מלא של ריבונות ישראלית על כל השטח, ואין מדובר במהלך פתאומי שיתרחש באחת. "ישראל צריכה לומר שהיא הולכת לקראת הליך של החלת ריבונות. לא יתכן שבמשך 45 שנה נשאיר את העניין מרחף באוויר. זה לא משדר זיקה וזהות למקומות הללו, אלא משדר חזרה אל השיח של שתי המדינות".

"בואו נתחיל להראות שזה שלנו. בואו נתחיל להראות לפלשתינים שהם מפסידים מסרבנות השלום שלהם".

בדבריה מחדדת חוטובלי את ההבדל בין תכניתה שלה לתכניתו של יו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט שלדבריה בתכניתו מסתפק בשטחי C ומעניק לצד הערבי את שטחי A וB, הסתפקות שלטעמה מנציחה את הסכמי אוסלו שזו הייתה תכניתם לטווח הארוך. לעומת תכנית זו התכנית שהיא מדברת עליה מתייחסת לשטח כולו כשטחה של המדינה היהודית, שטח לו מחובר העם היהודי ובו מעוגנת מורשתו.

ומה באשר לתגובת העולם? להערכתה של סגנית השר חוטובלי "העולם יקבל כל דבר שנשמע כמו פתרון. כרגע הוא שוחק את כל כספיו ומשאביו על פתרון עקר שכושל בכל פעם, כי אין נכונות פלשתינית לוותר על ירושלים או על השיבה. העולם ניסה לקדם שלום בנוסחה מסוימת ואם מתחילים לחזור על האמת שיו"ש אינם קלפי מיקוח לצורכי מו"מ ומתחיל להסתמן פתרון חלופי העולם ישתכנע".

לקראת סוף דבריה נשאלת סגנית השר כיצד מתיישבים דבריה עם עמדת ראש הממשלה שתקף חזיתית את סגן השר דנון שהעז להציג עמדות דומות. לדבריה גם היא מודעת לכך שעמדותיה אינן עמדות ראש הממשלה ואף אינן מקובלות על רוב חברי המפלגה שלה, עם זאת היא נכונה להיות מראשוני החושבים מחוץ למקובעות המקובלת. "לא תמיד קל לקבל את החדשנות", היא אומרת ומוסיפה כי יש לומר את העמדות הללו ולראות בהן חלופה הכרחית לקראת היום בו יכירו כולם בכישלון חזון שתי המדינות. "בסוף צריך להחליט מה עושים. בסוף יבינו שכל הניסיונות להניע תהליך הובילו למהלך עקר וצריך לחשוב על פתרון. כשתכנית אחת נכשלת צריך לעבור לתכנית החלופית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו