מוחמד בכרי
מוחמד בכריפלאש 90

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה היום בהצעת חוק של ח"כ יוני שטבון המבקשת ליצור עוולה נזיקית מיוחדת של לשון הרע על ציבור, בעניין פעילות מבצעית של צה"ל. מוצע, כי תביעה שכזו, תוגש כתובענה ייצוגית, לפי חוק תובענות ייצוגיות.

חוק איסור לשון הרע הנוכחי, קובע מזור משפטי באפשרות הגשת תביעה אישית של אדם אשר מראה שבשל הפרסום הפוגע, כבודו/שמו הטוב, נפגע או עלול היה להיפגע.

הייעוץ המשפטי של הוועדה כתב בנייר עמדה שהפיץ לחברי הכנסת לקראת הדיון בהצעת החוק היום בוועדה, כי "הקושי המרכזי בהצעת החוק הוא שהיא מייחדת עוולה של לשון הרע על ציבור רק במקרה אחד, כלפי  קבוצה אחת, שהיא קבוצה חזקה שזוכה להוקרה בחברה הישראלית, לעומת קבוצות רבות אחרות שסופגות אמירות שקריות ופוגעניות והן חלשות בהרבה (פגיעות על רקע דת, עדה, מין, גזע וכד'). קבוצות אלו, הוזכרו בדיוני הכנסת לפני עשרות שנים כראויות להגנה באמצעות סעיף של עבירה של לשון הרע על ציבור".

חבר הכנסת, יוני שטבון אמר "הצעת החוק באה כנגד השימוש פרובוקטיבי שנעשה בלוחמי צה"ל, בסרט 'ג'נין ג'נין' אשר יוצר הסתה שקרית." שטבון הוסיף "אני בעד ביקורת על מוסדות המדינה ועל לוחמי צה"ל, אולם, אני נגד שקרים".

חבר הכנסת, יריב לוין, הלין על כך ש"מאז שנחקק חוק איסור פרסום לשון הרע, היועץ המשפטי לממשלה לא עשה שימוש בסמכות שניתנה לו. לכן, הצענו הסדר אשר מאפשר למי שנפגע להניע תהליך של תביעה. ההסדר המוצע מאוזן ומינימאלי כך שאינו פוגע בחופש הביטוי באופן בלתי הולם". בעניין אפקטיביות החוק אמר לוין "הבעיה הייתה נפתרת אילו הייתה נשללת אזרחותו של בכרי".

המשנה ליועמ"ש לממשלה, עו"ד אורית קורן, הביעה את התנגדותה לחוק וטענה כי מדובר ב"פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי".

נציג האגודה לזכויות האזרח עו"ד אבנר פינצ'וק אמר "כשמגנים על חופש הביטוי, מגנים גם על אמירות שצורמות לך בבטן, וכך צריך להיות".

בעניין השלכות החוק הוסיף ח"כ מסעוד גנאים כי: "לכל אדם יש השקפת עולם ואמת משלו, ואילו חוק זה נועד למנוע כל ביקורת כנגד צה"ל".

בתגובה  לדברי גנאים, הטיחה בו חברת הכנסת שולי מעולם  "רצח נשים וילדים אינו תלוי בהשקפת עולם".

ח"כ מיקי רוזנטל טען "יש דרכים טובות יותר להתמודד עם אנשים שקרנים כמו בכרי. התיקון לחוק יפתח פתח גדול מאוד לעשות שימוש לרעה בהליכי משפט. ניסיון זה בא להגן על חיילי צה"ל כקבוצה, אך קיימים ציבורים חלשים רבים שוודאי גם ירצו להיכנס תחת החוק ואין לדבר סוף." רוזנטל הוסיף "בגלל טעות אחת של היועץ המשפטי (התביעה נגד בכרי), אתם עומדים  לפגוע באיזון העדין של חופש הביטוי".

ד"ר דוד צנגן, רופא במילואים ששירת בג'נין סיפר "11 שנה אני נמצא תחת הכתם הזה שמנסה אדון בכרי לטבול עלינו". צנגן תיאר "חצי שנה אחרי המבצע, ראיתי בסרט 'ג'נין ג'נין' כי מנהל בית החולים משקר באומרו כי הרסנו לו את בית החולים. כשסיפרתי בהקרנת הסרט כי ביה"ח אינו הרוס התחילו לצעוק לי בקהל 'רוצח'".  עוד אמר צנגן "אנו נלחמים בעלילות דם. אחיו של בכרי עשו פיגוע בעקבות עלילות הסרט. בכרי ירה טיל במשקל של עשר טון לבטן הרכה של מדינת ישראל".

בתגובה לדבריו של צנגן, אמר ח"כ ג'מאל זחאלקה "חופש הביטוי הוא אבן יסוד בכל דמוקרטיה. בכרי הוא אומן גדול ואם חשב שבוצעו פשעי מלחמה בג'נין, אז הוא יכול להציג זאת כך, הציבור ישפוט".

יונתן קספל, לוחם מילואים, סיפר כי "הסרט הזה אוכל אותנו שנה אחר שנה. לא יכול להיות שהמדינה שולחת אותנו להילחם ולאחר מכן אומרת לנו להיאבק לבד על שמנו הטוב. ברגע שמציגים אותי כרוצח ופושע חייבים לתקן את החוק באופן שיאפשר לי לתבוע".

פבל גוליאק, חייל במילואים, חשף "תופעת הסרט 'ג'נין ג'נין' לא חלפה. הסרט החדש, 'חמש מצלמות שבורות' עשה הד מאוד גדול ומוביל להסתה נוספת". גוליאק הוסיף ואמר "אנחנו תובעים את הסרט החדש, אך יכול מאוד להיות שעוד חמישים שנה נשב כאן ובמקום לדון בהשפעה ההרסנית של 'ג'נין ג'נין', נדון בסרט 'חמש מצלמות שבורות'".