הצבא משתלט. חשש מההפגנות
הצבא משתלט. חשש מההפגנותרויטרס

חשש לעימותים קשים במצרים מחר, יום השישי הראשון לאחר ההפיכה הצבאית במצרים.

הקואליציה האיסלאמית במצרים בראשות תנועת האחים המוסלמים יצאה הערב בקריאה לאזרחים לצאת מחר להפגנות ענק בעקבות ההפיכה הצבאית והדחתו של הנשיא מוחמד מורסי. בהודעה נקראו האזרחים "לצאת לרחובות בתום תפילות יום השישי, להפגין בשקט ולהגיד 'לא' למעצרים שמבצע הצבא ו'לא' להפיכה הצבאית".

בהודעה גינתה הקואליציה האיסלאמית את האלימות הפוליטית וקראה "לשבור את הקשר עם דמויות מושחתות מתקופת משטר מובארק".

העיתון "אל-אהרם" דיווח כי הקואליציה האיסלאמית היא ארגון גג המאחד 40 תנועות, מפלגות וארגונים איסלאמיים. בראש הקואליציה עומדת תנועת האחים המוסלמים ומפלגת "החופש והצדק" האיסלאמיסטית.

על פי דיווחים בתקשורת המצרית, פרצו כבר היום אחר הצהריים עימותים בין תומכיו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי לבין כוחות צבא ומשטרה באזור א-נהאדה, שליד אוניברסיטת קהיר.

מספר מפגינים טיפסו על שיריוניות צבאיות וקראו קריאות נגד המועצה הצבאית, שהדיחה את מורסי אתמול. כוחות הביטחון השתמשו בירי לאוויר על מנת לפזר את ההתקהלות.

אדם אחד נעצר בחשד שהחזיק חומר נפץ.

כיכר א-נהאדה הייתה אחד ממעוזי ההתנגדות להפיכה. עקב כך שוטרים וחיילים מונעים ממפגינים תומכי האחים המוסלמים מלהגיע למקום.

רשת סקיי ניוז בשפה הערבית דיווחה כי המנהיג הסלפי הקיצוני חאזם אבו-איסמאעיל, שמועמדותו בבחירות לנשיאות מצרים נפסלה בעבר, נעצר.

מעצרו של אבו-איסמאעיל הוא במסגרת גל המעצרים שמנהלים הצבא וכוחות הביטחון נגד בכירים במחנה האיסלאמיסטי במדינה. מוקדם יותר נעצרו מספר בכירים באחים המוסלמים, בהם מנהיגו הרוחני של הארגון.

קודם לכן דווח כי כוחות הביטחון המצריים עצרו אחר הצהריים את מוחמד בדיע, המדריך הכללי של האחים המוסלמים, בחשד להסתה לאלימות. גורמים בכירים במערכת הביטחון המצרית אומרים כי בדיע נעצר בעת ששהה בעיירת חוף וכי הוא הוטס לקהיר במסוק.

הנשיא החדש של מצרים, עדלי מנסור, אמר היום כי "האחים המוסלמים הם חלק מהעם המצרי. אף אחד לא מוקצה", הסביר מנסור לאחר השבעתו. לדבריו, מצרים לאחר מהפכת ה-30 ליוני "פונה לכולם".