"סיכוי סביר שהמשטרה תתפור תיק לאזרח"

בועדת החוקה תקפו הח"כים בחריפות את התנהלות מח"ש. מנגד אמר פרקליט המדינה כי מח"ש בתהליך התאזרחות ובקרוב לא יכהנו בה שוטרים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' באב תשע"ג

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, דנה היום (שלישי) בהנחיית פרקליט המדינה הנוגעת למדיניות התביעה בתיקי חקירה בהם חשוד בביצוע עבירה כלפי שוטר, מתלונן כנגד השוטר על שימוש בכוח לרעה מצד השוטר.

תכלית ההנחייה, נועדה לאפשר תיאום בין רשויות האכיפה, על מנת למנוע התנהלות שני הליכי חקירה מקבילים, ברשויות אכיפה שונות - מה שעלול להביא להחלטות שיפוטיות סותרות. וכן למנוע שימוש לרעה, בהגשת תלונה כנגד שוטר למח"ש.

הדיון בוועדה, נערך לבקשת חברי הכנסת אורית סטרוק, יריב לוין ואורי מקלב. לדברי חברי הכנסת, ההנחייה מתעדפת באופן ברור ומפלה את תלונת השוטר על פני תלונת האזרח, מתוך מגמה ברורה וכתובה, "למנוע שימוש לרעה בהליכי חקירת מח"ש נגד שוטרים" ומבלי להתייחס כלל אל הצורך ההפוך למנוע שימוש לרעה בהליכי מעצר והעמדה לדין כנגד אזרחים". עוד כותבים חברי הכנסת, "בפועל, ההנחייה סוללת עבור השוטר מסלול מהיר ובטוח להתחמק מאימת הדין באמצעות מעצרו של האזרח והגשת כתב אישום נגדו בהליך מהיר".

ח"כ אורית סטרוק אמרה כי חקירת השוטרים נעשית על בסיס עדויות חבריו השוטרים בלבד. לדברי סטרוק "יש סיכוי סביר שהמשטרה תתפור תיק לאזרח".

ח"כ אורי מקלב אמר "במקום לפעול כנגד העשבים השוטים, המשטרה מגנה ומכסה על פשעי השוטרים האלימים. בהפגנות שנערכות בשבת, אין תיעוד ואז השוטרים מרשים לעצמם להפעיל אלימות. נחשפה פה החצר האחורית של המשטרה". ח"כ יריב לוין הלין "אני לא מבין את הקשר בין שתי החקירות, של האזרח ושל השוטר. למה אין אפשרות לנהל הליך מקביל ומהיר". ח"כ מירב מיכאלי (העבודה) ציינה כי מסקר שפורסם לאחרונה עלה כי רמת אימון הציבור במשטרה, נמוכה במיוחד.

פרקליט המדינה עו"ד משה לדור אמר "אלימות השוטרים פחתה, בין השאר כתוצאה מפעילות שלנו. מח"ש בתהליך התאזרחות באופן שבקרוב לא יכהנו בה שוטרים".

לדבריו "אין מערכת שאין בה תקלות". יחד עם זאת, לדור הודה כי במרבית מדינות העולם, אין הנחייה דומה. אולם לדור סבור שההנחייה מקנה עדיפות לתלונת אזרח על פני תלונת השוטר. ח"כ עדי קול בקשה מלדור להתייחס לפרשת האסיר X2 אולם הוא סירב להגיב.

ראש המחלקה לחקירות שוטרים עו"ד אורי כרמל אמר "אנחנו מכירים תופעות של אלימות שוטרים ותופעת אי אמירת אמת של שוטרים. אנחנו לא מהססים לבצע האזנות סתר כשיש צורך. כרמל הציג נתונים על חקירות שוטרים לפיהם בשנת 2012 נחקרו באזהרה מעל 1,000 שוטרים, מתוך כ-2,000 תלונות שהוגשו. מיעד שהצבנו לעצמנו של 58%, הגענו ל-56% של מיצוי חקירה-הגעה לחקר האמת.

הוא ציין כי 20% מהתלונות, הלכו לדין פלילי או משמעתי. 21% נסגרו מחוסר אשמה. 15% נסגרו מחוסר עניין ציבורי ו-42% נסגרו מחוסר ראיות. יחד עם זאת אמר כרמל, "אנחנו עיוורים לשאלה, מי נופל קורבן לאלימות שוטרים".

כרמל טען כי "הפעלת כח יתר שלנו, עלולה בקלות לסרס את המשטרה". במענה לח"כ מקלב, אמר כרמל "לאור התגברות התלונות, התחלנו בפעילות סמויה".טוען....