עובדים במפעל. תמונת ארכיון
עובדים במפעל. תמונת ארכיון פלאש 90
בעוד הרשות הפלשתינית מחרימה בגלוי מוצרי מזון מישראל, ישראל אישרה באופן חריג לחמישה מפעלים פלשתינים מיהודה ושומרון, המשווקים תוצרתם למזרח ירושלים מזה עשרות שנים, להמשיך ולשווק תוצרתם המעובדת מן החי למזרח ירושלים.

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי לאחרונה מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין משרדי הבריאות והחקלאות של ישראל ושל הרשות הפלשתינית, בתיאום קמ"ט החקלאות במנהל האזרחי ביהודה ושומרון, על מנת לקדם שיווק קבוע של מוצרי מזון פלשתינים מן החי לתוך שטחי ישראל, בכפוף לאישורים בריאותיים ווטרינריים מתאימים.

חמשת המפעלים הפלשתינים הגדולים המייצרים מוצרי מזון מן החי, פועלים ללא פיקוח וטרינרי של הרשות הפלשתינית ואינם עומדים בתקן הבריאות הישראלי והבינלאומי המחמיר, שנועד למנוע העברת מחלות ומגיפות. אי לכך, פועלים המפעלים באישור זמני ולא קבוע הניתן להם מישראל.

לאחרונה, קיבלו חמשת המפעלים ארכה נוספת של תשעה חודשים, כדי להגיע להסמכה. בסיומם, אם יעמדו בדרישות התקן הישראלי והבינלאומי הנדרש, יקבלו אישור לשווק את מוצריהם לישראל על בסיס קבוע. במהלך תשעת החודשים יקבעו "אבני דרך" לצורך הנחיה ומעקב.

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי מדינת ישראל, הקהילה הבינלאומית והרשות הפלשתינית נמצאים בתהליך של שדרוג "ובניית יכולות" של השירותים הווטרינריים ברשות הפלשתינית. עבודה זו נועדה להביא את הרשות הפלשתינית לעמידה בסטנדרטים בינלאומיים שיאפשרו שיווק מוצרים מן החי לישראל ולחו"ל.

במשרד החקלאות הישראלי, בשיתוף עם משרד קמ"ט החקלאות במנהל האזרחי וארגונים בינלאומיים, ביניהם האיחוד האירופאי, ה- USAID וה- OIE, החליטו להירתם לטובת חמשת המפעלים הפלשתינים הוותיקים ביותר ביהודה ושומרון, ולהעניק להם ארכה נוספת של תשעה חודשים, על מנת שיוכלו להמשיך ולשדרג היכולות ובסופה לקבל אישור קבוע לשווק לישראל.

המוצרים הפלשתיניים אמורים להיות תחת פיקוח הדוק של הווטרינרים הפלשתינים הקשורים לחקלאי יהודה ושומרון. משרד הבריאות הפלשתיני מקיים מערך של בדיקות מעבדה למוצרי המזון, כולל המשלוחים למזרח ירושלים. הווטרינרים הם שאחראים לתת את "חותמת הבריאות" ולאשר עמידה בתקנים טרם כניסתם של המוצרים לישראל.