פרקליטו של יגאל עמיר: הוא לא אסיר X

עו"ד עטרי מסביר, כי בניגוד לאסירים ביטחוניים אחרים, תנאי הכליאה של עמיר ידועים, "כל פעם שהוגשו דו"חות סודיים הפרכנו אותם".

בני טוקר , ז' באב תשע"ג

מאשים. עו"ד עטרי
מאשים. עו"ד עטרי
חזקי עזרא
 
פרקליטו, של יגאל עמיר, עו"ד אריאל עטרי, מתייחס בראיון לערוץ 7 לפרשת האסירים X ו-Y וקובע כי לעיתים העלמת אסירים נועדה לצרכי בטחון אמיתיים.
 
"יש אסירים שלטובתם, עדיף שלא יחשפו, כמו אסירים שביצעו עברות ביטחונית חמורות, וחשיפת הדברים תכתים את כל בני משפחתם, כמו גם חשש שהם יפגעו בעצמם ולכן הם מוחזקים בבידוד", אומר עטרי.
 
"לדוגמא תאר לעצמך ערבי ששיתף פעולה עם החיזבאללה בצפון, ומערכת הביטחון מעמידה אותו לדין, אם חיזבאללה ידע שהוא כאן, זה עלול לשרוף את כל הקשרים של הסוכנים השונים שפעלו בשטח", הוסיף.

עו"ד עטרי קובע, כי כיום האסירים הביטחוניים זוכים לייצוג הולם על ידי עורכי דין, "גם אם מדובר בפרשות סודיות, יש להם עורכי דין והטיפול בהם עובר דרך בתי המשפט. גם המשפחה שלהם יכולה לבקרם".

עטרי מוסיף, כי אחזקה של אסיר בבידוד, היא החלטה חמורה שחייבת להיבחן על ידי גורמי החוק והצדק, "החזקה בצינוק או בבידוד, היא עונש נוסף על עונש המאסר, והיא חייבת לעבור כמה מסננות, וגם דרך בתי המשפט. זו סנקציה לכל דבר ועניין, והיא חייבת להיעשות במסגרת החוק".

עו"ד עטרי, טוען שדווקא אצל האסירים הבטחונים היהודים, יש לעיתים פוטנציאל נזק אדיר לחשיפתם, "הסכנה שנשקפת מאסירים יהודים כמו וענונו, גדולה יותר, כי הם עבדו במערכת הביטחון ובשונה מהמקרה של יגאל עמיר, הם צופנים בתוכם מידע רב שפרסומו עלול לפגוע".

לדבריו, אין כיום אפשרות להעלים אסיר, "גם אם הדיון הוא בדלתיים סגורות, להעלים לגמרי אסיר, זה דבר לא ייתכן ולא אפשרי, אף אחד לא יעיז לעשות דבר כזה. גם אם השב"כ והמוסד מעורבים, הרי שמישהו בשרות בתי הסוהר בדרגת סיווג מתאימה, מכיר את אסיר".

עו"ד עטרי מתייחס ליגאל עמיר, וקובע כי בכל מה שקשור לתנאי כליאתו, הכול גלוי וידוע, "הדברים גלויים ככל שהם קשורים להליכים המשפטיים שאנחנו נוטלים בהם חלק, גם כשהוגשו כל מיני דו"חות סודיים כאשר התחלנו את התהליכים המשפטיים, הראנו שהדו"חות האלה לא תואמים את המציאות, ואכן בית המשפט דחה את ההמלצות של גורמי הביטחון בנושא".