משה יעלון
משה יעלוןצילום: פלאש 90

שר הביטחון משה יעלון הגיב להחלטת האיחוד האירופי להחרים את ישובי יהודה ושומרון.

"זה לא חדש שמדינות רבות בעולם מתייחסות לשטחי יהודה ושומרון כשטח כבוש ובהתאם לזה הן פועלות", אמר יעלון. "לנו יש המדיניות שלנו ונמשיך לפעול לפיה ולפי האינטרסים שלנו", הוסיף שר הביטחון.

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הגיב להחלטה ומסר "האיחוד האירופי החליט ביממה האחרונה להפסיק את המימון וקשריו הכלכליים עם כל גורם ישראלי שנמצא מחוץ לקווי 67. זו החלטה גזענית. כשהעולם רואה שיש סדקים בחברה הישראלית סביב השייכות שלנו לחבלי המולדת, הוא מיד תוקף. 

ב1975 החליטה האסיפה הכללית של האו"ם כי ה'ציונות היא גזענות'. חיים הרצוג אז השגריר, נאם על זכותו של העם היהודי למדינה וקרע את ההחלטה בפני כל נציגי העולם. כשישראל בטוחה בעצמה, גם העולם מבין זאת!".

נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר לשכת התיאום, צביקה אורן, הביע צער על החלטת האיחוד האירופי.

"אני מצר על כוונת האיחוד האירופי לערב בין פוליטיקה וכלכלה. המערכת הכלכלית הענפה בין ישראל למדינות האיחוד האירופי, יכולה להוות כלי לקידום היחסים בינינו לבין מדינות האזור והרשות הפלשתינית בפרט. על כן, אני קורא לנציבות האיחוד האירופי, לפעול באופן חיובי, לקידום שיתוף פעולה כלכלי בין ישראל לבין הרשות הפלשתינית, אשר תסייע לשיפור היחסים המדיניים באזור. על כן, אני קורא לאיחוד האירופי להימנע מיצירת חסמים ונקיטת פעולות אשר צפויות לחבל בהסכמים עתידיים. יש להתרכז במקום זאת, בקידום מדיניות של הידברות ושיתוף פעולה בין ישראל לבין האיחוד".

בתוך כך, ממלאת מקום שגריר האיחוד האירופי בישראל, סנדרה דה-וואל, אומרת כי ההנחיות האוסרות מימון של פעילות מעבר לקו הירוק אינן מדיניות חדשה. לדבריה, החידוש הוא שמעתה תהיה התייחסות מפורשת למדיניות הזאת בכל הסכם שייחתם בין האיחוד האירופי לבין ישראל.

לדבריה, מדובר בהנחיות פנימיות של הנציבות האירופית. הן אינן נוגעות למדינות האיחוד ואינן אוסרות עליהן לעשות עסקים עם מפעלים בהתנחלויות.