הפגנת בדואים
הפגנת בדואיםצילום: פלאש 90

האגודה לזכויות האזרח פנתה למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בדרישה לחקור את החשדות לאלימות קשה של שוטרים בהפגנות הבדואים בתחילת השבוע, נגד 'חוק פרוואר' להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב.

האגודה דורשת מהמפכ"ל דנינו להנחות את השוטרים לנהוג במהלך ההפגנות באיפוק, על מנת לממש את זכות היסוד לחופש הביטוי.

במכתב שנשלח הערב על ידי חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, ועו"ד שרונה אליהו-חי מהאגודה, הם מתריעים כי מדיווחים שהגיעו אל האגודה עולה חשד כי בשניים ממוקדי ההפגנות שהתקיימו ביום שני האחרון נגד תכנית פראוור, בבאר שבע ובסכנין, פעלו השוטרים באלימות קשה ובלתי מידתית.

בבאר שבע, דווח בין היתר על מכות, שימוש באלות וחניקת מפגינים. מפגינה תיארה כיצד אחזו בה שתי שוטרות, בעודה חשה כי הוכתה בראשה באמצעות כלי חד, ואילו מפגין שנעצר, סיפר כי מספר שוטרים הדפו אותו אל הקרקע, כמה מהם החזיקו בו בשעה שאחרים היכו אותו באגרופים ואלות.

לדבריו, לאחר שנלקח לרכב המשטרתי, סגרו השוטרים את וילונות הרכב, והמשיכו להפליא בו את מכותיהם. ההשערה היא כי חסימת ציר תנועה על-ידי מפגינים היא שהביאה את המשטרה לעשות שימוש בכוח לפיזור המפגינים. אלא שהמפגינים מסרו כי כלל לא שמעו את הכרזת המשטרה על פיזור ההפגנה. 

לדברי עו"ד שרונה אליהו-חי, "אין מחלוקת כי על המשטרה לפעול לשמירה על הסדר הציבורי, אולם מהדיווחים שבידינו, נראה כי בחלק מההפגנות, המשטרה פעלה באלימות מופרזת שרק החריפה את המצב. באום אלפחם וביפו, שם נהגה המשטרה באיפוק, הסדר הציבורי לא הופרע באופן חריג. תפקידה של המשטרה הוא להגן על חופש הביטוי, לא לדכא מחאה."

לדברי חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, "תכנית פראוור היא מהלך בעל השלכות דרמטיות והוא צפוי לעורר הפגנות רבות, דוגמת ההפגנות המתוכננות למחר. באירועי אוקטובר 2000, 13 מפגינים נהרגו בגלל יד קלה על ההדק והתנהלות משטרתית שראתה באזרחים ערבים אויב. מה שראינו השבוע מעלה חשש, שהלקחים המרים לא נלמדו."