אושר החרם על יו"ש

האיחוד האירופי מאמץ את ההנחיה החדשה הקובעת כי הסכמים עתידיים בין מדינות ומוסדות האיחוד לבין ישראל לא יהיו תקפים מעבר לקו הירוק.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באב תשע"ג

ברקן, ברקן עם הנוף לים, אתר בניה בשומרון
ברקן, ברקן עם הנוף לים, אתר בניה בשומרון
הלל מאיר

האיחוד האירופי פרסם הבוקר (שישי) כי הוא מאמץ את ההנחיה החדשה בנוגע להתנחלויות, שקובעת כי הסכמים עתידיים בין מדינות ומוסדות האיחוד לבין ישראל לא יהיו תקפים מעבר לקו הירוק.

ההחלטה תיושם בפועל בכלל מדינות האיחוד החל מינואר 2014. ההחלטה חלה על יהודה ושומרון, רמת הגולן ועל חלק מירושלים, אולי גם על חלק מהאוניברסיטה העברית.

משמעותה של ההנחייה היא צמצום משמעותי ביכולת של גופים וחברות ישראליות הפועלות מעבר לקו הירוק לזכות בשיתופי פעולה ובמכרזים עם האיחוד האירופי: "המסמך מבהיר את עמדת האיחוד לפיה הסכמים שנעשו עם ישראל לא מכסים את השטחים שהתווספו לשטחה בשנת שישים ושבע, והוא נועד להציב מדיניות ברורה לאיחוד לקראת שנת הכספים הבאה", לשון ההודעה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה, שמעון פרס ושרת המשפטים והאחראית על משא ומתן עם הפלסטינים, ציפי לבני, ניסו לבלום את ההנחייה והגדירו אותה כי חמורה הפוגעת בתהליך השלום.

משרד החוץ זימן את שגרירי בריטניה, צרפת וגרמניה בישראל לשיחת הבהרה בעקבות ההחלטה האירופית. 

אתמול קרא הנשיא פרס לאיחוד האירופי למנוע את אישור ההחלטה. "אל תובילו מהלך של סנקציות לא אחראי שיחבל במשא ומתן המדיני", אמר הנשיא בהצהרה מיוחדת לסוכנויות הידיעות הזרות. "החלטתכם עלולה להביא למשבר נוסף באזורנו". פרס פנה ישירות לאירופיים ואמר: "חכו עם החלטתכם – תנו עדיפות לשלום". לדבריו, מדובר בהחלטה שאינה נדרשת ואינה בזמן. "הנושאים שעל הפרק מורכבים ורגישים – דחו את החלטתכם".

יום קודם לכן, התקשר ראש הממשלה נתניהו למנהיגים של כמה מדינות באירופה וביקש מהם לפעול לעצירת ההחלטה. נתניהו הדגיש כי מדובר במהלך "מזיק ומטעה".