התשובה לקרי – בוושינגטון

לאחר הקמת השדולה בפרלמנט האירופי, משרד החוץ של השומרון צובר תאוצה ומייצר קואליציה חדשה –  בגבעת הקפיטול.

ימים ספורים לאחר  נאומו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על חידוש המו"מ,  נתנה ה המועצה האזורית שומרון את תשובתה – בוושינגטון.

משלחת מיוחדת של ראשי ההתיישבות בשומרון בראשות ראש המועצה גרשון מסיקה ומ"מ ראש המועצה יוסי דגן ביקרה בבירה האמריקנית ונועדה לפגישות עם למעלה מ-20 חברי קונגרס וסנאט. הביקור אמנם תוכנן ועובד במשך מספר חודשים, אך אין ספק שעיתויו הפך אותו למשמעותי ודרמטי הרבה יותר.

חודשיים לאחר הקמת הקואליציה עם חברי הפרלמנט פרלמנט האירופי למלחמה משותפת עלה "משרד החוץ של השומרון" מדרגה תקדימית נוספת והצליח  לייצר קואליציה חדשה למען ההתיישבות בבית הנבחרים האמריקני. 

חברי הקונגרס ביקשו במהלך המסע להצטרף למהלך ולקבוע פגישות נוספות, בקשה שאילצה את חברי המשלחת להתפצל לשתי קבוצות שהופיעו לפגישות עם הנבחרים האמריקנים – קבוצה בראשות ראש המועצה גרשון מסיקה וקבוצה סגנו מ"מ ראש המועצה יוסי דגן.

אל המשלחת, בה השתתפו גם מנהל יחידת קשרי חוץ שומרון שי אטיאס ומנהל ההסברה ביחידת קשרי החוץ דוד העברי, הצטרפו גם כעשרה ראשי ארגונים בארצות הברית למען השומרון, הפועלים בהתנדבות בשנה האחרונה בצמידות ל"משרד החוץ של השומרון", ואשר תאמו וקבעו את רוב הפגישות של הנהגת השומרון בגבעת הקפיטול.

במהלך הפגישות סיפר גרשון מסיקה על הקשר התנ"כי של עם ישראל לשומרון ועל הדו קיום האמיתי המתרחש באזורי התעשייה ביו"ש, ואילו יוסי דגן הסביר לנבחרים האמריקנים כי השומרון הוא לב המדינה וכי למעלה מ-700 אלף אזרחים יהודים חיים מעבר לקו הירוק. דגן המחיש למארחים הנדהמים באמצעות מפת תבליט טופוגרפית מה משמעות "המתניים הצרים" וכיצד אין התכנות קיום למדינת ישראל ללא ההתיישבות ביו"ש. מסיקה ודגן הזמינו את חברי הקונגרס והסנאט לבוא לשומרון ולראות את המציאות בעינים.

המארחים הביעו התלהבות ותמיכה בהתיישבות בשומרון, והבטיחו להירתם ולסייע לפיתוח השומרון ולהסברת האזור בממשל ובדעת הקהל.

כך, לדוגמא, התבטא לאחר הפגישה חבר הקונגרס ג'והן פלמינג בהתרגשות על המידע אליו נחשף והבטיח להירתם ולסייע, "זה כבוד גדול בשבילי לארח את המשלחת מהשומרון במשרד שלי בוושינגטון. זה היה מדהים בשבילי והנאה גדולה. גלשנו לשיחה מעמיקה. אני מאוד מאוכזב מההחלטה של האיחוד האירופי להתערב בענייני בישראל, למדתי בפגישה שהם פוגעים בעסקים שבהם עובדים ערבים יחד עם ישראלים. קיבלתי על עצמי לעשות יותר לגבי ההסברה של השומרון" – סיכם חבר הקונגרס פלמינג – "אני אמשיך לתמוך במדינת ישראל, זה הכרחי לשמור על בטחונה של ישראל".

חברת הקונגרס מישל בקמן סיפרה לאחר הפגישה על התרגשותה ותובנותיה מהפגישה, "אני נורא מתרגשת מהפגישה שהתקיימה היום. זה חשוב מאוד לתמוך לא רק בחלקים מישראל, אלא על כל ישראל. עכשיו,  יותר מפעם, העולם צריך לעמוד לצד העם היהודי. אך לצערי החלטת האיחוד האירופי גורמת לישראל להיות במגננה. האיחוד האירופי עושה טעות בנושא החרם, בדיוק כפי שהנשיא אובאמה טעה כשתמך במורסי במצרים".

בקמן התייחסה לדברי דגן על מספר המתיישבים, ואמרה, "יש הרבה יהודים  שגרים בשומרון  ואנחנו צריכים לעמוד לצידם".

חבר הקונגרס טרנט פרנקס הצהיר, "צריך לרדת מעניין ההחרמה ומגבולות 67, מה שישאיר את ישראל חסרת אונים.  אין  שום תנאים מוקדמים לפני מו"מ,  ישראל היא זו שניסתה לעשות הרבה מהלכים למען השלום וראינו מה יצא מזה".