חוזרים לשאנור

ביישוב שא-נור שבצפון השומרון התקיים היום (ראשון) לראשונה מאז הגירוש מצפון השומרון במסגרת תוכנית ה"התנתקות", הפנינג משפחות בו נכחו מאות ישראלים. 

באירוע, שאורגן על ידי המועצה האזורית שומרון, ועד מתיישבי השומרון וארגונים נוספים, ציינו שמונה שנים לעקירת היישובים מחבל עזה וצפון השומרון. 

באירוע נכחו חמישה מחברי סיעת 'הבית היהודי': סגן השר אלי בן דהן, והחכי"ם מוטי יוגב, אורית סטרוק, זבולון כלפה ויוני שטבון.

חברי הכנסת הצהירו שיש צורך עז לחזור לשא-נור וח"כ כלפה הוסיף כי הוא מתכוון לפעול בכדי שהיישוב ייבנה מחדש, "אני מציע לחברי הסיעה להצטרף אלי למהלכים שמטרתם לבנות את היישוב מחדש כבר בשנה הבאה", אמר ח"כ כלפה, שפונה עם משפחתו מגוש קטיף "המקום נמצא בשטח שבשליטה ישראלית מלאה ואין סיבה שלא לחזור אליו".

"עם אנשים כאלו אי אפשר להגיע לשלום. אנחנו צריכים להיות בטוחים כדי לנסוע ללא רכב ממוגן בלילה לשא-נור", הוסיף סגן השר בן דהן.

"ההתקפלות של נתניהו בהסכם וואי הביאה למסירת צפון השומרון לרשות הפלסטינית ובסופו של יום לפינוי היישובים", הוסיפה ח"כ אורית סטרוק, "אם גם הפעם נתניהו יתקפל מהעמדות שהוא עצמו הציב - אנחנו לא ניתן לכך יד ולא נשב בממשלה כזו".

"היישוב שא-נור שייך למועצה האזורית שומרון", אמר ראש המועצה, גרשון מסיקה, "אפילו לפי ההיגיון המעוות של מבצעי הגירוש, היישובים שנעקרו נשארו בשטח שבשליטה ישראלית והיום שברור לכולם שזה היה כישלון ולכן אין סיבה לא חזור ולבנות את היישובים מחדש. אומרים שאנחנו מטיחים את ראשינו בקיר - אנחנו נטיח ראשינו שוב ושוב עד שהקיר יישבר".

סגן ראש המועצה, יוסי דגן, שגורש משאנור, אמר כי זהו האירוע הרשמי הראשון בשא-נור מאז הגירוש "אבל הוא רק ההתחלה. אנו נחזור לכאן שוב ושוב ונעלה את הדרישה לתקן את הטעות והאיוולת בעקירת היישובים. אנחנו נפעל עד שהממשלה תתקן את הטעות ותבנה מחדש את היישובים בצפון השומרון ובחבל קטיף".

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, "האירוע בשא-נור הוא שלב ראשון בדרך לחזרה לצפון השומרון. מאות המבקרים ואלפי הישראלים שרצו להגיע למקום מוכיח שרוח ההתיישבות עדיין נושבת ואנו עוד נשוב לצפון השומרון ולחבל עזה".

יש לציין כי המארגנים התנצלו בפני מאות המשתתפים באירוע בשל החלטת הצבא להוציא את המבקרים דרך צפון השומרון זאת למרות שהכניסה הייתה דרך היישוב שבי שומרון, "הגענו לשא-נור בתוך דקות נסיעה אך היציאה משם ארכה יותר משעתיים ואנחנו עדיין בדרך", אמר אחד המשתתפים. 

מוקדם יותר הבוקר הודיעו מארגני האירוע כי ההרשמה אליו נסגרה שעות אחדות לאחר שנפתחה. זאת בשל הביקוש הרב להגעה ליישוב שננטש. המארגנים ציינו כי צה"ל הגביל את מספר המבקרים במקום לכ-500 איש ולכן הם מבקשים מאלו שלא הספיקו להירשם להימנע מההגעה לשטחי הכינוס ביישוב שבי שומרון.

צילום: דוברות מועצת שומרון
צילום:דוברות מועצת שומרון
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו