משבר בציונות הדתית? הגזמתם

עוזי ברוך, העורך הראשי של ערוץ 7, התייחס ביומן הצהריים להחלטת בית המשפט להרשיע את הרב אלון. "קצת פורפורציות".

, א' באלול תשע"ג

בית משפט השלום בירושלים הרשיע הבוקר (רביעי) את הרב מוטי אלון בשתי עבירות על סמך עדות של תלמידו כשזה היה בן 17.

כלי התקשורת עוסקים מאז שעות הבוקר בהחלטה ומנתחים את מצבה של הציונות דתית שלאחר ההרשעה.

בראיון ליומן הצהריים שוחחנו עם העורך הראשי של ערוץ 7, עוזי ברוך, שמדגיש כי לכל כלל יש יוצא מן הכלל, "מתוך כ- 1000 רבנים מכובדים בציונות הדתית קורה שיש מעידות. אבל צריך גם פורפורציות, מדובר ברב ומחנך חשוב שעברו תחתיו אלפי תלמידים, לרבים מהם הוא עזר ואף הציל אותם. הרב אלון הוא איש חם ואוהב את הבריות, אך כנראה היו לו מעידות במספר מקרים אך אסור לשכוח את מעלותיו הרבות".

ברוך מזכיר כי לרב אלון עדיין עומדת הזכות לערער על ההרשעה אך עם זאת גם הוא סבור כי מדובר בהליך לא קל, "רבים מחסידיו טוענים כי התנהגותו של הרב ניתנת לפרשנות. מצד אחד הוא אוהב, מחזק ומחבק את תלמידיו אך מצד שני נראה כי בחלק מהמקרים קרה משהו בעייתי, לא סביר ואולי גם לא מוסרי".

לשאלה האם יש השתקה בנושאים האלה בציונות הדתית אומר ברוך: "אין השתקה יותר מבכל מגזר אחר. הציונות הדתית קיבלה על עצמה במידה מסויימת את פורום תקנה המורכב מרבנים גדולים וחשובים מכל הקשת הדתית, מהרב אהרון ליכטנשטיין ועד הרב יעקב אריאל שמטפלים בתלונות מהסוג הזה. לא כל תלונה חייבת לעבור למשטרה. יש מקרים שיש לסגור אותן בתוך הפורום ויש מקרים שחובה להעביר אותן לטיפול המשטרה".

"אני מכיר מקרה בו התבקש רב מחנך לעזוב את המוסד החינוכי בשל תלונות פנימיות נגדו והוא קיבל על עצמו את ההחלטה, עזב בשקט ו'נעלם'. אין צורך להפעיל את המשטרה בכל מקרה. אסור לשכוח שהמשטרה מלבד לחקור, דואגת ליחצן את עצמה גם מול כלי התקשורת שלא מסייעים לחקירה. הם מנצלים ומנפחים פרשות מסוג זה תוך תיאור שבע פעמים בכל משדר את החשדות נגד האיש - ממש פצצת רייטינג מטורפת. לכן טוב שהוקם פורום תקנה שיודע לקבל החלטות והכרעות בלי רעש מיותר".

לסיום מציע ברוך לכלי התקשורת להפסיק את הצביעות, "בכל מקום יש יוצאים מן הכלל. בצה"ל, בתקשורת, במשרדי הממשלה ובכל מוסד או ארגון אחר יש יוצאי דופן שאגב ברוב המקרים לא זוכים לטיפול ראוי. הציבור הדתי אינו עיוור ויודע לטפל בכל מקרה אם באמצעות פורום תקנה, אם בשיחות הנהלה ולעיתים גם בתלונה במשטרה".