אלפי יח"ד מוכנות לשיווק. ראש העיר עם בכירים ב
אלפי יח"ד מוכנות לשיווק. ראש העיר עם בכירים ב צילום: יהודה קלמן

ראש עיריית ביתר עילית, הרב מאיר רובינשטיין, שיגר מכתב נוקב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות ההתפתחויות האחרונות בנוגע לעיר בראשה הוא עומד.

"בימים האחרונים נתבשרנו, יחד עם כל בית ישראל, על הוצאת עירנו, ביתר עילית, מרשימת הערים בעלי עדיפות לאומית. והנה עוד אנו מנסים להבין את פשרה של החלטה אומללה זו נפלה עלינו החלטה קשה נוספת. הממשלה בראשותך 'זכרה' אכן גם את העיר ביתר ומשרד השיכון הודיע כי הוא ישווק 36 (!) יח"ד עבור העיר שהינה בעלת אוכלוסייה של כחמישים אלף נפש. יותר מעשירית מתושבי יו"ש", כתב רובינשטיין לנתניהו.

במכתבו מבקש רובינשטיין מראש הממשלה להשיב את העיר ביתר למפת העדיפות הלאומית ולהפשיר אלפי יח"ד הזמינות מיידית לשיווק; "תחילה סברתי שמדובר במתיחה והמספרים אינם נכונים. אך עד מהרה הוברר לי כי אכן אמת הדבר וממשלת ישראל בראשותך 'הפשירה' מספר יח"ד אלה עבור ביתר עילית. עבור המגזר החרדי. בבחינת 'לעג לרש'".

רובינשטיין הזכיר את תקופת ההקפאה וציין, כי "ההקפאה הייתה אבסורדית. מעוותת. מעוררת תימהון. אך כולנו סברנו שהנה הנה הזמן ירפא ואביב בניה יעלה על העיר. אגב, קיבלנו גם גילויי סימפטיה מעוררי הערצה על החלטתנו שלא לצאת כנגד החלטת הקבינט. למרות הכאב של התושבים, איש לא הפר את הסדר. הבנו, אם כי לא הסכמנו, שהאינטרסים מחייבים אותנו להפגין מאמץ ואורך רוח".

עם זאת, לדבריו, "לאחר כמה חודשים הגיע האישור המיוחל ו'זרזיף' של 294 יח"ד הפציע תחת עטו של שר הביטחון ש'ניאות' להעניק לנתיניו את הזכות לבנות בעירם. כך נהג גם אולמרט ש'ברוב טובו' התקשר למרן הגר"ע יוסף שליט"א במהלך סיור סיעת ש"ס בעיר ביתר והודיע לו על הפשרה של מנה דומה של יח"ד".

"גם אז מדובר היה בקמצוץ של פתרון לבעיה האקוטית הזועקת עד לב השמים של מצוקת הדיור למגזר חרדי. לכולנו ידועה מצוקה קשה זו. זוגות צעירים רבים בכל חלקי הארץ מתגוררים כיום במחסנים; מקלטים; חניונים מקורים; עליות גג ובכל מקום אפשרי. במרבית הערים אין חפצים בנו ובערים אחרות 'נתקעו' הפרויקטים בשל סיבות שונות ומשונות", הוסיף.

במכתבו לראש הממשלה מוסיף הרב רובינשטיין כי "בעיר ביתר עילית יש פוטנציאל של אלפי יחידות דיור לא מנוצל אך ורק מטעמים פוליטיים. כל האישורים הסטטוריים קיימים. כל התשתיות מוכנות. מערכות החשמל, הביוב. המים והתקשורת. שיווק אלפי יח"ד אלה זמין מיידית. התושבים יכולים לזכות מידית בתשתיות העירוניות. החינוך התחבורה וכו'. כל ממשלות ישראל ובהם גם מהשמאל לא העזו להקפיא את הבניה בעיר ביתר. עיר שהיא בקונצנזוס לאומי. אולמרט הקפיא את הבניה במהלך כל 2007 ללא החלטת ממשלה וניהל מדיניות עצמאית וכך, לצערנו, דה פקטו, נוהגת ממשלתך".

הרב רובינשטיין כותב כי היו שביקשו להשוות בין ההפשרות של מאות יח"ד לאחר שנשפך דם יהודי לבין ההפשרה של 36 יח"ד במקביל לשחרור מחבלים שדם יהודים על ידיהם. "דחיתי אותם בשאט נפש שכן ידועה לי עמדתך התקיפה אותה היטבת לבטא; 'יתנו יקבלו, לא יתנו לא יקבלו' ולכן תמה אני וכל תושבי העיר והמגזר החרדי. מה קרה לו לנתניהו. מה קרה לעמידתו הזקופה מבית ומחוץ. כיצד עמד הוא מנגד כאשר שתי החלטות, אומללות האחת מרעותה, מבוצעות בממשלתו".

"ביתר עילית היא הפתרון היחידי הזמין והזול ביותר המוכן כעת לשיווק מייידי של אלפי יח"ד(!) למגזר החרדי. שווה בנפשך, אדוני ראש הממשלה, כמה נפשות אנו מצילים באכלוס אלפי יח"ד אלו. כמה יח"ד תתפננה מהערים הגדולות. כמה פתרונות דיור יווצרו למשפחות הנאנקות. כמה דם חדש יוזרם למשק הישראלי בכל ענפי הבניה וכו' ולשוק העבודה. ועדיין לא הזכרנו את ההכנסות הצפויות למדינה ממסים ואגרות הבניה", קבע רובינשטיין.

את מכתבו מסיים ראש העיר בבקשה נרגשת בשם התושבים; "אנא ממך, אל תפקיר את תושבי העיר שהוכרזה ע"י ראש הממשלה דאז, יצחק שמיר ז"ל כעיר ואם בישראל. למען ההיסטוריה של העיר בעלת עבר של 3000 שנה".