דב קלמנוביץ'
דב קלמנוביץ'ערוץ 7

רו"ח דוב קלמנוביץ', יו"ר עמותת 'זוכרים' ופצוע האינתיפאדה הראשון, יעמוד בראש רשימת הבית היהודי בירושלים, כך סוכם לפני כשבוע על ידי שני השרים הבכירים של המפלגה, נפתלי בנט ואורי אריאל. מועמדותו של קלמנוביץ', ששימש בעבר גם כיו"ר החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בירושלים והיה בין מקימי ארגון נפגעי פעולות האיבה, עלתה כבר לפני כמה שבועות. הסיכום הסופי הגיע כאמור רק בשבוע שעבר.

קלמנוביץ' איננו דמות פוליטית, אולם הוא זכור לרבים דווקא מאירוע קשה מאוד שעמד במרכזו. בי"ב בשבט תשמ"ח חזר קלמנוביץ' לבית אל מעבודתו בירושלים. בפאתי הכפר אל-בירה נזרק לעבר הרכב בקבוק תבערה שהתלקח, והרכב עלה באש. את חייו של קלמנוביץ' הציל תושב יישוב סמוך, אשר הוציא אותו מהרכב והצליח לכבות את האש שאחזה בו. קלמנוביץ' פונה לבית החולים כשהוא במצב קשה מאוד, ובמשך תקופה לא קצרה היה בין חיים למוות. למרות פציעתו הקשה ולמרות הנכות שממנה הוא סובל עד היום, קלמנוביץ' שיקם את חייו, חזר לפעילות מקצועית מלאה ואף החל בפעילות ציבורית.

בשיחה עם 'בשבע' מציין קלמנוביץ' כי כניסתו לזירת הפעילות הציבורית קשורה קשר הדוק לפציעה שחווה ובמיוחד לתקופה הארוכה שבאה אחריה - תקופת הטיפול הרפואי והשיקום. "זה נדר אישי שנדרתי כאשר הייתי במצב הקשה ביותר, שאם אזכה ואחלים - אתרום בחזרה לחברה, שתרמה לי כל כך הרבה". בהקשר הזה מזכיר קלמנוביץ' את התמיכה האישית שקיבלו הוא ובני משפחתו מתושבי היישוב בית אל, שבו התגורר באותה תקופה, ואת התפילות של רבים בכל רחבי הארץ לרפואתו ולהחלמתו.

קשר נוסף שרואה קלמנוביץ' בין סיפורו האישי ובין הפעילות הציבורית שלו הוא במסר שהדבר משדר למי שחווה קשיים כמוהו ולחברה כולה: "הכול נובע מאותו מקום, מהרצון להוכיח שאם ניתנו לי חיים אני אמשיך ואתרום. אני גם אוכיח שגם מי שנפגע ונקבעו לו אחוזי נכות מלאים, יכול להמשיך ולהיות פעיל ולתרום לחברה כולה, ולא להיות רק נזקק ונתמך כמו שקורה פעמים רבות במצב כזה".

מה הניסיון המכשיר אותך לפעילות ציבורית מוניציפלית?

"כרואה חשבון טיפלתי בעיריות, במועצות מקומיות ובמועצות אזוריות. אני מכיר את המערכות הללו ואת הצורה שבה הן עובדות, את המקורות הכספיים השונים ואת השימושים בהם. אני מעורה בתחום השלטון המקומי שנים רבות, ועל כן מבחינה מקצועית יש לי את הרקע המתאים לעיסוק בתחום". קלמנוביץ' מוסיף כי גם בתפקידו הנוכחי כיו"ר ארגון 'זוכרים', הוא פעל בשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות רבות ובעיקר עיריית ירושלים, וכך נחשף לצדדים אחרים בפעילותה.

גשר בין הקצוות

לדברי קלמנוביץ', מדובר בהזדמנות חד פעמית לסייע לשניים משרי הממשלה לפעול למען ירושלים באופן מהותי, ולהיות צינור לפעולתם של שני השרים במישור המקומי. "שני שרים שנמצאים כיום בתפקידי מפתח, השר לענייני ירושלים נפתלי בנט, שהוא גם שר הכלכלה המופקד על תחום התעסוקה, ושר השיכון אורי אריאל, צריכים צינור מקומי. מדובר בהזדמנות להשפיע על העיר ולפעול למענה בשני תחומים משמעותיים מאוד לעתידה - תחום השיכון ותחום התעסוקה. אנשים עובדים עוזבים את ירושלים בגלל מחסור בדיור ובגלל מחסור במקומות עבודה, וזה הזמן לחולל שינוי. השבוע התבשרנו על ידי שר השיכון על הוצאת מכרזים לבנייה בירושלים, ואני בטוח שמדובר במגמה שתלך ותגבר".

תחום יחסי דתיים-חילונים וחרדים-חילונים בירושלים הוא תחום מורכב מאוד, וקלמנוביץ' מציין כי בכוונתו לפעול על מנת להוות גשר בין המגזרים השונים. תחילה הוא מציין כי בדומה לרמה הארצית, גם ברמה המוניציפלית בירושלים הכוונה היא לנסות ולפתוח את השורות לקהלים חדשים, שאינם בהכרח "קהל הבית" של המפלגה. "אנחנו מקווים להציג הישגים מבחינת כמות המצביעים ומבחינת היכולת להוות בית לקבוצות רחבות יותר שיצטרפו למגמה שלנו, דתיים, מסורתיים וחילונים".

בנוגע לסוגיות שמעיבות על מרקם החיים בעיר מציין קלמנוביץ' כי "ירושלים היא עיר מורכבת מאוד. מצד אחד ישנם חרדים שמובילים גישה קיצונית, ומנגד ציבור חילוני שמוביל גישה קיצונית הפוכה. מערכת הבחירות תציף ותעלה על פני השטח שורה ארוכה של סוגיות שמפלגות את העיר כמו פתיחת חניונים בשבת, הדרת נשים, פרסומות על אוטובוסים ועוד. מדובר בסוגיות מורכבות, אולם הבית היהודי צריכה ויכולה להיות הגשר שמחבר ומפשר בין הקצוות השונים. התפקיד שלנו הוא להפוך את ירושלים למקום שמושך אנשים מכיוונים שונים ומאחד ביניהם".