אריה עמית
אריה עמיתצילום: פלאש 90

מפקדו לשעבר של מחוז ירושלים במשטרה, ניצב בדימוס אריה עמית, מגדיר את אקדח הטייזר, היורה נורי הלם חשמליים, ככלי עבודה מצוין שנועד להחליף נשק קטלני. עם זאת לטעמו יש לוודא שהוא ניתן בידיים אמונות ומאומנות.

כבר בראשית דבריו מסרב עמית לקבל את הגדרת אקדח הטייזר כמעורר מחלוקת וקובע כי מדובר בכלי עבודה יעיל וטוב שאותו הכיר לראשונה בביקורו בלוס אנג'לס בשנת 84', שם הוצג בפניו האקדח שבו עשו שימוש שוטרי ומאבטחי האולימפיאדה במגמה לנטרל תוקפים מבלי להרוג אותם.

עמית מציין בדבריו כי בעבר אושר השימוש באקדח למפקדי סיור ומפקדי צוותים בלבד. זאת על מנת להבטיח שהשימוש בו ייעשה מתוך שיקול דעת אחריות והיכרות עם הנהלים. "מדובר בכלי עבודה חשוב שבא במקום כלי שנועד להרוג", מדגיש עמית המוסיף כי "הבעיה היא מיומנותו של המשתמש, ההיכרות עם הנהלים והביטחון העצמי כדי לוודא שלא נעשה במכשיר שימוש משום חששו של איש ביטחון לעשות שימוש בכוח הזרוע או באלה".

כשהוא נשאל אודות אירוע מעצרו של בועז אלברט אומר עמית כי קשה להכריע כאשר לא מכירים את הסיפור בכללותו ולא ניתן לדעת מה היו ההתנגדויות הקודמות לאירוע המצולם, אך "כשאתה חותך את הכול ומראה את הקטע שבו עצור שוכב על הרצפה ולא יכול להזיק לשוטרים וארבעה שוטרים מעליו ואחד מחשמל אותו זה נראה הכי לא מקצועי שיכול להיות".

לדבריו יש לבחון את פעילותו של שוטר במקצועיותו ומי שמפעיל כוח באופן שבו נראה בסרטון "הוא בעיני פשוט שוטר לא מקצועי. לדעתי נראה שהשוטרים חששו ופעלו קצת בהיסטריה".

לשאלה אם נכון לטעמו להשיב את השימוש באקדח הטייזר למפקדי סיורים בלבד, אומר עמית כי באופן אישי אינו שולל את הרעיון ובהחלט יתכן שכך יכריע המפכ"ל לנהוג, "אבל מעבר לכך זה כלי חשוב שאסור להוציא אותו מהשירות. צריך לדאוג שהוא יופעל רק באמת כאשר צריך. אם הפתרון הוא שרק קצין או ראש צוות יפעיל זה בסדר. הפתרון הוא לוודא שהמכשיר ניתן לידיו של שוטר אחראי מקצועי ולא פחדן".

באשר לדברי הביקורת החריפים של זהבה גלאון נגד השימוש במכשיר מגיב עמית בציניות ואומר "זהבה גלאון... שהיא מפקדת יס"מ ידועה... אתה סופר אותה בכלל בהחלטות מבצעיות של משטרה? כל פעם שמישהו אחר נושם יש לה התנגדות...".

לדבריו ההתנגדות הנשמעת כיום היא של פוליטיקאים שנהנים לקפוץ על העגלה ושל תקשורת שנהנית לעשות מהסיפור סיפור גדול הרבה מעבר למה שהוא, אך היחס הנכון למכשיר צריך להיות כמו אל מכשיר לרפואת שיניים שאם יגיע לידיים בלתי מנוסות ובלתי מקצועיות עלול לגרום לנזק רב, אך בידיים הנכונות הוא יעיל והכרחי.