סין
סין רויטרס

לפני ימים אחדים דווח במספר כלי תקשורת על החלטת הממשל הסיני לחדול מקציר האיברים של אסירים לטובת חולים הזקוקים להשתלות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם נציג הטלוויזיה הסינית החופשית NTD בישראל, טל בביץ', המטיל ספק גדול במהימנות הדיווחים.

בביץ' סבור שההודעה אינה בשורה ומזכיר כי במרוצת השנה וחצי האחרונות היו לפחות שלושה דיווחים שונים על החלטה מסוג זה ובכל פעם לא הייתה התייחסות לדיווח הקודם.

להערכתו מאחורי הדיווחים עומד רצונו של המשטר הסיני להרגיע את הביקורת הבינלאומית המופנית כלפיו לנוכח תופעת קציר האיברים הממשלתי הנעשה בסין. לדבריו של בביץ' רבים בעולם מבינים את המניע שמאחורי הדיווח ולכן רבים מכלי התקשורת בארץ ובעולם לא התייחסו לדיווח ולא ציטטו אותו.

על המתרחש בסין מוסיף בביץ' ומציין כי כיום קיימת היכרות בינלאומית סביב עצם קיום קציר האיברים אך בעולם לא ידוע שאותם המוגדרים כפושעים שמהם נקצרו אבירים אינם רוצחים ופושעים אלא אסירי מצפון ואסירים פוליטיים שנאספו למאסר על ידי זרועות השלטון ולאחר מכן נקצרו אבריהם.

לדבריו השלטונות הסינים מעדיפים את קציר איבריהם של מתרגלי פאלון גונג כיוון שמדובר באנשים בריאים השומרים על אורח חיים בריא, אינם מעשנים ואינם שותים אלכוהול כך שאבריהם טובים יותר.

עוד הוא מזכיר כי עובדת קציר האיברים נדונה בקונגרס האמריקאי במילים ברורות וגם בארץ נדונה הסוגיה והוחלט לשנות את חוק ההשתלות כך שהחל משנת 2008 הופסק מימון המדינה לניתוחי השתלה בסין. זאת לאחר מאות ניתוחים שמומנו על ידי המדינה.

באשר לתגובה הבינלאומית לתופעה אומר בביץ' כי ממשלות רבות חוששות להסתבך עם הממשל הסיני ולהפסיד אינטרסים כלכליים, אך עם זאת ישנן מדינות אמיצות כדוגמת קנדה ומספר מדינות במזרח אירופה שנוהגים הפוך. בנוסף יש מדינות שמעדיפות לשתוק ואחרות לשתף פעולה עם הסינים. "אי אפשר לומר למדינות כיצד לנהוג אלא צריך להבין שכל משטר יכול להשתנות ועדיף לבחור בצד הנכון של ההיסטוריה. בעתיד יהיה מי שישאל שאלות ומי שלא פעל להפסקת התהליך יצטרך לתת דין וחשבון".

לדברים אלה מוסיף בביץ' ואומר כי התחושה כעת היא שהזרקור הבינלאומי המופנה כלפי המתרחש בסין גורם לממשל שם להעביר את פעילות קציר האיברים למתווה חשאי הרבה יותר מבעבר, והתחושה היא שמתקרב קיצה של התופעה כולה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו