השחרור הליילי של קבוצת המחבלים הראשונה
השחרור הליילי של קבוצת המחבלים הראשונה פלאש 90

שחרורם של 26 המחבלים לפני ימים אחדים היווה שלב ראשון מבין ארבעה בהם אמורים להיות משוחררים 104 מחבלים בתוך תשעה חודשי המו"מ המדיני. המהלך בוצע כידוע בלחץ אמריקאי משמעותי על ממשלת ישראל, אולם מסתבר שאותה ארה"ב שהייתה להוטה לראות את שחרור המחבלים מביעה דאגה כשמתברר שאחד מהם הורשע ברצח אזרח אמריקאי.

הדאגה האמריקאית תואמת את העמדה האמריקאית המסורתית לפיה אין לשחרר מחבלים שרצחו אזרחים אמריקאיים. ברוח זו הפעילה ארה"ב לחצים על מדינות שונות שעמדו לפני הליך שחרור מחבלים. ברוח זו כידוע ארה"ב עצמה מקפידה שלא לדון כלל על אפשרות של שחרור רוצחי אזרחיה.

על דבר הדאגה והחשש האמריקאי מהשחרור הישראלי דיווח אתר THE DAILY BEST היודע לספר על חאג' עמאר מוסטפא עות'מאן, מחבל שהורשע בשנת 91' ברצח פרידריך סטיבן רוזנפלד, אזרח ארה"ב שעלה לישראל.

רוזנפלד נרצח סמוך לאריאל בשנת 89' על ידי המחבל וחברו.  הוא הורשע בעקבות הודאתו במעשה וכעת, 22 שנים אחרי שנכנס לכלאו, יצא לחופשי.

בעקבות השחרור העביר משרד החוץ האמריקאי לישראל את דאגתו וחששו מהשחרור. מסתבר שמה שאמריקה מוכנה לקבל בקלות את שחרורם של מחבלים שרצחו עשרות ישראלים אבל מתקשה מאוד לעכל את בשורת השחרור כשאחד המשתחררים מסתבר כרוצח של אחד מנתיניה.

מארי רף, סגן דובר מחלקת המדינה, צוטט באתר ה'דיילי בסט': "משרד החוץ העביר לממשלת ישראל את חששו ודאגתו של הממשל בנוגע לשחרורו של אסיר זה. זאת מאחר וקורבנו היה בעל אזרחות כפולה, אמריקאית וישראלית".

לדבריו התגובה הישראלית לחשש האמריקאי הייתה שההחלטה התקבלה לאחר דיון מעמיק בזהותם של המשתחררים. "מדובר בהכרעה קשה עבור כל הצדדים", אמר רף.

(תודה לגולש עוזיאל סבתו על הדיווח)