צפו: מאות נכנסו ליריחו עם עוזי דיין

כ- 300 איש, רובם אינם מהמגזר הדתי, הגיעו ביום שישי ליריחו לטיול בהדרכתו של עוזי דיין, "עושים מאמץ לא לשכוח את האזורים האלה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ג

כבר שנים שקבוצה גדולה כל כך של יהודים לא נכנסה לעיר יריחו, העיר אותה מכנה המדרש "סוגרה של ארץ ישראל".

ביום שישי האחרון, תחת אבטחה של כוחות הביטחון, נכנסו ליריחו כ- 300 איש שרובם אינם מהמגזר הדתי ומזוהים עם "מדינת תל אביב".

אז מה גורם לישראלי שחי במרכז הארץ לקום בבוקר ולצאת ולטייל ביריחו הנמצא בשטח A ובשליטת הרשות הפלסטינית? התשובה היא ככל הנראה הוא מי שעומד מאחורי הטיול, האלוף במיל' עוזי דיין שבשנים האחרונות מוציא אלפי ישראלים לסיורים בחברון, שומרון, מזרח ירושלים, ורק לפני כמה שבועות קיים גם סיור בהר הבית.

הסיורים הם בגוון האידיאולוגי של דיין ומלווים בסיפורים צבאיים, טקסטים מהתנ"ך ובהרבה חוש הומור. המדריכים שמלווים את הסיורים הם מבית ספר שדה כפר עציון.

נציין כי צה"ל אוסר באופן עקרוני על כניסת ישראלים לשטחי A (שטחים בשליטת הרשות הפלשתינית). למרות זאת ובצעד חריג, החליטו בצה"ל ובמנהל האזרחי, בנוהל מיוחד, לאשר באופן חד פעמי את הכניסה.

הסיור החל בתצפית על העיר יריחו ובקעת הירדן, נבי מוסא וואדי קלט, משם נערכה כניסה רגלית ליריחו מדרום במסלול של  כ- 3 ק"מ והגעה לארמונות החשמונאים שבנה הורדוס הגדול.

משם נסעו המטיילים לבית הכנסת העתיק ביריחו - נערן, צפונית ליריחו, גם הוא בשטח הרשות הפלסטינית. בבית הכנסת עדין נשארו מעט מכתובות הפסיפס השונות חלקן משובצות בגלגל המזלות.

מנהל בית הספר שדה כפר עציון ירון רוזנטל אמר לערוץ 7, "אנחנו עושים מאמץ לא לשכוח את האזורים האלה וכאן נמצאת ההיסטוריה של עם ישראל. אין ספק שמדובר באחד המקומות היפים בישראל. לצערי בשל שליטה של הרשות הפלסטינית יש כאן הרס עתיקות שפוגע בהיסטוריה של עם ישראל".

האלוף במיל' עוזי דיין אמר לערוץ 7 ,"המשימה היא שהישראלים לא יהיו תיירים אנתרופולוגים במדינה שלהם ולכן הסיור פתוח לכולם. אין דרך אחרת ללמוד על ארץ אלא דרך הרגלים".

דיין מספר על התחלת הפרוייקט, "הכול התחיל לפני 3 שנים הסתובבתי במקום בישראל וראיתי קבוצה של צעירים מתווכחת על מקום בארץ ישראל ופניתי אליהם ושאלתי אותם מתי הייתם שם בפעם האחרונה? הם השיבו 'אף פעם'. הם הכירו את המקום מהתוכנית ארץ נהדרת, אז הבנתי שצריך לעשות משהו".

דיין מוסיף, "העיתון ידיעות האחרונות שאל אותי למה אני עושה סיורים פוליטיים בשטחים, עניתי להם לא פוליטיים אלא אידיאולוגים, לא לשטחים אלא שטחי ארץ ישראל וג' מה זה עניינכם? צריך להבין שאי אפשר ללמוד על הארץ ואהבת הארץ דרך הטלוייזיה. צריך לבוא למקום ולראות. אפשר שיהיו דעות שונות ואבל קודם כל להכיר ואחר כך לומר הייתי שם ואני יודע על מה אני מדבר".טוען....