גיוס כסף מההמון: איך זה עובד?

סופר המעוניין להוציא את ספרו לאור, במאי עם רעיון מהפכני לסרט ואמן שרוצה להקליט אלבום - אלה חלק מהאנשים שנעזרים ב"מימון גולשים"

ערוץ 7 , כ"ח באלול תשע"ג

התפתחות הטכנולוגיה והפצת מוסיקה ותרבות כיום מקלות על היוצרים ומאפשרות פרסום מהיר ופשוט. אך דווקא ה"קלות" בפרסום ובהפצה היא זו שגם מקשה עליהם.

ההמון צורך מוסיקה וספרות כמעט רק באמצעות האינטרנט, ולרוב זה בחינם.  היוצר מוצא את עצמו תחת החלטה לא פשוטה: פרסום היצירה לא בהכרח יהיה כלכלי , המאזינים ממילא יקבלו הכל חינם ברשת, ביוטוב ושאר אתרי תוכן גולשים והוצאת היצירה לאור הופכת לסיכון כלכלי.

לפני כמה שנים, בארצות הברית חשבו על שיטת מימון יצירתית כאשר האמן פונה ישירות לקהל היעד שלו ומבקש ממנו להיות שותף ביצירה על ידי רכישת עותק מראש ועוד.

בארץ הקודש לא נשארו מאחור והקימו את אתר "הד סטרט" שמעניק פלטפורמה ליזמים ואמנים המבקשים לגייס תמיכה. לפי נתוני האתר כבר במחצית שנת 2013 גויסו באתר כ-2 מליון שקל בשיטת "הכל או כלום".

האתר מעניק פלטפורמה שמוגבלת בתקציב ותאריך יעד המוגדר מראש לפרוייקט, כל התמיכות שמצטברות במשך הקמפיין יחוייבו בפועל רק במידה והקמפיין הגיע לסכום שהוגדר מראש.

 כך נראה גיוס המונים. הד סטרט צילום מסך

 

לאחרונה גם כמה זמרים ויוצרים מהציבור הדתי הצטרפו למיזם, וסיימו בהצלחה.

מרדכי יצהר בוימל, זמר ויוצר מתקוע שבגוש עציון הגיש בקשה לתמיכה בסיום הפקת האלבום השני שלו, הזמר יהודה לויכטר הגיע לחצי הדרך בהקלטת אלבום ותדהר הירשפלד, עוסק ברפואה טבעית ביקש מהגולשים לקנות את הדיסק ברכישה מוקדמת והגיע ליעדו.

זמרים ויוצרים נוספים הצטרפו להצלחה ופתחו בקמפיין משלהם, בינהם הזמר והיוצר מתי שריקי שנמצא בימים אלה בהקלטת אלבום הבכורה. שריקי יצא לדרך בהשקעה עצמאית, שחרר סינגל ראשון "אור חדש" שהתפרסם כאן בערוץ 7, הקליט את הסקיצות לשירי האלבום וכעת פונה לגולשים לתמוך בגמר המלאכה ולקבל ישירות את אלבום הבכורה ותשורות נוספות.

לא רק אמנים וזמרים מגייסים מימון דרך אתר "הד סטרט", יזמות היי-טק גיוס תרומות למטרות צדקה ואתרי תוכן גולשים גייסו עשרות אלפי שקלים בשעות ספורות. שנהיה לראש ולא לזנב.